طاها پخش

سیاسیخوشحالی دوست و دشمن از تغییر در دولت!
تلاش دشمن برای تغییر باورهای شیعه و سنی

مدت ها جریان های حامی دولت به دنبال آن بودند که رییس جمهور با خانه تکانی کابینه مشکلات، اعتراض های منتقدان را کاهش دهد. این روند از زمانی آغاز شد که مخالفان اعتدال در مجلس نهم با اهرم استیضاح به دنبال فشار بر اصل دولت بودند وسعی داشتند جلوی پای روحانی سنگ بیندازند.


انتخابات ریاست جمهوری 96

نامه نیوز: مدت ها جریان های حامی دولت به دنبال آن بودند که رییس جمهور با خانه تکانی کابینه مشکلات، اعتراض های منتقدان را کاهش دهد. این روند از زمانی آغاز شد که مخالفان اعتدال در مجلس نهم با اهرم استیضاح به دنبال فشار بر اصل دولت بودند وسعی داشتند جلوی پای روحانی سنگ بیندازند.

اما در ادامه راه، برخی فعالیت ها از مردان کابینه سبب شده بود تا بیشتر از پیش نامهربانی ها علیه دولت افزایش پیدا کند. در همین راستا، حاشیه های مربوط به کابینه به اوج خود رسید و برخی رسانه ها از استعفای سه وزیر دولت خبر دادند. بنا بر اخبار منتشره وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان از سمت های خود استعفاء دادند. اقدامی که به نوعی می توانست هم به نفع دولت باشد و هم روحانی را با چالش و حواشی جدید روبه رو کند.

خوشحالی دوستان دولت از تغییرات

در همین حال دوستان دولت نیز با توجه به علاقه آنها به موفقیت کابینه، از این رویداد استقبال کردند و بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس با مثبت خواندن اهتمام دولت برای ترمیم کابینه، گفت: از مدت ها پیش این توقع وجود داشت که دولت نسبت به ترمیم کابینه اقدام کند لذا اگر در مدت باقیمانده تا پایان عمر دولت یازدهم افرادی توانمند برای برخی از وزارتخانه ها سر کار بیایند می تواند مثبت باشد.اینکه در هشت ماه باقیمانده تا پایان عمر دولت یازدهم چه اتفاقی می افتد هنوز معلوم نیست ولی معتقدیم دولت باید افراد توانمند را به مجلس معرفی کند.

وی افزود: امیدواریم رییس جمهور افرادی که پیش از این به مجلس معرفی شده و نتوانستند رای اعتماد بگیرند را مجدد به مجلس معرفی نکند چون به صلاح نیست و ممکن است حساسیت های قبلی مجددا به وجود آید.

سخنگوی هیات رییسه مجلس تاکید کرد: اگر رییس جمهور وزرای توانمند و قوی را به مجلس معرفی کند می تواند اثربخش باشد، البته به نظر بنده با توجه به شرایط فعلی کشور در موضوعاتی همچون اشتغال، گرانی، بیکاری، گردش نقدی و مالی کشور به نظر می رسد که دولت باید تمرکز بیشترش را بر روی حوزه های اقتصادی قرار دهد و این توقع در بین مردم وجود دارد.

وی گفت: اگر دولت در حوزه های اقتصادی نسبت به ترمیم کابینه اقدام کند، مردم بیشتر قانع می شوند تا اینکه در حوزه هایی همچون فرهنگ و ارشاد، ورزش و حتی آموزش و پرورش نسبت به ترمیم اقدام نماید چون اولویت فعلی کشور موضوعات اقتصادی است.

ابهام دولتی

هر چند اخبار ضد و نقیضی در مورد این جابه جایی ها منتشر شده و پایان کار مشخص نیست، ولی باید توجه داشت که شمشیر دولبه استفعای جنتی، فانی و گودرزی از یک سمت به فشارهای منتقدان پایان می داد و از سمت دیگر مخالفان روحانی را خوشحال می کند! چرا که آنها از به هم ریختن آرامش درونی کابینه و همگرایی آنها خوشنود می شوند و آن را در موضوع اختلاف نظر وزرای اقتصادی دولت به خوبی می توانستیم مشاهده کنیم.

حربه همسان سازی

جدای از این موضوع، بسیاری از منتقدان دولت روحانی و طرفداران احمدی نژاد در پی همسان سازی این دولت با کابینه سابق هستند. آنها با تهیه ماکت هایی از رخداد ها و افراد دولت احمدی نژاد سعی داشتند تا قبح دولت روحانی را نیز بشکنند و تنها پروژه ای که زمین مانده بود، جابه جایی وزرا کابینه های نهم و دهم بود که باید در این دولت نیز شبیه سازی می شد.

از همین رو جریان های مخالف روحانی بارها سعی کردند تا فضا را به سمتی ببرند که جابه جایی هایی در سطح وزرا صورت بگیرد ولی روحانی آنها را ناامید کرد. اما به نظر می رسد ماجرای استعفای وزرای دولت یازدهم، می تواند آنها را دل شاد کند. البته ناگفته نماند این حق روحانی است که بتواند کابینه خود را ترمیم و از آن در برابر هجمه هاو انتقاد ها حفاظت کند.

نگاه ها به روحانی و هیات دولت

این نکته فراموش نشود که وزرای مستعفی، دارای اشکالاتی نیز در کارنامه خود هستند که بارها از جانب دوستان دولت به آنها اشاره شده است ولی با استعفای آنها این مشکلات و کسری ها با کنار رفتن وزرای مذکور ناگفته خواهد ماند.

باید منتظر ماند دید امروز در هیات دولت روحانی تصمیمی برای جایگزین های این افراد خواهد گرفت یا به کل خبر کنار رفتن آنها را تکذیب خواهد کرد!

در صورت کنار رفتن وزرا برخی معتقدند که روحانی با انتخاب سرپرست هایی برای این وزارت خانه ها، ماجرا را تا پایان دولت پیش خواهد برد و وزیری به مجلس دهم معرفی نمی کند. از سوی دیگر نیز با توجه به مهلت اندکی که برای سرپرستان وزارت خانه ها در قانون تصویب شده است، باید دید رییس جمهور چه تصمیمی برای ادامه راه در صورت کنارگیری وزرای مذکور خواهد گرفت،آیا گزینه های جدیدی را به مجلس دهم برای گرفتن رای اعتماد خواهد فرستاد تا آنکه مردودی های مجلس نهم را مجدد به این مجلس می فرستد.

دشمن به دنبال تغییر محتوای انقلاب اسلامی است
facebook google telegram twitter whatsApp