طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دیدنی و خواندنیهوشمندترین شهر جهان کجاست؟
تصاویر ییلاقی ترین شهر کویری ایران کجاست؟

شهر هوشمندی که در آن صورتتان حکمِ کارت اعتباری را دارد.

وبسایت فرادید: دیزی کرینگتون، همانند بسیاری از مردم، من هم هرگز اسم شهر یینچوان را نشنیده بودم. اما مقامات چینی خیلی مشتاق بودند مرکز استان نینگشیا در شمال چین را به من نشان دهند چرا که این شهر را یک شگفتی فنی می دانند.  این شهر طرح اولیه ی "شهرهای هوشمند" است که قرار است بعدها در تمام نقاط شهری چین اعمال شود. اما این شهر سؤالات جدی در مورد حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند.

یینچوان, شهر, هوشمند, هوشمندترین شهر جهان کجاست

چین, هوشمند, هوشمندترین, یینچوان, شهر


صورتتان پول را حساب می کند


در شهر یینچوان، صورتتان کارت اعتباری شماست. در اتوبوس های محلی، نرم افزار تشخیص چهره جای جعبه پرداخت کرایه را گرفته است. شبیه اثرانگشت که گوشی هوشمند را باز می کند؛ صورت مسافران نیز به حساب های بانکی شان مرتبط است و مردم در هنگام سوارشدن به اتوبوس معطل پرداخت کرایه نمی شوند.

سطل زباله های عمومی با انرژی خورشیدی کار می کنند و ویژگی فشرده کردن زباله تا پنج برابر ظرفیت خود را دارند. این منطقه که در درون شهر دیگری قرار دارد، به "آزمایشگاهی زنده" تبدیل شده است. زمانی که سطل زباله ها پر شدند، سیگنالی منتشر می کنند و معلوم می شود چه زمان باید آن ها را تخلیه کرد.

خرید مواد غذایی نیز کاری قدیمی است. ساکنان شهر از طریق برنامه ای درگوشی های خود خرید می کنند. همچنین به جای اینکه در خانه منتظر رسیدنِ کالاهای فاسدشدنی شوند، می توانند از یخچال های هوشمند که در مناطق مرکزی واقع اند خرید کنند.

سلامِ هولوگرامی


در مرکز شهر، هولوگرام ها به جای انسان ها مردم را راهنمایی می کنند. تعدادی کد QR به صورت نقطه ای در دیوارهای شهر قرارگرفته که به سؤال های متداول مردم پاسخ می دهد و دیگر لازم نیست کسی در صف بایستد. برای مثال جویندگان کار کدها را اسکن می کنند تا درباره فرصت های شغلی اطلاعات سریعی دریافت کنند.

شهر, شهر, چین, هوشمندترین شهر جهان کجاستهر تعاملی که ممکن است شهروندان با دولت داشته باشند، مانند کسب مجوز یا تجدید گذرنامه، در اینجا صورت می گیرد. بسیاری از فرآیندهایی که درگذشته نیاز به تعامل رودررو داشت، کاملاً به صورت آنلاین انجام می شوند. این روند شامل مراقبت های سلامت نیز می شود. سایت Haodaifu یک پورتال اینترنتی است که پزشکان را با بیماران مرتبط می کند و از راه دور به بیماران نسخه می دهد. این خدمات ازدحام بیش ازحد در بیمارستان ها را کاهش می دهد.

چین هوشمند


یینچوان یکی از 200 شهر آزمایشی در پروژه "شهر هوشمند" در چین است. دولت چین که سعی دارد تا سال 2050 نزدیک به 250 میلیون شهروند از نقاط روستایی را به شهرها منتقل کند، مصمم است نقاط شهری را تا حد امکان کارآمد و مجهز به فناوری کند تا از پسِ چنین هجوم جمعیت گسترده ای برآید.

یینچوان برای تثبیت موقعیتش به عنوان "شهری هوشمند"، دو سال است که میزبان کنفرانس های متمرکز شهر هوشمند شده است که امسال هزار نماینده از 66 کشور متفاوت به خود جذب کرد.

چرا یینچوان؟


در نگاه اول، ممکن است یینچوان بهترین انتخاب برای نمایندگی شهرهای هوشمند به نظر نرسد. جمعیت 1.5 میلیونی این شهر در مقایسه با پکن (13 میلیون) و شانگهای (24 میلیون) ناچیز است. آیا بهتر نیست که با هوشمند سازی را در شهرهای توسعه یافته اجرا کنیم که افراد بیشتری از آن سود می برند؟

"پیوا" این گونه فکر نمی کند. او می گوید: " مشکلات در این شهرها همین الان هم بسیار عمده است. یک بوم خالی مانند یینچوان انعطاف پذیری بیشتری در پذیرش فن آوری های جدید و سبعد جذب افرادی دارد که در صورت نبود این شهر، به پکن و شانگهای می رفتند."

هوشمند, چین, شهر, هوشمندترین شهر جهان کجاستبرج های زیبا اما خالی زیادی در شهر وجود دارند. دکتر ایگور کالزادا استاد و مشاور ارشد برنامه های آینده شهری در دانشگاه آکسفورد می گوید: "این ساختمان های خالی برای شهروندان جدید ساخته شده اند. اول فناوری را تعبیه و سبعد شهروندان را وارد شهر می کنند. اما او از این رویکرد راضی نیست.

"آن ها با این فرض عمل می کنند که تمام شهرها باید از پایه ساخته شوند و بدین ترتیب همه چیز از روز اول خوب خواهد بود. اما شهرها این گونه نیستند. آنچه در پنج سال آینده با آن روبرو خواهند بود ایجاد ارتباط میان رفتار شهروندان و فناوری است که به هیچ وجه کار آسانی نیست."

ته جهان کجاست؟
facebook google telegram twitter whatsApp