طاها پخش

تبلیغ درکار
سیاسیمردم موصل؛ سپر انسانی داعش
داعش اَز مردم فلوجه سپر انسانی ساخته اَست

فرمانده عملیات زمینی ارتش آمریکا در عراق، در اولین گفت وگوی مطبوعاتی خود بعد از شروع عملیات برای بازبعد گیری موصل، از روند این عملیات، احتمالات پیش رو و شمار شبه نظامیان داعش در این شهر سخن گفته است.

فرارو: فرمانده عملیات زمینی ارتش آمریکا در عراق، در اولین گفت وگوی مطبوعاتی خود بعد از شروع عملیات برای بازبعد گیری موصل، از روند این عملیات، احتمالات پیش رو و شمار شبه نظامیان داعش در این شهر سخن گفته است.

ژنرال گری وُلسکی، ۲۷ مهر ماه به شبکه خبری ان بی سی گفته است آزادسازی شهر موصل، به معنی سقوط خلافت خودخوانده این گروه در عراق است: «داعش گفته موصل نگین تاج عراق است و ایده این گروه برای تشکیل خلافت».

فرمانده عملیات زمینی آمریکا در عراق می گوید بدون موصل «خلافتی هم باقی نمی ماند. اگر اساسا این خلافت هرگز وجود خارجی پیدا کرده بود. در نتیجه برای داعش، بازبعد گیری موصل به معنی یک شکست اساسی ست».

ولسکی در عین حال شمار نیروهای داعش در موصل را بین سه تا پنج هزار نفر برآورد کرده است.

ژنرال ولکسی در گفت وگو با ان بی سی گفته است نیروهای امنیتی عراق و پیش مرگه های کرد آن کشور پیشروی های نسبتا سریعی داشته اند و مقاومت شبه نظامیان در مقابل آن ها نیز «در حد متوسطی» بوده است.

این فرمانده ارشد ارتش آمریکا می گوید نیروهای عراقی انگیزه لازم را به دست آورده اند و در مقایسه با دو سال پیش، «به مراتب از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند».

دو سال پیش، شبه نظامیان داعش، در اوج پیشروی های خود در سوریه و عراق، موصل را به تصرف خود در آوردند.

گزیده اخبار از تحولات جنگ موصل

همزمان با پیشروی نیروهای عراقی به سوی موصل، آمریکا گروه داعش را به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم کرده است. جف دیویس سرهنگ نیروی دریایی و سخنگوی پنتاگون در واشنگتن به خبرنگاران گفت که "داعش صد در صد از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند."

ساکنان شهر تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته اند که داعش مانع فرار مردم می شود و شماری از آنها را به سوی ساختمان هایی که حمله هوایی به آنها محتمل است هدایت کرده است.

قام های عراقی گفته اند که ارتش درحال محاصره شهر مسیحی "قره کش" است. قره کش در ۳۲ کیلومتری جنوب شرقی موصل دو سال پیش به دست اعضای داعش افتاد و هزاران مسیحی از آن گریختند.

ارتش عراق و پلیس فدرال در پیشروی به سوی جنوب موصل همچنین درحال محاصره شهر الشورا در آن مجاورت هستند.

یک ژنرال عراقی نقل از هایی که پیشتر در مورد بعد گرفتن شهر منتشر شده بود را رد کرد و گفت که تک تیراندازان داعش پیشروی ارتش را کند کرده اند.

نیروهای پیشمرگ پیشروی خود در شرق موصل را پایان داده و تاکید کردند که نیروهای مشترک عراقی مرحله پس را هدایت خواهند کرد.

در محور غرب از بخش سنجار که نیروهای حشد شعبی و حزب کارگران کردستان ترکیه هستند هیچ پیشروی صورت نگرفته است.

سپر انسانی داعش از جنس اهالی موصل
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp