طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
سیاسیناگفته های ارنست مونیز از دوستی با صالحی
امیدواریم برجام به روابط قوی تر با ایران منجر شود | ارنست مونیز

«ارنست مونیز» وزیر انرژی امریکا در پیروزی بزرگ برای دولت اوباما نقش داشته است. او در گفت وگوی تازه خود با شبکه خبری «بلومبرگ» از جزئیات و چگونگی روند مشارکت اش در مذاکرات هسته ای می گوید.


برجام آفتاب نیوز: «ارنست مونیز» وزیر انرژی امریکا در پیروزی بزرگ برای دولت اوباما نقش داشته است. او در گفت وگوی تازه خود با شبکه خبری «بلومبرگ» از جزئیات و چگونگی روند مشارکت اش در مذاکرات هسته ای می گوید.

این شبکه خبری اشاره می کند که مونیز در حال حاضر درصدد کمک به پیشرفت پروژه مهم ساخت سلیندری حاوی آب و حباب خای اکسیژن است. هدف این پروژه آن است که راکتورهای شیمیایی ای ساخته شوند که گازهای صنعتی را جذب کرده و از آن برای تولید مواد شیمیایی مفیدتر استفاده کنند. این پروژه توسط «لانزا تک» یک کمپانی مستقر در ایلینویز اجرا می شود و امید آن می رود که بتوان از این فناوری برای کمک به مدیریت ترکیبات خطرناک صنعتی که در جو قرار دارند و انسان ها را تهدید می کنند استفاده شود.

او در این گفتگو با پاسخ به این پرسش که در زمان مذاکرات هسته ای چه نفشی داشته، می گوید که وزارت انرژی و آزمایشگاه آن در جریان مذاکرات از مسیر گفت وگوها حمایت می کرد. او می افزاید: «به طور سنتی دانشمندان در این گونه مذاکرات بین المللی از جمله در مورد کنترل تسلیحات و مسائل مشابه پشتیبانی تحلیلی برای مذاکره کنندگان، دیپلمات ها و وزارت امور خارجه بعمل می آورند و تحلیل های خود را ارائه می دهند تا به روند مذاکرات کمک کند.ما گروهی داشتیم متشکل از کارکنان ازمایشگاه های ملی به علاوه دو سایت هسته ای دیگر که از تیم مذاکره کننده حمایت می کردند و طرح های بدیل را برای راکتور اراک تحلیل می کردند و درباره موضوع مرتبط با سانتریفیوژها نیز نقل از های تحلیلی و مشاوره ای ارائه می دادند. می توان گفت که وزارت انرژی به عنوان بخش فرعی تیم امنیتی ملی کابینه عمل می کرد. در نتیجه، من در بحث ها حتما درگیر بودم.»

او در ادامه می افزاید: «در اوایل ماه فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی مذاکرات پیشرفت زیادی، آن گونه که ما می خواستیم نداشت. بسیار دشوار بود که بتوان به توافقی درباره بررسی علمی برنامه هسته ای ایران رسید چرا که مذاکرات دیپلماتیک پیشرفت نکرده بود.»

او در ادامه در پاسخ به نوع ارتباط و تعاملش با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید: «در زمینه مشاوره رساله دکتری او حضور داشتم. او یکی از دوستان بسیار عزیز است. در نتیجه، ما حرف های مشترکی برای گفتن به یکدیگر داشتیم. این حس اعتماد شخصی را در روند مذاکرات ایجاد کرد. واقعیت آن است که در توافق اعتماد میان طرفین نقش مهمی داشت. ما هر دو سعی می کردیم با استفاده از جایگاهی که در آن قرار داشتیم مشکل را حل کنیم. هر دو می دانستیم که راه دشواری در پیش است.»

مونیز در ادامه می افزاید: «هنگامی که بحث به مسائل فنی رسید، سرعت مذاکرات خوب بود. ما به چارچوب توافق لوزان در اوایل آوریل دست یافتیم. تنها  دو ماه وقت برد. بعد از آن توافق نهایی در ۱۴ جولای حاصل شد. در آن زمان من و جان کری در شرایطی بسیار دشوار مفاد قرارداد را می خواندیم آن هم همراه با صالحی و ظریف وزیر امور خارجه ایران. بسیار غیرمعمول است که شما ببینید برای ۱۹ روز حتی وزرا  نه فقط وزرای امور خارجه از امریکا و ایران که از کشورهای دیگر نیز در یک جا حضور داشته باشند و بمانند. ما در این مذاکرات عملگرایانه رفتار کردیم. من گفتم به عنوان یک فیزیکدان این گونه نکاه می کنم؛ یک مشکل وجود دارد، خب آن را حل می کنیم».

مونیز در ادامه درباره تاثیر مشاوره های فنی او در موفقیت دیپلماتیک می گوید: «می توانم برا ی تان یک مثال بزنم. هنگامی که مذاکرات در جریان بود در طرف آمریکایی، ما انتظار داشتیم که در زمینه تاسیسات فردو ایران فعالیت ها را متوقف کند. من صحبت کردم و گفتم تا زمانی که ندانیم مقاصد ایران از غنی سازی اورانیوم چیست نمی توانیم این موضوع را تایید کنیم و ایران باید تلاش کند تا ما را متقاعد کند. در نتیجه برای پیشبرد مذاکرات ایران و روسیه در حال همکاری در زمینه تولید ایزوتوپ های پزشکی بوده اند. اکنون فعالیت ها تنها در خدمت علم و فناوری هستند و تحت نظارت آژانس قرار گرفته اند. ایران تاکید دارد که از مفاد برجام و مسائل اصلی عدول نکرده است».

مونیز در پایان در پاسخ به پرسشی درباره این که چگونه شد که همکاری آمریکا و روسیه که در زمینه مذاکرات هسته ای قابل توجه بود کاهش یافت، می گوید: «از زمان حمله به اوکراین بدیهی است که سطح همکاری ها کاهش یافت. ما تاکید کرده ایم که منافع مشترک امنیت ملی در زمینه خلع تسلیحات و مواد هسته ای وجود دارد. ما هنوز هم همکاری هایی با یکدیگر داریم و همین اواخر در زمینه خروج اورانیوم غنی شده با درصد بالا از لهستان با یکدیگر به توافق رسیدیم.»

توافق هسته ای ایران همه مشکلات را حل نکرد | ارنست مونیز
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات