طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار اجتماعیشاهکار معماری جهان، پاتوق معتادان شهرری
تصاویر 30 معماری برتر در سراسر جهان

اتوبان امام علی(ع) رو به جنوب، اندکی آن طرف تر از محله صفائیه ری و در نزدیکی تپه چشمه علی، لاشه هایی از سنگ، ساروج و خشت و بناهایی متروکه با دیوارهای کنگره دار به چشم می خورد. بناهایی که باستان شناسان آن را شاهکار معماری دنیا لقب می دهند و معتادان ری فقط آن را پناهگاه شبانه خود می دانند. بیغوله ای برای تزریق مواد زیر پوست تاریخ.


آسیب های اجتماعی روزنامه ابتکار: اتوبان امام علی(ع) رو به جنوب، اندکی آن طرف تر از محله صفائیه ری و در نزدیکی تپه چشمه علی، لاشه هایی از سنگ، ساروج و خشت و بناهایی متروکه با دیوارهای کنگره دار به چشم می خورد. بناهایی که باستان شناسان آن را شاهکار معماری دنیا لقب می دهند و معتادان ری فقط آن را پناهگاه شبانه خود می دانند. بیغوله ای برای تزریق مواد زیر پوست تاریخ.

«تدفین تاریخ زیر خاک»؛ شاید این بهترین راه محافظت از تاریخ باشد، زمانی که بناها و میراث گذشتگان یکی بعد از دیگری دستخوش تخریب انسان می شوند.

از زمانی که بنای تاریخی دژ رشکان از زیر خاک بیرون آمده، زمان زیادی نمی گذرد اما در همین زمان 10 ساله بلایی که انسان بر سر این شاهکار جهانی آورده، خروارها خاک سرد در طی سال ها نیاورده است. دیوارهای سیاه و دود اندود، زمین های پر از سرنگ، سیگار و زباله تنها هدیه ما به بنایی 2 هزار و 300 ساله تاریخ تهران است. بنایی که روزگاری یکی از دژها و قلاع محافظ هسته اولیه ری بوده و اکنون بر بالای کوه استوار برجای مانده است. دژ رشکان با ساختاری متشکل از لاشه سنگ و ساروج، از نظر قدمت متعلق به دوره اشکانیان است و به عنوان پایتخت بهاره این سلسله مورد استفاده قرار می گرفته است.

آن طور که شواهد تاریخی نشان می دهد قلعه رشکان که پیشتر ها آن را فخرآباد نیز می نامیدند پیش از اینکه امروز از دل خاک برآید یک بار به دست فخرالدوله مرمت شده و تا امروز این بنا بی هیچ بازسازی پا برجا مانده است. منابع تاریخی می گویند فخرالدوله این بنا را که در جریان فتح ری که به دست مسلمان ها ویران شده بود، مرمت کرد اما امروز آن طور که امیر رحیم زاده، مسئول میراث فرهنگی شهرستان ری به «ابتکار» می گوید، هنوز مرمتی در این بنا انجام نشده و تنها کاوش ها در این بنا به پایان رسیده است.

محوطه باستانی دژ رشکان که نام «ارشک» بنیانگذار این سلسله پادشاهی را به دوش می کشد از 1313 تا 1315 از سوی هیات باستان شناسی امریکایی به سرپرستی «اریک اشمیت» مورد کاوش قرار گرفت که پدیدار شدن بقایای مسجد جامع ری ماحصل این فعالیت بود. بعد از آن اما این کهن دژ بی سرپرست رها شد و به مکانی برای انباشت زباله و اتراق معتادان و کارتن خواب ها تبدیل شد تا اینکه از سال 1384 تا 1386 کاوش های باستان شناسی سامانی دوباره به آن داد و منجر به شناسایی آثار معماری ارزشمندی از جمله دژ رشکان از دوران اشکانی، ساسانی و اسلامی شد.

سرنوشت مشترک ارگ سلجوقی و دژ رشکان

آن طور که منابع تاریخی می گویند، بخش های اصلی دژ رشکان تا زمان قاجار برجای بوده، اما امروزه قسمت اعظم آن تخریب شده و الآن هم حال و روز این بنا به واسطه اسکان معتادان آن طور که باید و شاید خوش نیست. حال و روزی که ارگ سلجوقی، بنای هم جوار آن نیز به آن گرفتار است. گمانه زنی های تاریخی می گویند که ارگ سلجوقی احتمالا همان دارالاماره یا سرای ایالت بوده که در متون هم عصرش بارها از آن نام برده شده است. این ارگ از خشت و چینه ساخته شده که امروزه تنها دیواره و ضلع شمالی استحکاماتش باقی مانده است که امروز همین اندک بقایای به جای مانده نیز به دست معتادان زیر و رو می شود.

سرنگ، سیگار، پتوی پاره و یک زیر انداز و گاهی پارچه ای که بر در حفره ای از ارگ آویخته شده تا چشم بد را از این بنای محقر تاریخی دور کند. وجه اشتراک سرنوشت ارگ سلجوقی و دژ رشکان تبدیل شدن آن ها از یک بنای پادشاهی به یک بیغوله کارتن خواب نشین است. ویرانه هایی خشت و گلی که مسافرخانه یک شبه و سر راهی معتادان تهران است و روز هم نگهبان چند پتو و سرنگ.

میراث عاصی، تهران خسته

اعتیاد بلای جان حال، گذشته و آینده تهران است. بلایی که خود سازمان میراث فرهنگی نیز از آن عاصی شده و از خبرنگاران عاجزانه می خواهد که شاید رسانه ای کردن آن بتواند درمانی برای این درد لاینحل پیدا کند. یکی از سربازان میراث فرهنگی که ما را در بازدید از این میراث تاریخی یاری می کند، می گوید: میراث فرهنگی بر حفاظت از این بناها بسیار نظارت می کنند و تا کنون تلاش زیادی کردند که این معتادان را از این بناهای تاریخی دور کنند اما نتوانسته اند.

او ادامه می دهد: من سرباز از سرنگ آلوده معتادان می ترسم، هرچند آنها هم از من می ترسند. این سرباز می گوید: هر بار معتادان را بیرون می کنیم ولی باز هم به این بناها پناه می آورند. من در محله ظهیرآباد بزرگ شده ام. از وقتی که چشم باز کرده ام این معتادان را در این محله دیده ام چه زمانی که میراث فرهنگی نظارت نداشت و چه الآن که میراث فرهنگی بر این بناها نظارت دارد.

این سرباز در ادامه می گوید: یک روز در میان سطح این بناها را از ضایعات این معتادان تمیز می کنیم اما وقتی که گشت شبانه را شروع می کنیم می بینیم که باز هم پتو پهن کرده اند و در این بناها اسکان کرده اند. وسایلشان را آتش می زنیم اما نمی دانم که از کجا باز پتو می آورند. تمام ارگ را می گردیم که جایی پتو یا زیراندازی یا مواد مخفی نکرده باشند اما یک روز پس باز همه چیز به حال اول باز می گردد. این سرباز می گوید: مقصر اصلی میراث فرهنگی نیست، بلکه باید فکری اساسی به حال آنها کرد.

حصار کشیدن ممکن نیست

از سمت جنوب کارخانه قدیمی سیمان ری، از سویی دیگر زمین های کشاورزی و الآن از درون معتادان این بناهای تاریخی را در معرض نابودی قرار داده اند. قدیر افروند معاون معرفی آموزش میراث فرهنگی استان تهران در گفت و گو با میراث خبر در همان سال های شروع کاوش گفته بود: «تصاویر هوایی که 70 سال پیش توسط دکتر اشمیت از این دو بنا گرفته شده نشان می دهد بخش زیاد باروی اصلی شهر ری از حوالی این دو بنا می گذشته، اما امروز اثری از آن بارو نیست. خاک این دو بنای قدیمی و ارزشمند به علت مجاورت با باغ ها و زمین های کشاورزی مورد تعرض قرار گرفته است.»

امیر رحیم زاده، مسئول میراث فرهنگی شهرستان ری نیز در رابطه با حصارکشی دور این سایت تاریخی به «ابتکار» می گوید: به علت اینکه این بافت تاریخی داخل شهر است و از یک سو کارخانه سیمان و از سوی دیگر زمین زراعی مردم در اطراف این بنای تاریخی وجود دارد نمی توانیم در اراضی و املاک خصوصی مردم وارد شویم. متاسفانه مسیر ورود این معتادان به این بنای تاریخی ملک شخصی است و ما نمی توانیم به آنها امر و نهی کنیم.

او ادامه می دهد: به کلانتری اعلام کردیم. سربازان ما از ورود معتادان به بناهای تاریخی تا حد ممکن پیشگیری می کنند. این یک معضل اجتماعی است که نیروی انتظامی و شهرداری باید آن را حل کند و برای پیشگیری از ورود آنها به این بناهای تاریخی به کمک میراث فرهنگی بیایند. هر آنچه که در ید قدرت میراث فرهنگی شهرستان باشد انجام می دهیم اما این قدرت اجرایی را نداریم که آنها را بازداشت کنیم.

رحیم زاده اضافه می کند: در بناهایی چون آتشکده ری که مالکیت با خود میراث است و اطراف آن هیچ بنا یا ملکی وجود ندارد حراست و حفاظ بندی وجود دارد اما این دو بنا از آنجایی که املاک خصوصی در اطرافش وجود دارد حفاظ کشیدن غیر ممکن است. برای حفاظ کشیدن باید اراضی خریداری شود که بودجه میراث توان چنین کاری را ندارد. زمین های این منطقه بالغ بر یک و نیم تا 2 میلیون تومان قیمت دارد. مساحت این بنا بسیار عمده است و خریداری کردن زمین اطراف هزینه زیادی در بر دارد.

او در پاسخ به اینکه این بنا مرمت خواهد شد، می گوید: سال 85 طی کاوشی از زیر خاک در آمد. حدود سال 86 فصل دوم کاوش شروع شد و تا کنون مرمت و بازسازی روی این بنا صورت نگرفته است. در صورت وجود بودجه کار مرمت شروع خواهد شد.

رحیم زاده در رابطه با این احتمال که آیا این معتادان کاوشی یا حفاری در این بنا انجام داده اند یا خیر می گوید: معتادان جرأت چنین کاری ندارند و تاکنون نقل ازی مبنی بر حفاری در این بنا وجود ندارد.

گرچه میراث متولی حفاظت از بناهای تاریخی در کشور است اما مقابله با معتادان بلایی است که حتی این سازمان را نیز عاجز و درمانده کرده است. با این حال رحیم زاده، مسئول میراث فرهنگی شهرستان ری راه حل این مشکل را در یک کار گروهی مشترک بین نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و سایر نهادهای ذیربط برای ساماندهی معتادان می داند.

بهترین ساختمان هایِ دنیا اَز دیدگاه متخصصان معماری
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات