طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیتلاش ترکیه برای حضور در جنگ موصل
جنگ سرد ترکیه و عراق در آستانه عملیات آزادسازی موصل

المانیتور در نقل ازی درباره نقش ترکیه در عملیات آزادسازی موصل می نویسد: لحن سنگینی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با توجه به تحولات خاورمیانه در پیش گرفته است، موجب شد که ترکیه وارد پشت صحنه تحولات سیاسی و نظامی در عراق و سوریه شود.

نامه نیوز: المانیتور در نقل ازی درباره نقش ترکیه در عملیات آزادسازی موصل می نویسد: لحن سنگینی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با توجه به تحولات خاورمیانه در پیش گرفته است، موجب شد که ترکیه وارد پشت صحنه تحولات سیاسی و نظامی در عراق و سوریه شود.


حضور ترکیه در حاشیه تحولات منطقه را ما بار دیگر شاهد هستیم، اکنون ترکیه بار دیگر وارد حاشیه عملیات آزادسازی موصل از دست گروه تروریستی داعش شده است. اکنون روشن است که ترکیه بخشی از عملیات آزاد سازی موصل نیست این با وجود این موضوع است که بر تمایل خود برای پیوستن به این عملیات تاکید کرده بود.

اردوغان در سخنرانی اخیر خود در کنگره قانون در استانبول با عصبانیت گفت: آنها می گویند که ما نباید وارد موصل شویم. چگونه ما نمی توانیم؟ ما 350 کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم. کسانی که هیچ کاری در منطقه ندارند در این عملیات حضور دارند چرا که ظاهرا بغداد از آنها دعوت کرده است. آیا صدام 14 سال پیش از آنها دعوت کرده بود؟ اما آنها همچنان حضور دارند.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، تنها چندساعت مانده به شروع عملیات نظامی در موصل تکرار کرد که نیروهای ترکیه اجازه ندارند که در آزادی موصل تحت هیچ شرایطی کمپانی کنند. واشنگتن نیز با حمایت از عبادی عنوان کرد که هرگونه نیروی خارجی در عراق باید با اجازه بغداد در این عملیات کمپانی کند.

اردوغان همچنین افزود: ما مسئولیت عواقب ناشی از عملیات نظامی که در آن ترکیه حضور ندارد را نخواهیم پذیرفت. ترکیه هم در عملیات نظامی کمپانی خواهد کرد و هم در مذاکرات. برای ما این امکان وجود ندارد که ازاین موضوع دور بمانیم.

وی همچنین تاکید کرد که آنکارا اردوگاه باشیکا در نزدیکی موصل را تخلیه نخواهد کرد. نیروهای نظامی ترکیه که در این کمپ حضور دارند به نیروهای پیشمرگه کرد و دیگر نیروهای ضدآمریکایی آموزش می دهند . عراق نیز با شکایت به سازمان ملل، حضور ترکیه در این اردوگاه را اشغال خوانده بود.

جنگنده های ترکیه، 12 هدف را در شمال عراق بمباران کردند
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات