طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

دانستنی های علمیسرعت اینترنت افزایش پیدا می کند
سرعت دانلود اینترنت موبایل نسل 5 چقدر است؟

به زودی تعداد مراکز تبادل داده ملی یا همان NiX ها در ایران به ۷ عدد می رسد. این مراکز از مهم ترین و تاثیر گذارترین بخش ها در افزایش سرعت اینترنت و کاهش تأخیر در دریافت اطلاعات هستند.

وب سایت کلیک: به زودی تعداد مراکز تبادل داده ملی یا همان NiX ها در ایران به ۷ عدد می رسد. این مراکز از مهم ترین و تاثیر گذارترین بخش ها در افزایش سرعت اینترنت و کاهش تأخیر در دریافت اطلاعات هستند.

اینترنت, سرعت اینترنت, اینترنت ایران, سرعت اینترنت پیدا

اینترنت, سرعت اینترنت, اینترنت ایران


تعداد این مراکز تبادل داده که در سطح ملی با نام  NiX مخفف ( National internet eXchange point) شناخته می شوند به زودی افزایش پیدا می کند. از ۲۷ اردیبهشت تا آخر تیرماه امسال، ۴ مرکز تبادل داده ملی در ۴ شهر تهران، شیراز، مشهد و تبریز راه اندازی شد تا پایه های راه اندازی شبکه ملی اطلاعات فراهم شود و کیفیت و سرعت خطوط اینترنت در شهر های متفاوت بالا برود.

مراکز تبادل داده ملی باعث می شوند که نیازی به رفتن درخواست دریافت اطلاعات همه کاربران ایرانی به شبکه زیر ساخت در شهر تهران نباشد و متقاضیان به نزدیک ترین NiX مراجعه کنند و اطلاعات را از آن مرکز تبادل داده ملی به سمت کاربر ببرد. در نتیجه مسیر انتقال داده در شبکه برای کاربران کوتاهتر شده و  تأخیر Latancy یا زمان ping کم می شود و همه این ها کیفیت اینترنت کاربران را افزایش می دهد.

الآن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از راه اندازی ۳ مرکز جدید تبادل داده و رسیدن مراکز داده کشور به ۷ عدد را داده است. محمود واعظی در این رابطه گفت:

از آنجا که قم قطب تولید محتوای دینی در کشور است، قصد داریم یک مرکز تبادل داده ملی (NiX) را روز چهارشنبه در این شهر راه اندازی کنیم. در مراحل بعدی افزایش مراکز تبادل داده ملی، خوزستان و اصفهان نیز به NiX مجهز می شوند تا مراکز تبادل ملی کشور با افزایش این ۳ مرکز به ۴ مرکز قبلی، به ۷ مرکز تبادل داده ملی برسد.

بدین ترتیب پس از تهران، شیراز، مشهد و تبریز، شهرهای قم، اهواز و اصفهان نیز به مرکز تبادل داده ملی مجهز می شوند. با اضافه شدن این ۳ مرکز از بار ترافیکی ۴ مرکز دیگر کم می کند. بنابراین داده ها با کیفیت بهتری به دست کاربران می رسد.

افزایش iXPهای ملی یا همان  NiXها می تواند زمینه راه اندازی  CDNهای (شبکه های تحویل محتوا) داخلی یا بین المللی را ایجاد کند. امید است با افتتاح شبکه های CDN بین المللی در ایران سرعت دسترسی کابران ایرانی و حتی کاربران خاورمیانه به داده های سایت ها و سرویس دهنده های جهانی بیشتر از قبل شود.

تا پایان سال جاری سرعت اینترنت کاربران خانگی به ۴ مگابیت بر ثانیه می رسد
facebook google telegram twitter whatsApp