طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیخطر جنگ تهران و ریاض بالاست
پیشنهاد ریاض به تهران برای کاهش تولید نفت

همزمان با تنش در روابط ایران و عربستان سعودی، نشریه «نشنال اینترست» در مقاله ای تحلیلی به قلم 5 دلیلی که نشان می دهند خطر رویارویی و جنگ تهران و ریاض بالاست.


رابطه ایران و عربستان

آفتاب نیوز: همزمان با تنش در روابط ایران و عربستان سعودی، نشریه «نشنال اینترست» در مقاله ای تحلیلی به قلم 5 دلیلی که نشان می دهند خطر رویارویی و جنگ تهران و ریاض بالاست.

«دینااسفندیاری»، پژوهشگر در مرکز مطالعات علوم و امنیت در کینگز کالج لندن و «آریان طباطبایی» استاد مدعو در انشگاه جورج تاون اشاره می کند آن قدر که ایران برای عربستان سعودی اهمیت دارد، برای ایران، ریاض در صدر اولویت ها قرار ندارد.


 این دو تحلیلگر مسائل خاورمیانه در این باره می نویسند: «اغلب گفته می شود که عربستان سعودی تهدیدی بزرگ برای ایران است؛ همان گونه که ریاض به تهران به دیده تهدیدی جدی می نگرد. اما واقعیت آن است که عربستان سعودی تهدید اصلی سیاست خارجی ایران نیست و استدلال پیشتر ذکرشده غیرواقعی است. برای تهران، ریاض کمی بیش از یک چاره اندیشی موقت است. این در حالی است که ترس از هژمونی ایران در منطقه در حوزه های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و قومیتی همواره باعث هراس عربستان سعودی و کشورهای عربی دیگر بوده است. هراس عربستان سعودی از ایران آن است که تهران مشروعیت خاندان آل سعود را به طور مداوم زیر سوال می برد.

واقعیت اما آن است که تمرکز اصلی سیاست خارجی ایران، روابط با بازیگران بزرگی چون چین، روسیه و اتحادیه اروپا است. ایران خود را رهبر طبیعی منطقه می داند و معتقد است که دیگران در منطقه باید به منافع اش احترام بگذارند. فارغ از نارضایتی عربستان سعودی، ایران در تمام کشورهای منطقه حضور دارد. ایران همچنین معتقد است که تاریخ و فرهنگی که دارد نقطه قوتش در مقابل عربستان سعودی که فاقد تاریخ غنی و ویژگی های بومیست و تنها درصدد جبران این کاستی ها با پول است، می باشد. از دید ایران، عربستان سعودی تنها با وابستگی به غرب و تکیه به سلاح های غربی است که خود را سرپا نگهداشته، در نتیجه ریاض از دید تهران حریف نالایقی است.»


نویسندگان این مقاله اشاره می کنند که یمن یک استثنا است و در این باره می افزایند: «یمن دارای اهمیت استراتژیک برای تهران است اما اهمیت زیادی برای عربستان سعودی دارد. این کم دیدن عربستان سعودی از سوی ایران می تواند خبر خوبی باشد چرا که حل و فصل اختلافات را راحت تر می کند.»

نشریه «نیوزویک» اما نظری مختلف دارد و با انتشار مقاله ای تحلیلی اشاره می کند که امکان رویارویی مستقیم نظامی میان ایران و عربستان سعودی در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری است و در این باره به وجود پنج مورد اشاره می کند که این گمانه زنی را تقویت می کند.

این نشریه در ادامه به پنج مورد می پردازد:

۱-مناطق اشتعال

تا زمانی که قیام های عربی سال ۲۰۱۱ میلادی در جریان بودند ایران و عربستان سعودی برای افزایش نفوذ در عراق، لبنان و بحرین با یکدیگر رقابت می کردند. امروز اما عربستان سعودی و ایران در منازعه ای بسیار خطرناک تر در سوریه و یمن، در حالت قفل شده به سر می برند. در سوریه عربستان سعودی از معارضان حمایت کرده و دولت ایران از اسد. این یک میدان جنگ واقعی است که حزب الله هم در آن حضور دارد. در یمن ایران از انصارالله حمایت کرده است و عربستان سعودی از دولت یمن. همچنین تصمیم عربستان سعودی برای مانور در خلیج فارس نیز اقدامی تحریک کننده محسوب می شود که می تواند تنش در روابط ایران و عربستان سعودی را تشدید کند.

۲-رهبری سیاسی جدید

در عربستان رهبری سیاسی جوانی روی کارآمده که سیاست خارجی قاطعانه تر و تهاجمی تری را نسبت به گذشته دنبال می کند و ایران را به مثابه تهدیدی وجودی علیه خود قلمداد می کند. این حکام جدید حسورانه تر علیه ایران در منطقه عمل می کنند.

۳-سیاست نامشخص ایلات متحده

متحدان سنتی آمریکا در منطقه متقاعد شده اند که آمریکا سیاست قاطعی در قبال منطقه و حمایت از آنان ندارد. این موضوع سبب می شود تا آنان خود وارد عمل شوند

۴-روسیه

عامل چهارم روسیه است که یک بازیگر بزرگ امنیتی در خاورمیانه محسوب می شود. ایران به روسیه به عنوان یک شریک مهم امنیتی و نظامی می نگرد. تقویت محور ایران و روسیه می تواند رویکرد آنان را تهاجمی تر سازد.

۵-ویژگی های تهاجمی ایران

در نهایت ویژگی های موشکی ایران به شدت بهبود یافته اند. این موضوع می تواند اعتماد به نفس ایران برای رویارویی با عربستان سعودی را افزایش دهد.

این نشریه در پایان اشاره می کند که به علت جدی بودن تهدیدی رویارویی مستقیم ایران و عربستان است که رییس جمهوری بعدی آمریکا باید کاهش تنش در روابط دو کشور را در دستور کار خود قرار هد.

تشدید تنش ها میان تهران و ریاض بعد از حصول توافق هسته ای | نیوزویک
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات