طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

افراد مشهورعکس ی که از شاه هنردوست ایران دیده ایم
انیس الدوله همسر ناصرالدین شاه / تصویری از ورودی قدیمی مجلس

بیش از یک ونیم قرن از زمانی که ناصرالدین شاه تاج پادشاهی را بر سر گذاشت و معروف ترین پادشاه قاجار شد می گذرد؛ مردی که به خاطر علاقه اش به هنر، تصویرهایی از خود باقی گذاشت که مردم امروز او را با همان تصویرها می شناسند.

خبرگزاری ایسنا: بیش از یک ونیم قرن از زمانی که ناصرالدین شاه تاج پادشاهی را بر سر گذاشت و معروف ترین پادشاه قاجار شد می گذرد؛ مردی که به خاطر علاقه اش به هنر، تصویرهایی از خود باقی گذاشت که مردم امروز او را با همان تصویرها می شناسند.

مجسمه پادشاه, شاه ایران, ناصرالدین شاه, تصویری شاه هنردوست ایران دیده

شاه ایران, مجسمه پادشاه, ناصرالدین شاه


ناصرالدین شاه قاجار به جز این که به خاطر مدت زمان پادشاهی اش، تعداد زنان حرمسرایش و سفرهای فرنگ اش معروف است، به «هنر دوستی» هم شهرت داشت. او سوژه ی خوبی برای عکاس ها، نقاش ها و مجسمه سازها بود. با لبخند جلوی دوربین می نشست و ژست می گرفت تا عکاس تصویر اش را بگیرد. هنرمندان توانستند در دوره ی او با فراغ بال بیشتری کار کنند و آثار زیادی از خود باقی بگذارند.

مجسمه

تندیسی که از ناصرالدین شاه قاجار ساخته و در میدان باغ شاه نصب شد، یکی از معروف ترین مجسمه های نصب شده از یک شاه ایرانی در تهران بود. ناصرالدین شاه به واسطه ی سفرهایش به فرنگ و دیدن میادین آن ها، دستور داد مجسمه ای از او سوار بر اسب بسازند و در یکی از میدان های شهر نصب کنند.

ناصرالدین شاه, مجسمه پادشاه, شاه ایران, تصویری شاه هنردوست ایران دیده


ساخت مجسمه شاه قاجار را به میرزا علی اکبر معمار نسبت می دهند. دستور ساخت این تندیس از طرف اقبال السلطنه داده شد. مجسمه ی ناصرالدین شاه تقریبا هم اندازه ی خود او است. شاه در این اثر هنری با لباسی رسمی و تاج پادشاهی، سوار بر اسب است. این مجسمه روی پایه ای بلند نصب شد.

نوع نشستن ناصرالدین شاه روی اسب و وضعیت پیروزمندانه ای که دارد در این اثر قابل تامل است. اگرچه دیگر اثری از این مجسمه ی قدیمی در تهران نیست، اما کمال الملک آن را در یکی از آثارش به عکس کشیده است.

نقاشی

معروف ترین نقاشی ای که از ناصرالدین شاه و محل پادشاهی اش می شناسیم، تابلوی «تالار آینه» اثر کمال الملک است. در این اثر، تالار آینه به عنوان یکی از اتاق های کاخ گلستان با هنرمندی به عکس کشیده شده است. در این اثر هنری که کمال الملک هفت سال از عمرش را صرف آن کرد، ناصرالدین شاه در مرکز نقاشی روی یک صندلی نشسته و به بیرون نگاه می کند.

مجسمه پادشاه, ناصرالدین شاه, شاه ایران, تصویری شاه هنردوست ایران دیده


هرچند در این نقاشی ناصرالدین شاه تنها جزء کوچکی از اثر است و شکوه و بزرگی تالار چشم بیننده را خیره می کند، اما همان عکس کوچک از شاه، نوع نشستن او و نگاهش به بیرون تالار می تواند تا حدودی معرف پادشاه باشد.

عکس

علاقه ی ناصرالدین شاه به هنر عکاسی بر کسی پوشیده نیست. به خاطر همین علاقه و شیفتگی بود که تاریخ عکاسی ایران فاصله ی چندانی با شروع عکاسی در جهان ندارد و خیلی زود دوربین های عکاسی به ایران وارد شدند و عکاسان خارجی و ایرانی تصویر هایی از مکان ها، مردم و نوع زندگی آن ها ثبت کردند. تصویر هایی که هرچه زمان می گذرد، ارزش آن ها بیشتر مشخص می شود.

ناصرالدین شاه, مجسمه پادشاه, شاه ایران, تصویری شاه هنردوست ایران دیده


ناصرالدین شاه علاوه بر این که فرصتی را برای رشد عکاسی در ایران و آموختن آن به هنرآموزان ایرانی فراهم کرد، خودش هم از طرفداران تصویر گرفتن بود. به همین دلیل، تصویر های بسیاری توسط او از درباریان و زنان حرمسرا و ... باقی مانده است.

علاوه بر این، شاه قاجار علاقه مند بود که سوژه ی عکاسان و دوربین های شان باشد. به همین دلیل، تصویر های بسیاری از او در وضعیت های متفاوت باقی مانده است و ما امروز می دانیم معروف ترین شاه قاجار که در یک دوره ای از تاریخ، ۵۰ سال حکومت کشور را در دست داشت چه شکلی بود، چه لباس هایی می پوشید، چقدر چاق یا لاغر بود و حتی وقتی لبخند می زد، چه شکلی می شد.

تصویر شاه روباه در جنوب ایران شناسایی شد
facebook google telegram twitter whatsApp