طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیبا حسن یزدانی از ریو تا شایعه ازدواج و پول ۵ میلیاردی
از مدال طلای حسن یزدانی در رقابت های المپیک تا حضور بدل رهبر کره شمالی در ریو

قهرمان وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک ریو ۲۰۱۶ درباره مسائل متفاوت صحبت کرد.

کشتی گیر, ازدواج, حسن یزدانی, حسن یزدانی ریو شایعه ازدواج پول میلیاردی

کشتی گیر, ازدواج, حسن یزدانی, شایعه

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حسن یزدانی در المپیک 2016 ریو در وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد شاهکار کرد و در حالی که از حریف خود عقب بود با جنگندگی و رشادت مدال طلا را بر گردن آویخت. خیلی ها اعتقاد دارند این مدال، شیرین ترین اتفاق کاروان ایران در ریو بود.


گفت وگوی مرد طلایی ایران حسن یزدانی را در زیر می خوانید.


*الآن که به ریو فکر می کنی، نظرت در مورد المپیک چیست؟ چطور بود و چطور گذشت؟


المپیک خاطره خوبی برای من بود. حس خیلی خوبی دارم. وقتی کشتی خودم را نگاه می کنم، خیلی خوشم می آید؛ البته به جز فینال که کشتی کمی سرد شده بود وگرنه می توانستم بهتر از اینها کشتی بگیرم.


*سرد شده بود چون انورگودیف، کشتی را نگه می داشت و خودش را به مصدومیت می زد؟


اینکه کشتی را نگه می داشت و مسائل دیگر، بحثش جداست ولی می توانستم با امتیاز عالی تری پیروز شوم ولی نشد.


*خیلی ها می گویند اگر یک بار دیگر بخواهی با انورگودیفکشتی بگیری، کشتی گیر روسیه ای پیروز می شود...


برد و باخت دست خدا است. ما کشتی را می گیریم و الآن روی تشک هر چه پیش بیاید، همان است ولی با شرایطی که من در فینال داشتم، می توانستم بیشتر از اینها امتیاز بگیرم. می دانستم که می توانم. در 3 دقیقه اول به خاطر استراحت پزشکی، 6 پوئن دادم ولی مربیان من را وسط تشک جمع کردند چون اعصابم داشت خراب می شد. مربیان من را جمع کردند و توانستم آن 6 پوئن را در 3 دقیقه دوم بگیرم بدون اینکه امتیازی بدهم.


*به نظر می رسید که می خواهیگودیفرا به خاطر وقت کشی زیاد، بزنی!


(خنده) نه، نمی زدم... داوران باید قانون را خوب اجرا کنند و نباید اینقدر زمان برای مداوای ابرو صرف کنند.


*البتهگودیفهم با توجه به سن و سالش می خواست وقت را تلف کند که بتواند نفس بگیرد.


بله، من هم به خاطر سن و سالش می گویم چون کشتی گیر جوان و پر نفسی نبود. کشتی هایی که او قبل از فینال گرفت، کمی به او فشار آورد. می دانستم اگر به او حمله کنم، می توانم امتیاز بیشتری بگیرم اما کار به ثانیه های آخر کشیده شد و آنجا خدا کمک کرد و کشتی را بردم.


*اگر یکی، دو دقیقه ادامه پیدا می کرد، به نظر می رسید با امتیاز عالی پیروز می شدی...


اگر امتیاز عالی هم نبود، می توانستم با اقتدار بیشتر کار کنم و اینقدر استرس نداشته باشم.
*خیلی ها معتقدند یکی از مشکلاتی که حسن یزدانی دارد، این است که راحت امتیاز می دهد. آنها معتقدند تو خیلی راحت امتیاز می گیری ولی راحت هم امتیاز می دهی.


بله، درست است. البته باید در نظر بگیریم که کشتی گیر روسیه ای هم کشتی گیر کوچکی نبود. او جزو دو، سه کشتی گیر برتر دنیا در وزن خودش است. گودیف، قهرمان المپیک و جردن باروس را شکست داده است. او کم کشتی گیری نیست. هر کسی که روبه روی من قرار می گیرد که نباید 10 بر صفر شکست بخورد. آنها می آیند که من را ببرند و من هم همینطور هستم. الآن کشتی است و امتیازها رد و بدل می شود و این اتفاق ها هم می افتد.


*کلاً خیلی دوست داشتی با جردن باروس کشتی بگیری؟ فکر می کنی اگر در دیدار فینال با باروس روبه رو می شدی، او را شکست می دادی؟


من پیشگو نیستم و نمی دانم.


*تا الآن با باروس کشتی نگرفته ای.


قرار بود در جام جهانی با هم کشتی بگیریم اما همسرش باردار بود و فرزندش داشت به جهان می آمد و به همین علت باروس نیامد. به هر حال در المپیک قسمت نشد و تاکنون نشده با او کشتی بگیرم.


*حسرتش روی دلت نماند؟


من تا به حال با او کشتی نگرفته ام که حسرت روی دلم بماند.


*خیلی ها می گفتند اگر در فینال المپیک با هم کشتی بگیرید، یکی از زیباترین کشتی ها می شد...


خیلی از مردم نظرشان بود که در فینال به او بخورم ولی نشد.


*به نظر می رسد یکی از عوامل اصلی باخت ایرانی ها مقابل جردن باروس جدا از آمادگی، این بوده که او از نظر ذهنی برتر بوده است...


بله، از نظر ذهنی جلوی او کم می آوردند.


*صادق گودرزی، عزت الله اکبری، رضا افضلی، قاسمی، یاراحمدی و ... مقابل او شکست خوردند.


بله، بابک رضایی هم شکست خورده است.


*یعنی 6 کشتی گیر ایرانی تا به حال با او کشتی گرفته اند که شکست خورده اند...


بله، باروس کشتی گیر کمی نیست.


*ولی تابوی او پس از المپیک ریو شکسته شد...


کشتی ورزشی است که در آن رکورد معنا ندارد. نابغه های خیلی کمی هستند که بیایند رکورد بزنند. مثل سایتی اف که 9 مدال گرفته است. با این حال او هم شکست خورده است. کشتی همین است و کسی نیست که همیشه برنده باشد. همیشه برد و باخت هست و باروس هم در این المپیک باخت. این علت نمی شود. الآن باید دید شرایط روحی روانی او چطور بود که کشتی را واگذار کرد. من این مدال را گرفتم و معلوم نیست سال پس می توانم بگیرم یا شکست بخورم.


*برنامه ریزی خودت چیست تا قهرمانی ات تداوم داشته باشد؟ در مازندران مخصوصاً جویبار، در کنار داشتن کشتی گیرهای خیلی خوب، یک مشکل که وجود دارد و آن هم این است که کشتی گیر می آید یک مدال می گیرد و می بینیم که او دیگر چند سال نیست. نگران این موضوع نیستی؟ چه برنامه ای برای این مسئله داری؟


من این افراد را دیده ام. پس از این مدال طبق معمول دوباره کشتی ام را از صفر آغاز می کنم و تمریناتم را ادامه می دهم. هر چه خدا خواست همان می شود.


*دنبال حاشیه که نیستی؟!


نه خدا را شکر. خدا تا الآن کمکم کرد و امیدوارم از این به پس هم کمک کند.


*می گویند پدرت خیلی حواسش به تو است...


همه پدرها حواسشان به بچه هایشان هست.


* نه، می گویند چه در زندگی و چه کشتی گرفتنت به صورت ویژه حواسش هست و در کشتی به تو مشاوره می دهد.


پدرم همیشه کنار من است و همیشه راهنمایی می کند چون هیچ پدری بد پسرش را نمی خواهد.


*نگران نیستی الآن که خیلی از مردم حسن یزدانی را می شناسند، رفتار و منشش عوض شود؟


ان شاءالله که نمی شود. تا الان که خدا را شکر رفتارم عوض نشده است. از این به پس هم همین هستم و اگر قرار بود با این مدال عوض شود اصلاً برایش نمی جنگیدم. مردم برای مدال به آدم احترام نمی گذارند و بیشتر به خاطر اخلاق و منش احترام می گذارند و ان شاءالله بتوانم اخلاق را حفظ کنم.


*در حال حاضر خیلی از ورزشکارها دنبال دود و قلیان می روند...


از این چیزها بدم می آید و دنبالش نیستم. اسمش را هم می شنوم مو به تنم سیخ می شود.


*از چند سالگی کشتی را آغاز کردی؟


از 11، 12 سالگی.


*پدرت تو را به کشتی برد؟

بله.


*آن زمان که تمرین می کردی، از قهرمانان شهر چه کسانی تمرین می کردند؟


رضا یزدانی، مسعود اسماعیل پور، کمیل قاسمی، اینها تمرین می کردند. گاهی مهدی حاجی زاده هم تمرین می کرد.


*خودت فکر می کردی یک روزی به اینجا برسی؟


آن زمان که فکر نمی کردم. اوایل که آمدم، از باشگاه زده شدم و به خاطر سختی کشتی نمی خواستم ادامه بدهم اما پدرم تأکید کرد ادامه بدهم. در یک مسابقه مدال گرفتم و از آنجا به پس دیگر هدف خودم را مشخص کردم و گفتم که باید به سقف آرزوهایم برسم. الآن در هر ورزشی یا در هر زمینه ای. در ورزش، المپیک است. با خودم گفتم ان شاءالله بتوانم در مسابقات المپیک یک مدال خوشرنگ برای خودم، خانواده ام و کشورم کسب کنم.


*الآن به سقف آرزوهایت رسیده ای. دیگر به دنبال چه هستی؟


در حال حاضر می خواهم تکمیلش کنم.


می خواهی باز هم در المپیک مدال کسب کنی؟


اگر خدا بخواهد. من تمام سعی و تلاشم را انجام می دهم. تازه اول راه هستم. از این به پس هم تمرینات خود را ادامه می دهم. اگر آسیب دیدگی سراغم نیاید و اگر لایق باشم باز هم برای کشورم، افتخارآفرینی می کنم.


*بستر را برای تکرار موفقیت مناسب می بینی؟ از نظر مالی و از هر لحاظ دیگری تأمین هستی که بتوانی ادامه بدهی و بدون دغدغه تمرین کنی؟


تا الآن که تأمین نبوده ام. ورزشکاران ایرانی را با کشورهای دیگر مقایسه کنید، تفاوت زیادی وجود دارد. اگر مسئولان و دست اندرکاران به این ورزشکاران رسیدگی کنند، آنها می توانند مدال بیشتری برای کشورشان کسب کنند. باید فکر ورزشکار، آزاد باشد. خدا را شکر من خودم را درگیر این چیزها نمی کنم. تا زمانی که کشتی می گیرم، تمام فکر و ذکرم کشتی است و اصلاٌ به چیزهای مادی فعلاً فکر نمی کنم.


*نگران نیستی که پس از کنار رفتن از کشتی، یک روز ببینی هیچ چیز نداری؟


بله، شرایط سخت است. چون به کشتی عشق و علاقه دارم، ورزشم را دنبال می کنم. واقعاً سخت است. دارم از تمام زندگی ام می گذرم. مسئولان باید نگاه ویژه ای داشته باشند. این ورزشکاران هستند که پرچم کشورمان را به اهتزاز درمی آوردند و سرود کشورمان را طنین انداز می کنند. باید به این ورزشکاران رسیدگی شود. نه تنها کشتی بلکه به همه ورزشکاران مانند تکواندو، وزنه برداری و هر رشته ای که در مسابقات جهانی و المپیک مدال آور است، باید رسیدگی جدی شود.


*در حال حاضر برنامه ات این است که به وزن 86 کیلوگرم بروی؟


هنوز معلوم نیست.


*باید با رسول خادم و محمد طلایی صحبت کنی؟


بله، باید با آنها صحبت کنم. همان طور که گفتم هنوز چیزی معلوم نیست. باید ببینم مربیان چه تصمیمی برایم می گیرند.


*خودت دوست داری به وزن 86 کیلوگرم بروی؟


هر چه مربیان به من بگویند.


*بعد برایت مهم نیست در کدام وزن کشتی بگیری؟


نه، برای من مهم نیست.


*در وزن 86 کیلوگرم رقیبانی مانند علیرضا کریمی برای حضور در تیم ملی داری. همچنین رقبای خارجی خوبی در این وزن حضور دارند. نگران نیستی نتوانی در این وزن جا بیفتی و چند مسابقه جهانی را از دست بدهی؟


نگران که... نمی دانم... من تمام تمرینات خود را انجام می دهم. الآن قسمت هر کسی که شده، به مسابقات جهانی و المپیک برود. هر کسی که بیشتر زحمت کشیده باشد، قاعدتاً مزد زحمات خود را هم می گیرد. من تمرینات خود را با جدیت دنبال می کنم. اگر قسمت شد کشتی می گیرم، بقیه اش دست خداست.


*محمد طلایی، سرمربی تیم ملی می گفت حسن یزدانی می توانست تا وزن 97 کیلوگرم هم برود. به نظر می رسد می خواهی تا المپیک 2020 توکیو در وزن 86 کیلوگرم باشی و سبعد برای المپیک 2024 به وزن 97 کیلوگرم بروی...


در مسابقات جام جهانی مشخص می شود که در چه وزنی کشتی می گیرم. در حال حاضر نمی توانم چیزی بگویم. از آنجا به پس همه چیز مشخص می شود.


*الآن که یزدانی از المپیک برگشته، نگاه ها چطور شده است؟ در شهر که می گردی، برخوردها چطور است؟


نگاه ها تغییر می کند. پس از هر دوره قهرمانی، مردم به ورزشکاران خود احترام می گذارند و ما هم باید احترام بگذاریم. وقتی آنها احترام می گذارند نباید جواب سر بالا بدهیم. باید احترام این عزیزان را حفظ کنیم.


*یکی از این قهرمانان می گفت من رفتم طلای دنیا را گرفتم اما وقتی برگشتم، رفتارها هیچ تفاوتی نداشت. می گفت تنها تفاوت این بود که من همیشه به پارکبان 600 تومان می دادم اما پس از کسب مدال، هر سری می گفت تو طلای دنیا داری بعد 5 هزار تومان به من بده! برای تو هم چنین شرایطی پیش آمده است؟


بله، رفته بودم مسابقات المپیک و وقتی آمدم، شایعه درست کردند که یزدانی ازدواج کرده و 4، 5 میلیارد پول به او داده اند و یک نفر ماشین و خانه آنچنانی به او داده است. خیلی از این شایعه ها درست کردند. پس هم چند نفر که دستشان تنگ بود می گفتند که اینقدر گرفتی و باید کمک کنی. من هم گفتم چشم و در حد وسع خودم کمک می کنم ولی تا به حال چیزی ندادند که بخواهم خسیس بازی کنم.


*الآن واقعاً ازدواج کرده بودی؟!


نه! (خنده)


*به فکر ازدواج نیستی؟


نه، فعلاً به فکرش نیستم.


*سن کمی داری و نمی خواهی تا المپیک بعدی عاشق شوی؟!


(خنده) آن دیگر دست خدا است. فعلاً فکر و ذهنم روی کشتی متمرکز است.


*در المپیک که مدال گرفته بودی، فکر می کنم نخستین نفر با مادرت صحبت کردی. چه حسی داشتی؟


خوشحال بودم... خیلی خوشحال بودم. البته من نمی توانم خوشحالی ام را عمده بروز بدهم. اگر مدال المپیک هم گرفته باشم، نمی توانم بروز بدهم. بیشتر در خودم هستم. خوشحال بودم که توانستم زحمات چندین ساله پدر و مادرم را جبران کنم. واقعاً خیلی برای من از نونهالی تا الان زحمت کشیدند. با دعای خیر این عزیزان بود که توانستم به این مدال دست پیدا کنم.


*خیلِی ها می گویند اگر رسول خادم «کُچ» تو باشد، راحت تر کشتی می گیری. این موضوع واقعیت دارد؟


بله، درست است.


*اگر خادم نخواهد دیگر سرمربی باشد، چه می کنی؟


محمد طلایی هست. من در رده نوجوانان و جوانان با او بودم و افکار محمد آقا طلایی با آقا رسول خادم یکی است و طوری روحیه می دهند که روی تشک خوب کار می کنی.


*می گفتند انگار با خادم تله پاتی داری که به او نگاه هم می کردی، متوجه می شدی چون در تمرینات خیلی با هم کار کرده بودید.


بله، قبل از المپیک گوشمان با حرف های آقا رسول خادم آشنایی کامل داشت. بین هر تایمی که امتیاز می گرفتم یا امتیاز می دادم، نگاهی می انداختم ببینم به من چه می گویند تا بتوانم راحت تر کشتی بگیرم.


*استرس نداشتی که نتوانی موفق شوی؟ چون قبل از المپیک کمی نوسان داشتی. این استرس به وجود نیامده بود که نتوانی به جایی که حقت است برسی و تلاشت هدر برود؟


من خودم را روی سکو می دیدم. واقعاً کمتر از اینها هم نبودم و می دانستم اگر تلاش بیشتری انجام دهم، می توانم طلا بگیرم. دائماً به خودم روحیه می دادم، نه اینکه از حریفان بت بسازم و بگویم قوی هستند و من تازه آمده ام. نباید کسی خودش را جلوی حریفان کوچک کند، باید بگوید که من بهتر هستم. آن تورنمنت ها هم باعث شد به مناطق ضعفم پی ببرم که نتیجه اش را در المپیک دیدید. مهم مسابقات بزرگی مثل جهانی و المپیک است که باید. نتیجه بگیری. به نظرم تورنمنت برای رفع اشکال خوب است.


*استقبال در جویبار چطور بود؟ از تو تجلیل کردند؟


خیلی از مردم و مسئولان شهری جویبار به مراسم استقبال آمدند. ما که از مردم توقع نداریم. دستشان درد نکند که به استقبال آمدند اما از مسئولان تا الآن ندیده ام که کاری کنند. نه تنها برای من که برای کمیل قاسمی هم نکرده اند. الآن می گویند کاری می کنیم و از این صحبت ها... چشم ما به آینده است تا ببینیم چه می شود. قرار است انجام دهند!


*خیلی روحیه داری. به المپیک رفته ای، طلا گرفته ای و برگشته ای و دوباره به اردو آمده ای. وقتی چیزی نگرفتی، نگران نیستی دوباره این راه را بروی و چیزی نگیری؟


من برای دلم کشتی می گیرم. می خواهم در آینده پشیمانی نداشته باشم و تا جایی که توان دارم کشتی را ادامه بدهم تا پشیمان نشوم و بگویم کشتی را برای چیزهای مادی کنار گذاشتم.


*30 سال دیگر پشیمان نمی شوی که ببینی چیزی نداری؟


نه پشیمان نمی شوم. به خاطر دلم هم شده تا جایی که می توانم کشتی را ادامه می دهم.


*آن مدال ها برایت خانه و ماشین می شوند؟


همان طور که گفتم وقتی به چیزی علاقه داشته باشی، از همه چیزت می گذری. الآن هر چیزی باشد. من خیلی به این ورزش علاقه دارم و تا جایی که می توانم آن را دنبال می کنم. اگر کار خوبی سراغ دارید، معرفی کنید! (خنده)


*قانون استخدام شامل حال شما می شود؟


می شود ولی باید ببینیم که چه می شود.


*دنبالش نرفتی هنوز؟


نه.


*پس از المپیک برای استراحت به مسافرت رفتی؟


من تمام وقت در جویبار در کنار خانواده بودم. دوست داشتم بروم ولی هر زمان می خواستم بروم، نمی شد. مردم می آمدند یا من را به مراسمی دعوت می کردند. اینطور شد که نتوانستم به مسافرت بروم.


*سر مزار هادی نوروزی، کاپیتان پرسپولیس هم رفته بودی.


بله.


*او را می شناختی؟


بله، یک بار به خانه کشتی آمد و دیدمش. خدا رحمتش کند. بچه خیلی خوبی بود.* حسن یزدانی می خواهد تا چه زمانی کشتی بگیرد؟


ببینم چه می شود. تا جایی که توان دارم کشتی می گیرم. ان شاءالله کشتی را با برد کنار بگذارم و خاطره خوبی داشته باشم.


*پس از کشتی به سراغ مربیگری می روی، سیاست یا خانه نشینی؟


به این مسائل فکر نمی کنم.


*هیچ چیزی؟ مربی یا رئیس فدراسیون؟


نه، نه... به این مسائل باید پله پله فکر کرد. اگر از الان به آنها فکر کنم، به کشتی من ضربه می زند.*هنوز حسرت یک مدال طلای جهانی را داری. درست است؟


بله، همین طور است. حسرت طلای جهانی به دلم مانده است. خدا قسمت کند بتوانم طلا بگیرم.


*از یک لحاظ می توانی رکورد بزنی. اگر در المپیک بعدی طلا بگیری به نخستین کشتی گیر ایرانی تبدیل می شوی که دو مدال طلای المپیک را کسب کرده است...


ان شاءالله که بتوانم.


* به این موضوع فکر می کنی؟


بله، تمام ورزشکاران به این مسائل فکر می کنند و من هم یکی از آنها هستم.


*خودت فوتبالی هستی؟


نه، خیلی کم فوتبال نگاه می کنم.


*طرفدار استقلال هستی یا پرسپولیس؟


اگر بگویم طرفداران تیم رقیب ناراحت می شوند! (خنده) من پرسپولیسی هستم. البته اسمی پرسپولیسی هستم... همین... از کودکی خیلی کم فوتبال نگاه می کردم. بیشتر از 10، 15 دقیقه تماشا نمی کردم.


*بازی تیم ملی را هم نمی بینی؟


آن هم کم.


*بازی های تیم استانت، نساجی را هم تماشا نمی کنی؟


نه، کم فوتبال نگاه می کنم.


*اگر کشتی گیر نمی شدی به چه رشته ای می رفتی؟


من در کودکی فوتبالم خوب بود اما قسمت شد به کشتی بیایم.


*اگر فوتبالیست می شدی، الان مطرح بودی و پولدار...


بله، فوتبالیست نشدم اما به رشته دیگری آمدم و آن را دنبال می کنم.


*درس را به کجا رساندی؟


دارم کارشناسی مدیریت دولتی می خوانم.


*می خواهی ادامه بدهی؟


تا جایی که بتوانم بله.


*تجدید می آوردی؟


نه، خدا را شکر تا دوره ای که درس می خواندم و تا سوم دبیرستان اصلاً تجدید نیاوردم.


*گفتی شایعه ای انداختند که ازدواج کردی؟ آن زمان که این اتفاق افتاد تصویر العمل پدر و مادرت چه بود؟


خنده شان می گرفت.


*کسی از دوستانت بود که باورش شود ازدواج کرده ای؟


نه.


*آن بحث پول ها که گفتند 4، 5 میلیارد تومان پول گرفته ای، کسی باورش شده بود؟


بله، دوستان می گفتند اگر گرفته ای به ما بگو! می گفتم این حرف ها چیست. اگر گرفته بودم که می گفتم. فکر می کنید من چنین آدمی هستم و دروغ می گویم؟!


*بهترین دوستت در اردوها کیست؟


همه را به یک چشم نگاه می کنم.


*با چه کسی راحت تر هستی؟


بیشتر با سبک وزن ها راحت هستم. نادر آقاجانیان رفیقم هست. جویباری ها، ایمان صادقی، رضا اطری، با همه خوب هستم و همه را به یک چشم نگاه می کنم اما بیشتر، آنهایی که پیشم هستند مثل نادر، رضا عطری و اینها که بیشتر با هم صمیمی هستیم.

منبع: تسنیم


کسب مدال طلا در رقابت های کشتی آزاد المپیک ریو 2016 توسط حسن یزدانی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات