طاها پخش

مذاکرات با طالبان باید با هماهنگی با شورای ملی صورت گیرد | پارلمان افغانستان
وزارت دفاع ملی افغانستان از تلفات سنگین طالبان در ولایت خوست خبرداد

اعضای ولسی جرگه، صلح را ضرورت افغانستان می دانند؛ اما می گویند که هر نوع مذاکرات صلح با مخالفین مسلح دولت، باید از مجراهای قانونی و در هماهنگی با شورای ملی صورت گیرد.

پارلمان, افغانستان, طالبان, پارلمان افغانستان مذاکرات طالبان هماهنگی شورای ملی صورت گیرد

پارلمان, افغانستان, طالبان
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، روزنامه گاردین، دیروز نقل ازی را منتشر کرد که حکومت افغانستان، مذاکرات مخفی را با طالبان مسلح شروع کرده و یک هیئت حکومت افغانستان، با برادر ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان مسلح، در قطر دیدار نموده است.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا در یک نشست خبری در جواب به سوالی از دادن معلومات در مورد این گفتگوها خودداری نموده؛ اما گفته است که ایالات متحدۀ امریکا از پروسۀ صلح به رهبری افغان ها حمایت می کند.

طالبان مسلح، نقل از یادشدۀ گاردین را بی اساس دانسته و مصاحبه میان هیئت حکومت افغانستان و برادر ملا محمد عمر در قطر را رد کرده اند. حکومت افغانستان تا حال در این مورد ابراز نظر نکرده است.

در نشست امروز ولسی جرگه نیز روی این موضوع بحث صورت گرفت.

فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان در این جرگه، با انتقاد از اینکه ولسی جرگه در جریان این گفتگوها قرار داده نشده، گفت: "مسئولیت پذیری و حکومتداری خوب، همین است که ما از طریق رسانه ها از مذاکرات صلح خبر شویم.”

او صلح را یک ضرورت در کشور خواند؛ اما افزود: "هر نوع مذاکرات که در راستای صلح صورت می گیرد، باید از مجرای قانونی و در هماهنگی با نمایندگان مردم در شورای ملی صورت بگیرد.”

وی، از هیئت اداری جرگه خواست تا مسئولان حکومت را در پیوند به این مذاکرات، به مجلس عمومی جرگه فرا بخواند.

نادرشاه بحر عضو دیگر این جرگه، با تاکید بر اینکه مذاکرات صلح، باید از طریق شورای عالی صلح صورت گیرد، گفت: "ما صلحی را می خواهیم که مطابق قانون و از مجرای قانون صورت بگیرد و خانه ملت در جریان قرار داشته باشد.”

نعمت الله غفاری نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت: "در واقع صلح ضرورت است؛ اما باید تمام مسایل در مشوره با نمایندگان ملت به پیش برده شود.”

وی نیز افزود آن عده از مقام های حکومت که در این گفتگوها کمپانی نموده اند، باید استجواب شوند.

طالبان روی شروع مذاکرات صلح با حکومت افغانستان توافق کرده اند
facebook google telegram twitter whatsApp