طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
آغاز به کارهمایش ملی نقش نقاط آزاد ارس در تحقق اقتصاد مقاومتی
برگزاری همایش ملی نقش نقاط آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی در ارس

همایش ملی نقش نقاط آزاد ارس در تحقق اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد ارس شروع به کار کرد.

اقتصادمقاومتی, همایش ملی, تبریز, شروع کارهمایش ملی نقش نقاط آزاد ارس تحقق اقتصاد مقاومتی

اقتصادمقاومتی, همایش ملی, تبریز, آذربایجان شرقی, مناطق آزاد

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛دبیر علمی همایش ملی نقش نقاط آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی در همایش ملی نقش نقاط آزاد ارس در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: اقتصاد ایران با مسائل و مشکلات متعددی مواجه است که برای رفع آن ها تلاش های زیادی نیز انجام شده است، که تصویب و اجرای برنامه های توسعه "چشم انداز 20 ساله ی ایران و سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی" از جمله ی این برنامه ها است.

بهشتی افزود: هدف تمامی این سیاست ها، ایجاد تحول در توسعه ی ایران است تا ضمن بهبود در تامین نیازهای اساسی مردم، جایگاه کشور را در سطح دنیا ارتقاء دهد.

وی در خصوص سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز تاکید کرد: رشد پویایی اقتصادی، دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله، فرصت سازی که نقش نقاط آزاد در این خصوص بسیار موثر بوده و همچنین در زمینه درون زایی و برون گرایی نیز نقاط آزاد می توانند الگوی سرزمین اصلی باشند.

وی یادآور شد: افزایش مشارکت مردمی، افزایش درآمد طبقات کم درآمد و متوسط، افزایش سهم تولید و صادرات محصولات دانش بنیان، محور قرار دادن ارتقاء بهره وری، ایجاد رقابت بین نقاط و استان ها، اصلاح الگوی مصرف و ترویج کالاهای داخلی، حمایت از صادرات، تشویق سرمایه داری خارجی برای صادرات، تنوع بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویژه کشورهای منطقه از جمله دیگر سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

بهشتی در این خصوص خاطرنشان کرد: اصلاح ساختار اداری، افزایش سالانه ی سهم صندوق توسعه ی ملی از درآمد نفت، مبارزه با فساد و افزایش پوشش استاندارد نیز از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

وی همچنین گفت: در بند 11 این سیاست ها نیز بر توسعه ی حوزه ی عمل نقاط آزاد و نقاط ویژه ی اقتصادی کشور در انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا ها و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج، تاکید شده است.

وی در خصوص اهداف چگونگی اداره ی نقاط آزاد تجاری-صنعتی نیز بیان کرد: تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادی، رشد و توسعه ی اقتصادی، سرمایه‎گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی از جمله اهداف تعیین شده است.

دبیر علمی همایش ملی نقش نقاط آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: با توجه به اهداف ذکر شده، نمایان می شود که هدف اصلی اقتصاد مقاومتی و نقاط آزاد، تقویت اقتصاد ملی است و چنانچه قانون نقاط آزاد به درستی اجرا شود، می توان با استفاده از امتیازات آن با تقویت تولید، افزایش صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی، گام های موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشت.

وی با تاکید بر اینکه نقاط هفتگانه ی آزاد فعلی، همگی در نقاط مرزی قرار دارند، گفت: این نقاط به جای اینکه تنها در اندیشه ی برقراری ارتباط با کشورهای همسایه باشند، باید در جهت ارتباط با تمامی کشورهایی که می توانند در ایجاد تحول اقتصادی قدم هایی اساسی بردارند نیز تلاش کنند.

وی در بیان پیشنهادات خود در راستای ارتباط مناطق آزاد با سایر کشورها نیز اظهار کرد: منطقه آزاد ارس با یک واسطه، در همسایگی اتحادیه ی اروپا قرار دارد و اگر منطقه آزاد ارس بتواند با رویکرد برون گرایی با این اتحادیه ارتباط برقرار کند، به بازار 18000دلاری دست پیدا خواهد کرد.

بهشتی در این خصوص اضافه کرد: فراهم کردن بستر سرمایه گذاری خارجی به ویژه سرمایه گذاری دانش بنیان با هدف توسعه ی صادرات، موجب تحول اساسی در توسعه ی منطقه آذربایجان شرقی و کشورمان می شود.

وی در خصوص اینکه دو اقدام مهم لازم است تا عملکرد نقاط آزاد مطابق با قانون انجام گیرد، تشریح کرد: در این راستا، لازم است که مسئولان سیاسی مستقر در حوزه ی هر منطقه با عنایت به مفاد قانون چگونگی اداره ی نقاط آزاد، در امور داخل نقاط دخالت نکرده و همچنین از مدیران توانای اقتصادی در اداره مناطق آزاد استفاده شود.

وی در خصوص برگزاری همایش ملی نقش نقاط آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی نیز تاکید کرد: این همایش با مشارکت سازمان منطقه ی آزاد ارس، دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز و انجمن اقتصاددانان شمال غرب کشور برگزار می شود.

دبیر علمی همایش ملی نقش نقاط آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی یادآور شد: هدف اصلی این همایش، استفاده از دیدگاه های صاحبان مقاله، اعضای کمیته علمی، مدیرا و کارشناسان کمپانی کننده و همچنین ارائه‎ی پیشنهاداتی در در راستای ایفای هر چه بهتر و بیشتر نقش نقاط آزاد در تقویت اقتصاد منطقه ای و ملی به سیاست گذاران است.شروع همایش نقش نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات