طاها پخش

تبلیغ درکار
ورزشیحشمت مهاجرانی موفق ترین مربی تاریخ جوانان
ونگر موفق ترین مربی تاریخ آرسنال است! | لمان

فوتبال ایران در حالی برای بیست و چهارمین بار در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا کمپانی می کند که نخستین تیم جوانان ایران در آسیا تازه از سال 1969 تشکیل شد.

ورزش سه: ایران 4 بار قهرمان آسیا شده که هر 4 بار با هدایت حشمت مهاجرانی بوده است؛ مردی که نخستین صعود ما در جام جهانی با وی رقم خورده است. همچنین نخستین سرمربی جوانان ایران در آسیا رایکوف بود که با این تیم سوم شد.

*در سال 1352 حشمت مهاجرانی 35 ساله که برای نخستین بار سرمربی جوانان شده بود، با ایران صاحب عنوان اول شد. حسن نظری، مظلومی و دادگان از نفرات مهم این تیم بودند.

*تیم ما در سال های 52 تا 55 در 4 دوره متوالی قهرمان شد. قهرمانی اول را مرور کردیم و در سال های 53 و 54 و 55 این قهرمانی تکرار شد. در این سال ها حسن نظری، ابراهیم قاسمپور، حسن روشن، محمد دادگان، حسین فرکی، خادم پیر، به شکار، بهتاش فریبا، محمد زادمهر، غلامحسین پیروانی، حمید علیدوستی، حسین فداکار و... از مردان این ادوار بودند.

*در سال 1977  یاگودیچ  جانشین مهاجرانی شد و در فینال بازی ها در تهران 4-3 به عراق باخته و ناکام شدیم. رضا رجبی، حمید درخشان، چنگیز، کارگز، مجید سبزی و... در این دوره بازی می کردند.

*در سال 1979 ایران در مرحله یک چهارم نهایی بود که کنفدراسیون، ایران را به دلیل تأیید صغر سنی از مسابقات کنار گذاشت. ایران حتی کویت را هم برده و به نیمه نهایی صعود کرده بود؛ ولی این کار ای اف سی، آن هم در سالی که از حیث سلامت سن، تیم سالمی داشتیم، بسیار وقیحانه بود. تیم ما در این دوره ضیا عربشاهی، ناصر محمد خانی، مرتضی فنونی زاده، محمد حسن انصاری فرد، قلی هاشمپور، شاهرخ بیانی، امیر مرزوقی و... را در اختیار داشت.

*در سال 1982 ایران در دور یک چهارم حاضر نشد تا برابر عراق بازی کند و 5 سال از حضور در مسابقات محروم شد. تیم این دوره هم مجتبی محرمی، رحیم یوسفی، امیر قلعه نویی، محسن عاشوری، شهید مهدی رضایی مجد، مهدی فنونی زاده و... را داشت.

*در سال 1988 ایران به مسابقات جوانان آسیا برگشت. رضا شاهرودی معروف ترین چهره این تیم بود.

*در سال 1992: ایران به دور نهایی مسابقات صعود کرد. کریم باقری در تیم بود و یاوری درباره اش گفت: «او مثل پنجعلی می شود!»

*در سال 2000: ایران به نیمه نهایی رسید و در 2 بازی نیمه نهایی  و رده بندی در ضربات پنالتی باخت. جواد کاظمیان، ایمان مبعلی، این 2 ستاره سریع به تیم بزرگسالان راه یافتند.

*در سال 2012: پر ستاره ترین تیم ایران پس از 6 برد و 1مساوی در دور مقدماتی و گروهی به کره جنوبی 4-1 باخت و حذف شد. در تیم اکبر محمدی، بهترین جوانان قرن 21 حضور داشتند. تیمی که بازیکن های آن، پس از حضور در آن، جذب باشگاه های خارجی شدند. افرادی چون آزمون، جهانبخش و... .

مربی قزوینی در کادر فنی تیم ملی گلبال جوانان
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp