طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
جرم 70 درصد جمعیت زندانی ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با مواد مخدر است
افزایش 43 درصدی کشف انواع مواد مخدر در تویسرکان

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشورگفت:جرم حدود 70 الی 75 درصد جمعیت زندانی مستقیم و غیر مستقیم با مواد مخدر در ارتباطند که باید تمامی بخش های جامعه در راستای مبارزه با مواد مخدر تلاش کند.

موادمخدر, آذربایجان شرقی, ارتباط مستقیم, جرم درصد جمعیت زندانی ارتباط مستقیم غیر مستقیم مواد مخدر

موادمخدر, آذربایجان شرقی, ارتباط مستقیم, تبریز, جمعیت زندانی

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛جهانگیر در آیین تکریم و معارفه مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه متأسفانه جرم 56 درصد زندانیان زن در ارتباط با مواد مخدر هستند گفت: خرید و فروش مواد مخدر در بین زنان از قرص های لاغری آغاز شده و در ادامه به خرید و فروش مواد مخدر می انجامد و در این بین برخی مراکز همچون آرایشگاه های زنانه در این زمینه بیشتر درگیر هستند.

وی با بیان اینکه 40 درصد جمعیت زندانی کشور دارای مدرک سیکل هستند، بیان کرد: ساده ترین کار در کشور درس خواندن ولی چرا دانش آموز بجای درس در خیابان مرتکب جرم می شود؟ معتقدم نظام آموزش و پرورش باید در فعالیت ها و دروس آموزشی خود بازنگری کند. این آمارها واقعاً نگران کننده است.

جهانگیر با اشاره به اینکه 63 درصد زندانیان متأهل هستند، خاطرنشان کرد: با زندانی شدن یک فرد متأهل مشکلات زیادی برای خانواده اش به وجود می آید.

وی با اشاره به ضرورت جابجایی زندان تبریزگفت: متأسفانه علی رغم موافقت ریاست قوه قضائیه، زندان تبریز به علت وجود معارض هایی هنوز به فروش نرسیده است، انتظار می رود با حضور مدیرکل جدید مراحل فروش زندان و احداث زندان جدید تسریع شود.

دنیا گیر با بیان اینکه آذربایجان شرقی دارای زندان های فرسوده است، عنوان کرد: توسط اداره کل زندان های آذربایجان شرقی کارهای خوبی در زمینه عمرانی، فرهنگی، آموزش و بهداشتی انجام گرفته، اما با این حال نباید از عملکرد خود راضی باشیم؛ چرا که هنوز جای زیادی برای کار است.

وی با بیان اینکه تأکید مقام معظم رهبری بر کاهش جمعیت کیفری است، گفت: با ورود سرپرست یک خانواده به زندان، از تمامی جهات اعضای خانواده آسیب می بینند، از این رو باید برای کاهش جمعیت کیفری راهکارهایی جست وجو کنیم.

جهانگیر با اشاره به اینکه عدم استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی، منجر به افزایش جمعیت کیفری شده است، بیان کرد: قانون، ظرفیت هایی برای کاهش جمعیت کیفری پیش بینی کرده است و همچنین، ریاست قوه قضائیه دستور العمل دقیقی در این خصوص صادر کرده که باید به طور کامل اجرایی شود.

وی با بیان اینکه ماندگاری 40 درصد از افراد ورودی به زندان کمتر از 10 روز است، گفت: همچنین ماندگاری 50 درصد از افراد ورودی به زندان کمتر از یک ماه است که این موضوع نشانگر عدم معرفی کفیل و تأمین وثیقه در زمان مقرر و متناسب نبودن قرار است.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه یک چهارم زندانیان را افراد تحت قرار تشکیل می دهد، گفت: ضروری است با انجام اقداماتی تنها 10 درصد زندانیان را افراد تحت قرار تشکیل دهد که در این زمینه کارهایی آغاز شده و برخی استان ها به توفیقاتی در این زمینه دست یافتند.

جهانگیر با تأکید بر اینکه باید راهکارهایی جست وجو کرد تا افراد بی علت در زندان نمانند، خاطرنشان کرد: اگر کسی پس ورود به زندان تبرئه شود، می تواند خسارات ایام حبس را درخواست کند که این نشانگر رعایت حقوق بشری در کشور ماست، اما در سوی دیگر خسارتی به بیت المال خسارت وارد می شود.

وی با بیان اینکه اگر کسی حتی برای یک روز زندانی شود، زندگی اش از هم می پاشد، اظهار کرد: کسی که وارد زندان می شود این امکان وجود دارد که از کار اخراج شده و خانواده اش از تمام جهات تـأثیر قرار گیرد، از این رو باید همکاران توجه کنند که بدون داشتن ادله کافی، کسی را به زندان نفرستند.

وی مواد مخدر را یکی از بزرگترین معضلات کشور عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه ایران در مسیر ترانزیت کشورهای تولید کننده مواد مخدر همچون افغانستان قرار دارد، ناخواسته با این معضل خانمان سوز درگیر هستیم.

وی با تأکید بر اینکه کاهش وقوع جرم همت جمعی را می طلبد، تأکید کرد: اگر فکر کنیم که تنها قوه قضائیه می تواند جمعیت کیفری کشور را کاهش دهد، تفکر غلطی است، تمامی بخش های کشور باید در راستای فرهنگ سازی و آگاه سازی جامعه ایفای نقش کنند.

وی در پایان با بیان اینکه جمشیدی، مدیرکل جدید زندان ها، اقدامات تأمینی و تربیتی استان آذربایجان شرقی در مسئولیت قبلی اقدامات موثری انجام داده و امیدوارم در آذربایجان شرقی هم موفق عمل کرده و به آن اهداف پیش بینی شده دست یابد.

گفتنی است:در این آیین خشایار جمشیدی به عنوان مدیرکل زندان ها، اقدامات تأمینی و تربیتی آذربایجان شرقی معرفی و از زحمات میر علی اکبر بنی هاشمی، مدیر کل سابق زندان ها، اقدامات تأمینی و تربیتی آذربایجان شرقی تقدیر به عمل آمد.افزایش 370 درصدی کشف مواد مخدر در آران و بیدگل
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات