طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

سیاسیحسن روحانی چه چیزی را ترمیم می کند؟
برچسب ها:
مصائب حسن روحانی و یاری مردمی

همین چند روز گذشته بود که محمود صادقی، نماینده مجلس دهم گفته بود: «تصور می کنم دکتر روحانی چون خیالش از بابت رأی اصلاح طلبان و حمایت آنها راحت شده است در زمین رقیب بازی می کند و این رفتار به ضرر اعضای فراکسیون امید در مقابل رقبای خود در حوزه انتخابیه شان تمام شده است.»


وزیر ارشاد

فرارو: همین چند روز گذشته بود که محمود صادقی، نماینده مجلس دهم گفته بود: «تصور می کنم دکتر روحانی چون خیالش از بابت رأی اصلاح طلبان و حمایت آنها راحت شده است در زمین رقیب بازی می کند و این رفتار به ضرر اعضای فراکسیون امید در مقابل رقبای خود در حوزه انتخابیه شان تمام شده است.»

انگار بی رقیب بودن حسن روحانی در جبهه اصولگرایان و همینطور حمایت اصلاح طلبان از او، انگیزه رئیس دولت را کم کرده است ولی در نهایت حسن روحانی در ماه های منتهی به پایان دور اول ریاست جمهوری اش وادار شد به ترمیم کابینه خود دست زند.


در ترمیم کابینه حسن روحانی فعلا، دو وزیر او کناره گیری کرده اند؛ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و گودرزی، وزیر ورزش و جوانان و البته در ادامه این ترمیم دو وزیر آموزش و پرورش، علی اصغر فانی و وزیر علوم، فرهادی هم در صف استیضاح مجلس نشینان قرار دارند. وزرایی که از نظر حامیان رئیس جمهوری، ضعیف عمل کرده اند و در کارنامه شان نمره های منفی زیادی دارند.

از نظر بسیاری وزارت امورخارجه مثبت ارزیابی می شود؛ این وزارتخانه از همان روز اول، پروژه اصلی اش به سرانجام رساندن مذاکرات برجام و ارتقاء جایگاه ایران در دیپلماسی جهانی تعیین شد. به همین خاطر اگر بخواهیم بدون توجه به جزئیات به عملکرد این وزارتخانه نمره بدهیم، نمره قبولی خواهد گرفت. چرا که با تلاش های این وزارتخانه بود که ایران توانست در ساحت بین المللی قد راست کند و در مذاکرات جهانی سهم مهمی را به خود اختصاص دهد.

الآن انگار روحانی نظرش عوض شده است و می خواهد با رای بالایی دومین دوره ریاست جمهوری خود را شروع کنید؛ رایی که برخلاف دور نخستش لب مرزی نباشد و اقتدار وی را افزایش دهد.

آرایی که اتفاقا در دستان جریانی است که مطالبات عدیده فرهنگی و اجتماعی از رئیس جمهور خود دارند.

بررسی عملکرد وزارتخانه های ضعیف و قوی حسن روحانی این زنگ خطر را برای رئیس دولت تدبیر و امید به صدا در می آورد که اگر در ماه های باقی مانده از عمر دولت، همین رویه ادامه پیدا کند، جوانان، دانشگاهیان، فعالین فرهنگی و بخش قابل توجهی از طبقه متوسط جامعه، نسبت به اعتماد مجدد به وی مردد خواهند شد.

وزارت خانه های رای شکن روحانی کدامند؟

در میان وزارت خانه هایی هستند که نمره قبولی نخواهند گرفت؛ وزارت خانه هایی هستند که با جوانان، اقشار فرهنگی و هنرمندان و به بیانی دیگر طبقه متوسط کشور سر و کار دارند؛ اقشاری که پایگاه اصلی رای حسن روحانی هستند؛ کسانی که به احتمال زیاد، روحانی بیشترین آراء خود را از آنها خواهد گرفت اما در نظر بسیاری از آنها، وی نتوانسته به وعده های خود در این وزارتخانه ها عمل کند.

وزیر ارشاد دولت حسن روحانی که این روزها تبدیل به پرحاشیه ترین عضو کابینه دولت امید شده از جمله افرادی است که با عقب نشینی های مکرر خود موجب تردید بدنه فرهنگی هواداران روحانی از اعتماد مجدد به رئیس دولت امید شده است.

فردی که علاوه بر عقب نشینی ها چندباره اش درباره اجرای کنسرت در شهر های مشهد و قم مناطق ضعف زیاد دیگری نیز در کارنامه خود دارد. برای نمونه وی به عنوان وزیر متولی و حامی بخش فرهنگی و هنری کشور در برابر هتاکی یک نشریه به هنرمندان کشور اقدامی موثری را انجام نداد.

علیرغم آنکه دانشجویان از حامیان اصلی حسن روحانی بودند اما فرهادی، وزیر علوم این دولت نتوانسته خواسته های آنها را تامین کند و به وعده های دانشگاهی رئیس دولت تدبیر و امید جامه عمل بپوشاند. دانشجویان از حسن روحانی انتظار داشتند فضای غیرامنیتی در دانشگاه حاکم شود، فضای نشاط به دانشگاه بازگردد و... ولی در نظر دانشجویان این وعده ها آنطور که انتظار می رفت محقق نشد.

احمد شیرزاد در همین رابطه می نویسد: «شاید بهتر بود رییس جمهور در این تغییرات نگاهی هم به وزارت علوم می انداخت. حقیقت این است که وزارت علوم تحت فشارهای طاقت فرسایی که مجلس گذشته به آن وارد کرده بود به یک گزینه بینابین منتهی شد. درست است که امروز دست کم وزارت علوم فشارها و ضربه هایی را که دولت قبل به بدنه دانشگاهیان وارد و هزینه های سنگینی را به آنها تحمیل کرد را ندارد اما از سوی دیگر هیچ نقش موثر مثبتی را در پیش برد سیاست ها و برنامه های دولت در این حوزه ایفا نمی کند و عصای دست دولت در این زمینه نیست.»

وزارت علومی که مجلس پیشین هم به حساسیت آن پی برده بود و تمامی نیروی خود را صرف فشار بر این وزارتخانه گذاشته بود به طوری که به وزرای پیشنهادی حسن روحانی رای نداد و در همان ماه های اول وزیر این وزارتخانه دانشگاهی را استیضاح کرد چرا این مجلس به سادگی به اهمیت و نقش آفرینی دانشگاهیان برای دولت روحانی پی برده بود به همین علت تلاش کرد تا هرچه می تواند بر این وزارتخانه فشار بیاورد.

فرهنگ مهمتر است یا ثروت؟

شیرزاد معتقد است: « در این میان اما برخی بر این باورند که شاید دولت باید در حوزه اقتصادی هم دست به تغییراتی می زد اما واقعیت این است که نمره اقتصادی دولت در مجموع خوب بوده البته این مساله به معنی خوب بودن نمره اقتصادی کشور نیست اما دولت در مهار تورم و کاهش نرخ سود بانکی سیاست های خوبی را دنبال کرده است و این سیاست ها موثر و واقعی بودند.»

اشاره شیرزاد به سردمداران اردوگاه اصولگرایی است. در همین رابطه روزنامه کیهان در پی استعفای این دو وزیر نوشت: «بی تردید و بلافاصله این سؤال به ذهن مردم متبادر می شود که چرا این دو نفر!؟ حتما این دو وزیر در سه و نیم سال گذشته (فارغ از برخی خدماتشان) عملکرد بسیار ضعیفی داشته اند [...] بلکه پرسش محوری این است که کجای کابینه به ترمیم فوری نیازمند است و کدام وزارتخانه ها در اولویت است!؟ مسئله مردم ورزش بود یا معیشت و اقتصاد!؟ کنسرت یا بیکاری و رکود!؟»

ترمیم کابینه یا ترغیب مردم؟

فرارو در نقل از به بررسی دیدگاه فعالان سیاسی نسبت به این تغییرات در کابینه دولت حسن روحانی پرداخت. در آن نقل از نیز آمد که این اتفاق را برخی در جهت ترمیم کابینه قلمداد و برخی دیگر آن را راهی برای ترغیب مردم به حسن روحانی تلقی کرده اند.

به هر رو از یک سو برنامه های فرهنگی-اجتماعی وزرای پیشنهادی حسن روحانی در مجلس می تواند مانیفست تبلیغاتی حسن روحانی برای دور دوم انتخابات باشد.

برنامه هایی که وزرای پیشنهادی به منظور جلب رای اعتماد نمایندگان مجلس دهم به این قوه ارائه خواهند؛ برنامه ای که به زعم احمد خرم نباید برای شش ماه باقی مانده دولت نوشته شود باید برنامه ای برای چهار سال و نیم آینده دولت روحانی باشد.

از سوی دیگر دولت با معرفی وزرای پیشنهادی و ارائه برنامه آنان به مجلس به مردم این پیام را مخابره خواهد کرد که با ترکیب فعلی مجلس چقدر برای تامین مطالبات مردم قدم خواهد برداشت.

چرا که در صورت تداوم دولت روحانی، وی باید از همین مجلس برای تمامی اعضای کابینه خود رای اعتماد بگیرد. بنابراین مردم به دقت برنامه ها و گزینه های پیشنهادی حسن روحانی را رصد می کنند تا ببینند آیا با تغییر ترکیب مجلس بازهم روحانی نسبت به معرفی وزرای خود مخافظه کارانه عمل خواهد کرد یا خیر.

نخست وزیر انگلیس درباره پرونده نازنین زاغری با حسن روحانی صحبت کرد
facebook google telegram twitter whatsApp