طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اعتراض نمایندگان پارلمان افغانستان برای کمک های عربستان به طالبان
مذاکرات با طالبان باید با هماهنگی با شورای ملی صورت گیرد | پارلمان افغانستان

نفوذ فزاینده عربستان در افغانستان سرانجام نمایندگان پارلمان این کشور را بر آن داشت تا به سیاست های رژیم سعودی در این کشور اعتراض کنند.

عربستان در افغانستان, نفوذ عربستان, کمک رسانی عربستان به طالبان, اعتراض نمایندگان پارلمان افغانستان کمک عربستان طالبان

عربستان در افغانستان, نفوذ عربستان, کمک رسانی عربستان به طالبان, نمایندگان پارلمان افغانستان

به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، نفوذ فزاینده عربستان در افغانستان سرانجام نمایندگان پارلمان این کشور را بر آن داشت تا به سیاست های رژیم سعودی در این کشور اعتراض کنند.

نمایندگان افغانستان از اقدام عربستان به پرداخت صدها میلیون دلار به طالبان برای پیشبرد اهداف ریاض در افغانستان خشمگین هستند.

این نمایندگان اعلام کردند: عربستان سالانه 300 میلیون دلار به طالبان که با دولت افغانستان نبرد می کنند پرداخت می کند.

«جمال فکوری بهشتی» یکی از نمایندگان پارلمان افغانستان گفت: همکارانش از دولت افغانستان خواسته اند در روابط خود با عربستان تجدید نظر کند، زیرا پادشاهی سعودی همواره از گروه های تروریستی نه تنها در افغانستان بلکه در پاکستان و بسیاری دیگر از کشورهای خاور میانه پشتیبانی کرده است.

وی گفت: کاملا مشخص است که عربستان از گروه های افراطی و تروریستی فعال در دنیا از جمله در افغانستان و پاکستان حمایت می کند. بنابراین نمایندگان پارلمان افغانستان از دولت در کابل خواسته اند در روابط خود با این کشور تجدید نظر کند.

«غلام حسین ناصری» دیگر نماینده پارلمان افغانستان در پاسخ به این سؤال که عربستان چه انگیزه ای برای این سیاست دارد گفت: سران سعودی با پرداخت میلیون ها دلار به ستیزه جویان طالبان اهداف مختلفی را دنبال می کنند. یکی از این اهداف ایجاد جنگ های فرقه ای و تنش های قومی است.

وی افزود: اما نباید فراموش کنیم که ریاض خود مورد حمایت برخی بازیگران مهم بین المللی مانند انگلیس و آمریکاست. بنابراین می توان نتیجه گرفت آمریکا و انگلیس از حامیان اصلی تروریسم هستند و به این کار خود ادامه خواهند داد.

در این شرایط پرتنش، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه دولت افغانستان این هفته برای دیداری رسمی راهی عربستان شد.

بر اساس بیانیه ای که دفتر عبدالله منتشر کرد وی در دیدار با مقامات ارشد سعودی در مورد مسائلی مانند فرایند صلح با طالبان و مقابله با تروریسم مصاحبه خواهد کرد.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پرس تی وی نوشت: با توجه به نشانه های رو به فزونی پشتیبانی عربستان از گروه های تروریستی، مردم افغانستان سیاست های عربستان در کشور خود را ضد اسلامی می دانند زیرا آنها با حمایت از تروریسم و خشونت ایدئولوژی وهابی را گسترش می دهند و چهره ای تاریک از اسلام به نمایش می گذارند.

چطور طالبان به خیزش داعش در افغانستان کمک کرد؟ | کوارتز
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات