طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
فرهنگی و هنریتاریخ تئاتر زیر چکمه های کودتا
کودتای 15 ژوئیه؛ بزرگترین پاکسازی سیاسی در تاریخ معاصر ترکیه

اکبر زنجانپور به دهه و نسلی از هنرمندان تئاتر ایران پیوند دارد که خاطرات درخشانی بر سنگ نگاره دوران خود مُهر کرده اند. هنرمندانی که در راه رسیدن به اهداف متعالی هنری شان کوتاه نیامدند به هر ریسمانی چنگ زدند و تندبادهای تاریخی غریبی را پشت سر گذاشتند.

روزنامه اعتماد - بابک احمدی: اکبر زنجانپور به دهه و نسلی از هنرمندان تئاتر ایران پیوند دارد که خاطرات درخشانی بر سنگ نگاره دوران خود مُهر کرده اند. هنرمندانی که در راه رسیدن به اهداف متعالی هنری شان کوتاه نیامدند به هر ریسمانی چنگ زدند و تندبادهای تاریخی غریبی را پشت سر گذاشتند. از کودتای ٢٨ مرداد و انواع التهاب های سیاسی – اجتماعی پس از آن گرفته تا انقلاب ٥٧؛ اما همه اینها موجب توقف تلاش این نسل نشد. احمدآقالو، پرویز پورحسینی، سعید پورصمیمی، مهدی فتحی، ژاله علو و بسیاری دیگر از نام های بلندِ تئاتر ایران که بعدها در کنار نام های بزرگ دیگر شرایط اعتلای سینما و تلویزیون را فراهم آوردند.

آغاز فعالیت های حرفه ای زنجانپور به نیمه دوم دهه ٤٠ بازمی گردد، جایی که در نمایشی به کارگردانی بهمن فرسی روی صحنه رفت و نقدهای مثبت منتقدان صاحب نام را دریافت کرد. او در سال های پس با هنرمندان یکه تئاتر ایران از جمله بهرام بیضایی، رکن الدین خسروی، حمید سمندریان، علی رفیعی و نام های دیگر کار کرد و خوش درخشید تا وقتی تصمیم گرفت تن به دریای متلاطم تر کارگردانی بزند. در تمام این ٥٠ سال راه خودش را رفت و اسیر گروه بندی های کاذب نشد، به همین علت با وجود سابقه عمده از خانه تئاتر نیز فاصله گرفت. گفت وگوی پیش رو اولین سال های فعالیت این بازیگر مولف را دربرمی گیرد و به طور حتم پنجاه سال سابقه به ویژه در زمینه های متعدد کاری مثل نمایش های رادیویی، تله تئاترها و آثار سینمایی و تلویزیونی ظرفیت بیشتری می طلبید که امید است زمانی، جایی امکان ثبت به دست بیاورد. فعلا اما به این اندک بسنده کنیم.

تئاتر, بازیگران ایرانی, تئاتر, تاریخ تئاتر چکمه کودتا

کارگردان ایرانی, بازیگران ایرانی, اکبر زنجانپور, تئاتر

حدودا ٧ ساله هستید که کودتای  ٢٨مرداد اتفاق می افتد. پس از آن تئاترها برای مدتی تعطیل می شود و بعضی هنرمندان هم مهاجرت می کنند، اما آشنایی اولیه شما با هنر نمایش چطور رقم خورد؟

روز ٢٧ و ٢٨ مرداد را خیلی خوب به یاد دارم. همراه مادرم مهمان منزل عمه ام در میدان توپخونه بودیم، وقتی برای گشت و گذار به بیرون از خانه رفتیم یکهو با جمعیتی پرشور مواجه شدیم. انقلابیون مشغول بریدن مجسمه رضاشاه بودند و من در همان حال و هوای کودکی تصور می کردم مجسمه با یک ضربه سریع سقوط می کند، اما کار مدت زیادی طول کشید. تابلویی که از تجمع کنندگان مقابل شهربانی در ذهنم مانده یک عده جوان لاغر قدبلند با پیراهن های سفید که شلوارهای خاکستری رنگ به پا داشتند. همین عده با شعار «یا مرگ یا مصدق» روبه پایین به سمت کوچه قورخانه سرازیر شدند تا به جلیل آباد یا پارک شهر فعلی برسند. من هم که بچه بودم تحت تاثیر هیجان قاطی جمعیت شدم، مادر و عمه ام هم که وحشت کرده بودند به دنبالم دویدند، تا درنهایت گیرم انداختند. این ماجرا روز ٢٧ مرداد اتفاق افتاد. خانه ما در تجریش روبه روی کوچه اسدی که الان داروخانه طالقانی است واقع بود. شب ٢٨ مرداد در خیابان تعدادی جیپ از جلوی ما رد شدند که یک عده چاقو به دست در آنها ایستاده علیه مصدق شعار می دادند. آدم های زمختی که هیبت و لباس تن شان عجیب با آنچه صبح روز قبل دیده بودم تضاد داشت. این دو تابلو از ٢٧ مرداد تا امروز در ذهنم مانده.

بعد منزل خانواده پدری به مراکز تئاتری نزدیک تر بود.

بله؛ آن دوران ما به تماشای نمایش نمی رفتیم. خواهرم و همسرش که خیلی جوان بودند دوتایی به تماشای تئاتر می رفتند و وقتی به خانه می آمدند با اشتیاق درباره آنچه دیده بودند توضیح می دادند. من از این طریق نادیده به تئاتر گرایش پیدا کردم. مرحوم محمدعلی جعفری آن زمان جوان خوش پوش تئاتر بود و با تعاریف خواهرم از این مرد جالب و خوش نقش که در آثار نوشین روی صحنه می رفت نادیده عاشقش شده بودم. البته بعدها با او همبازی شدم. اواسط سال ٣٢ به دلایلی به اهواز کوچ کردیم. گرمای عجیبی بود که تا آن زمان هرگز تجربه نکرده بودم. مگس هایی روی دستم می نشستند که مثل سوزن فرو می رفتند؛ هنوز جایش را روی تنم حس می کنم. فضایی شبیه آثار گارسیا مارکز. سال تحصیلی من آنجا شروع شد و دو سال ادامه داشت. معلم مدرسه مان یک روز از بچه ها پرسید کدام یک از شما به تئاتر علاقه دارد؟ بیشتر بچه ها چیزی از نمایش نمی دانستند ولی من که قبلا شنیده بودم دستم را بالا بردم. پرسید کدام هنرپیشه ها را می شناسی؟ من هم جواب دادم: «ناصر ملک مطیعی» چون فیلم سینمایی «غفلت» را بازی کرده بود و دیگر اسم و رسمی داشت. پس از آن در تئاترهای مدرسه روی صحنه رفتم و دیگر از یک بچه غریب و گوشه گیر فاصله گرفتم.

علاقه شما به تئاتر از چه زمان جدی تر شد؟

از دبیرستان. همان سال ها نمایش «خرس و خواستگاری» آنتوان چخوف را کار کردیم که برای همه هیجان انگیز بود. آن دوران همزمان کار می کردم و کمک خرج خانواده هم بودم.

تا سال ٤٥ که به دانشکده هنرهای زیبا وارد شدید.

با انگیزه زیادی در رشته تئاتر ثبت نام کردم. نمایش اصلا برایم راه کسب درآمد و شهرت نبود؛ خود زندگی بود. فکر می کردم تئاتر راه رسیدن و لمس خوشبختی است. مطالعه زیادی داشتیم و حقیقتا دود چراغ می خوردیم.

کارگردان ایرانی, بازیگران ایرانی, تئاتر, تاریخ تئاتر چکمه کودتا

تدریس برعهده چه افرادی بود؟

دکتر آریانپور تاریخ هنر درس می داد و دکتر زهرا خواجه نوری، همسر بهمن فرزانه تاریخ لباس آموزش می داد. مصطفی اسکویی، آقای سمندریان، دکتر پرویز ممنون و اواخر تحصیلم داود رشیدی از جمله افرادی بودند که در دانشگاه تدریس می کردند.

حتما عبدالحسین نوشین بر افرادی که نام بردید تاثیر زیادی داشت. بعدها درباره او مطالعه کردید؟

چیزی که از طریق دیدن های مداوم و نقل قول افراد متوجه شدم این بود. پس از کودتای ٢٨ مرداد شرایطی در تئاتر حاکم شد که یک عده ممنوع الکار شدند و بعضی هم نمی دانستند باید چه کنند، چون بیکار شده بودند و مایوس و سرخورده از جریان های پیش آمده جایی در زندگی گم و گور شدند. در همین دوران تئاتر لاله زار که برای خودش محل فرهنگی صاحب منزلتی بود به رقاص خانه تبدیل شد؛ محلی سطح پایین. من به عنوان دانشجو خیلی تلاش می کردم پشت صحنه تئاترها را ببینم چون اصلا اجازه نمی دادند. فراموش نمی کنم چطور یک روز از دیدن بلایی که بر سر تئاتر و بچه های تئاتری آمده بود کنار خیابان نشستم و گریه کردم. مواجه شدن با هنرمندی که روزگاری روی صحنه نمایش درخشیده بود، اما پس از تبدیل لاله زار به رقاص خانه الآن برای درآوردن یک لقمه نان کفش رقاصه ها را واکس می زد خیلی دشوار بود. اینها بچه های با استعدادی بودند که قصد داشتند چیزی را درست کنند ولی پس از کودتا از بین رفتند. نوشین هم که قبل از این اتفاق ها به شوروی رفت اما تاثیر زیادی بر هنرمندان تئاتر گذاشته بود.

این تجربه در چه سالی رخ داد چون زمان دانشجویی شما سال ها از کودتا می گذشت.

بله، ولی بگیر و ببندهای پس از کودتا تاثیر عمیقی بر جریان فرهنگی هنری گذاشت. این تصویری که تعریف کردم حدودا در سال های ٤٨-٤٧ اتفاق افتاد. در سال های پیش از کودتا همه چیز سر جایش قرار داشت و تماشاگر و هنرمند تئاتر مناسبات خاصی را برای اجرا یا تماشای نمایش رعایت می کردند. اصلا شوخی وجود نداشت. افرادی که در لاله زار باقی ماندند دیگر تئاتری نبودند، بلکه بیشتر محتاج تئاتر محسوب می شدند.

احتمالا سیاست ایجاب می کرد لاله زار از محل تجمع اهل مطالعه و اندیشه به رقاص خانه بدل شود.

حتما سیاستی پشت ماجرا بود. البته تئاتر هم اجرا می شد، ولی تبلیغات اصلی اینگونه بود که تصویر بزرگ برنامه فلان رقاص و خواننده در برابر دید مردم قرار می گرفت و گوشه اش یک آگهی کوچک به تئاتر اختصاص داشت. البته این طور نبود که مراقبت کنند تئاترهای مورد علاقه شان اجرا شود؛ چون اصلا تئاتری باقی نمانده بود. آن زمان همه چیز از بین رفت.

شیوه های علمی تئاتری را چطور می آموختید؟ مثلا آموزش بازیگری و کارگردانی در دانشگاه چه پایه نظری داشت؟

بیشتر از طریق دیدن کارهای کارگردانان صاحب نام. سال های ابتدایی تحصیل بیشتر به مطالعه گذشت ولی بعدا به واسطه نقل قول هایی که صورت می گرفت خودم را به یک نام خیلی نزدیک حس کردم. شاهین سرکیسیان که درس خوانده فرنگ بود، به تئاتر مدرن علاقه داشت و به واسطه تحصیل در فرانسه آثار کارگردانان خارجی را دیده بود. پس هم به کارهای یکی از شاگردانش بهمن فرسی علاقه مند بودم. اولین بار هم در نمایشی- چوب زیر بغل- به کارگردانی بهمن فرسی روی صحنه رفتم. قرار بود منوچهر فرید در نقش رستم بازی کند ولی از آقای فرسی خواستم اجازه دهد من ایفاگر این نقش باشم. گفت صدای خوبی نداری و از عهده کار بر نمی آیی. من هم گفتم همه چیز را درست می کنم و... پس منوچهر فرید پیشنهاد سینمایی دریافت کرد و رفت و بازی در نقش رستم به من رسید. آنجا هم نکات زیادی از آقای فرسی یاد گرفتم.

نقدها توسط چه کسانی نوشته شد؟

آن زمان برخلاف امروزه اولین اجرا به منتقدان و خبرنگاران و مهمانان مهم گروه اختصاص داشت. نه اینکه یک هفته اجرا کنیم تا نمایش جا بیفتد! بعد مردمی که بلیت خریداری می کنند اهمیت ندارند؟ جلال آل احمد، احمد شاملو و آقایی به نام عنایت که آن زمان هیچ کدام را نمی شناختم ولی هر یک با سه تفکر مختلف به تعریف از بازی من پرداختند و درباره متن نقد منفی نوشتند. نوشته بودند آقایان سنگلج نشین خودتان را پشت یک بازیگر با استعداد پنهان کنید. پس از آن یک عده با من بد شدند درحالی که اصلا نمی دانستم جریان چیست؟ به باور خودم آمده بودیم تئاتر کار کنیم و اتفاق های خوب رقم بزنیم ولی الآن خود تئاتری ها رفتارهای عجیب غریب نشان می دادند.

اکبر زنجانپور, بازیگران ایرانی, اکبر زنجانپور, تاریخ تئاتر چکمه کودتا

مثل سیلی می ماند.


سیلی محکمی هم بود.

اما مثلا در کارگاه نمایش اصلا چنین روالی نبود و هنرمندان از هم حمایت می کردند.

افرادی که سر در کتاب داشتند اصلا وارد این مسائل نمی شدند. مثلا در اداره تئاتر یا دانشگاه هم آدم های مسوولیت ‍ پذیر و باسواد به بچه ها کمک می کردند. از دل و جان هم مایه می گذاشتند.

به نام بهمن فرسی اشاره شد، کمی درباره او بگویید.

فرسی از جمله کارگردانان موج نو بود که گرچه کارهای حرفه ای زیادی در کارنامه ثبت نکرد ولی با چهره های حرفه ای زیادی مثل شاهین سرکیسیان نشست و برخاست داشت. ما را از گنده فکر کردن در نقش برحذر می داشت و تاکید می کرد روی صحنه به اندازه فکر یا حرکت کنیم. حرف فرسی این بود که بازیگر باید ظرفیت های خودش را بشناسد. در مقابل ایده چنین افرادی، فضایی وجود داشت که به نظرم همواره آدرس اشتباه داده شد. از یاد بردیم آنچه توسط بازیگر به صحنه می آید نتیجه برخورد بین بازیگر و متن است. یعنی نه کاراکتر موجود در متن و نه خود بازیگر؛ بلکه یک چیز سوم که در این بین ساخته می شود. مثل تابلوی نقاشی که میزانی از نقاش و سوژه نقاشی را در خود حمل می کند ولی در عین حال هیچ یک نیست.

این آدرس اشتباه از کجا می آمد؟

از همه جا. اساس هنر فلسفه است ولی در دانشکده های ما فلسفه هنر تدریس نمی شود. ما تا زمانی که دیدگاه نداشته باشیم نقش ها را غلط بازی می کنیم، هرچقدر تماشاگر بپسندد. در چنین شرایطی دیگر هنرمند نیستیم، بلکه به عمله طرب تبدیل می شویم. تبدیل به عمله طرب شدن دشوار نیست؛ باید تلاش کنیم نگاه مان به نقش درست باشد. دیدگاه در صورتی به وجود می آید که فلسفه بدانیم و تمام نداشتن های امروز ما هم از همین فقر مطالعه فلسفه ناشی می شود ولی متاسفانه همواره سلیقه ای برخورد شده است.

بنابراین بیشتر خودآموخته هستید؟ اصلا چه کسی این جوشش را به وجود آورد؟

بله، بیشتر تلاش کردم از زندگی یاد بگیرم. به اضافه افرادی مثل فرسی که با آنها کار کردم، به من یاد داد هیچ چیز را خط کشی نکنم و میزانی از بداهه را هنگام بازی در نظر بگیرم. اجازه دادم درونم آزاد باشد و برایش تصمیم نگرفتم.

به چه نمایش هایی علاقه داشتید؟

به متن هایی که دنبال مفاهیم فراموش شده انسانی باشد. خیلی دنبال پیچیدن نسخه نیستم. تئاتر اگر موفق باشد به علت جست وجوگری است نه نسخه پیچی.

آربی جایی می گوید کارگاه نمایش دنبال چیزی بود که دانشگاه و وزارت فرهنگ نبودند و این جریان جایی بین این دو نشست. شاید به این فضا بی ارتباط نبوده؟

آربی درست گفته است چون بیشتر طراحان صحنه و هنرمندان حاضر در کارگاه نمایش هم از فرنگ برگشته و کاربلد بودند. این جریان دو نکته را به خوبی نشان داد. اول اینکه اگر یک نمایش مثلا با اقبال آنچنانی مردمی مواجه نشد علت بر ضعف آن نیست و دوم اینکه بله قربان گویی در تئاتر معنا ندارد، کار باید پشتوانه جمعی و گروهی داشته باشد. وقتی رابطه بازیگر و کارگردان این گونه باشد راه به جایی نمی برد. بله قربان یعنی چه؟ همین رویکرد موجب پیشرفت و تاثیرگذاری کارگاه نمایش شد.

تئاتر, کارگردان ایرانی, بازیگران ایرانی, تاریخ تئاتر چکمه کودتا

و متاسفانه امروز این طور احساس می شود که در تئاترهای ما دقیقا رابطه بله قربانگویی وجود دارد.

بله، متاسفانه این رابطه همچنان وجود دارد. این ایراد در گذشته حتی به ترجمه نمایشنامه ها هم رسوخ کرد. مثلا کافی است شما متن «باغ آلبالو» ترجمه سیمین دانشور را مطالعه کنید. واقعا وحشتناک است که مثلا چطور مادام رانوسکایا چون ارباب است و پولدار به شخصیت متفاوتی تبدیل شده. امروز هم وقتی کارگردان هرکار دلش می خواهد با بازیگر انجام می دهد، شرایطی پیش می آورد که بازیگر از تاریخ و جامعه جدا می شود و فقط متصل به آن کارگردان دست به عمل می زند.

البته معتقدند تحت تاثیر هنرمندان شناخته شده دنیا دست به این کار می زنند.

الآن ببینید در دوره خصوصی سازی تئاتر این مسائل دوچندان هم می شود. وقتی قرار است کارگردان به هر ضرب و زور سالن خود را پر کند تبدیل به شخصیت دیگری می شود. باید از این طریق کسب درآمد کند، درحالی که تئاتر یک پدیده اجتماعی است و بازتاب دهنده هرآنچه در این جامعه می گذرد. باید با خود پیشنهاد داشته باشد ولی وقتی به سرگرمی بدل شد دیگر از پیشنهاد و بازتابندگی خبری نیست. دیگر یک اثر هنری به صحنه نمی آید، و قرار بر سرگرمی سازی است. چرا بتهوون قابل احترام است و نامش ماندگار می شود ولی از شادی سازان مراسم عروسی نامی در تاریخ نمی ماند؟ باید بین امر زودگذر و ماندگار تفاوت قایل شویم. تئاتر اگر دنبال مشتری بگردد باید منتظر فاجعه باشیم و من مدام نگرانم جریان نازل لاله زار دوباره حاکم شود.

در حالی که یک رویکرد معین هم قابل پیگیری نیست. کارگردان یک روز نیل سایمون کار می کند و فردا شکسپیر.

بله در شیوه حرفه ای بحث سلیقه لحظه ای وجود ندارد و کارگردان در تمام دوران یک رویکرد قابل ردگیری و مشخص دارد. ولی وقتی بحث پر کردن سالن مطرح شود بحث سلیقه به میان می آید و من از یک هنرمند به سرگرمی ساز صرف تبدیل خواهم شد. یک تفاوت زیاد سینمای هالیوود با اروپا همین است که آنها اول به فروش جهانی فکر می کنند و طرح مباحث انسانی و جهانشمول که از وظایف هنرمند به نظر می رسد در مراتب پس قرار می گیرد. مثل اینکه گفته می شود «سیرک باز» یا «هنرمند تئاتر و سینما» چرا به بازیگر سیرک لقب هنرمند نمی دهند؟ درحالی که یک درصد از کارهایش توسط بازیگر تئاتر یا سینما قابل اجرا نیست.

هنرمند اینجا – تئاتر- به وجود می آید نه در سیرک. آنجا فقط تحسین جریان دارد نه هنر.

اوایل انقلاب را چطور پشت سر گذاشتید چون آن زمان جایی مثل کارگاه نمایش تعطیل شد و این اتفاق ها جو منفی ایجاد کرد.

در سال های ٥٧ و ٥٨ اوضاع خوبی نبود. قرار بود در «مرگ یزدگرد» بهرام بیضایی ایفای نقش داشته باشم که مهدی هاشمی جای من به جمع اضافه شد. سه ماه هم با گروه تمرین کردم و کارگردان خیلی راضی بود اما نشد. پس با مجید جعفری «امپراتور جونز» را کار کردم و پس «فیزیکدان ها» و «پاتریس لومومبا» روی صحنه رفت که تماشاگران خیلی استقبال کردند ولی خودم چندان دفاع نمی کنم.

جذاب است آن زمان نمایش ها به شدت با استقبال مردم مواجه بود، حتی وقتی جنگ آغاز می شود.

بله، به خاطر دارم مردم برای تماشای نمایش «اولدوز و کلاغ ها»ی رضا بابک طوری ازدحام کرده بودند که باید با پارتی بازی بلیت تهیه می کردید. تازه من که دوست گروه بودم به زحمت بلیت پیدا کردم. نه تنها این نمایش بلکه بسیاری از نمایش های روی صحنه چنین شرایطی داشت.

چون گروهی از همکاران شما مهاجرت کردند و بعضی هم خانه نشین شدند. هیچ وقت به شما نگفتند که چرا در این شرایط کار می کنید؟

از این حرف ها همیشه وجود داشت ولی وقتی می گفتم برای تو هم کاری دست وپا می کنم ابتدا خودداری می کرد و پس مثل من با اشتیاق می آمد. به نظرم این رفتار غیرعادی یا قابل سرزنش نبود چون درک می کردم که این افراد حس سرخوردگی داشتند و به نظرشان می رسید از جامعه کنار گذاشته شده اند. به همین علت وقتی امکان کار به دست می آمد وارد میدان می شدند چون کار اصولا کالای باشرفی است.

تئاتر, بازیگران ایرانی, تئاتر, تاریخ تئاتر چکمه کودتا

چون شما قبل و پس از انقلاب بدون حاشیه فقط به فعالیت هنری پرداختید و همواره هم در میانه افراط و تفریط ها گام برداشته اید.

اوایل سال ٥٨ به پیشنهاد پرویز فنی زاده با دکتر خواجه نوری نامی که در زمینه مطالعات روانکاوی تخصص داشت جلسه ای برگزار کردیم. تعدادی از بازیگران تئاتر هم حضور داشتند. آقای خواجه نوری به همراه گروهش آمد و پس از چند دقیقه گفت وگوهای ابتدایی از بعضی پرسید «چرا بازیگری را انتخاب کرده اند؟» یکی از افراد همیشه طلبکار که اصلا بازیگر خوبی هم نبود جواب داد: دیدم خلق به این کار احتیاج دارد، آمدم! اغلب چنین پاسخ هایی مطرح می شد که مثلا برای نجات مردم! چرا؟ چون آن زمان مد روز بود. اصلا فکر نمی کردند که هنرمند ورای این حرف ها قرار می گیرد. نوبت به فنی زاده رسید، گفت: «در دوران مدرسه عاشق شدم ولی از بس زشت بودم طرف اصلا به من نگاه نمی کرد. برادرش عضو گروه تئاتر مدرسه بود، به همین علت عضو گروه شدم و یک نقش گرفتم. نقش هم این طور بود که باید کتک می خوردم. روز اجرا همه از جمله شخص مورد نظر به سالن آمدند و من اگر قرار بود زمین بخورم اتفاق را دوبرابر جلوه می دادم به این امید که دیده شوم. خب دیده شدم ولی نه از سوی دختری که عاشقش بودم، بلکه صحنه من را دید و بازیگر شدم. » پس از این خاطره سالن اداره تئاتر از تشویق حضار رفت روی هوا! چرا؟ چون راست گفت. مشکل زیاد ما همین است که راستگو نیستیم. بنابراین ما در درجه اول آمدیم بازی کنیم، الآن اگر خوب از بعد این کار برآمدیم شاید مسوولیت های دیگری هم روی دوش مان قرار گرفت.

افرادی که باد به پرچم هر جریانی بوزند، آنها به همان سمت حرکت می کنند.

بله دقیقا.

افرادی مثل سوسن تسلیمی مهاجرت کردند یا هنرمندی مثل سعید پورصمیمی از همه فاصله گرفت. چرا هیچ وقت آنطور که شایسته است از اینها یاد نشد.

گویی تئاتر همیشه یک جور نفرین شدگی را با خود حمل کرده است. هیچ کس از تقدیر و بزرگداشت بدش نمی آید ولی در زمینه پاسداشت هنرمندان حتی توسط هنرمندان هم معدل خوبی نداریم. شاید به این دلیل که برای افراد صاحب منفعت نفعی به دنبال ندارد. نفعش برای جماعت از غافله عقب مانده است که طبیعتا توانایی برپایی چنین مراسمی را ندارد. اینجا خانه تئاتر اگر معنای فعالیت سندیکایی را بداند باید وارد عمل شود، نه اینکه فقط دنبال بیمه باشد که همین کار هم ناقص انجام می شود.

شما از ابتدا با خانه تئاتر مشکل داشتید.

وقتی اساسنامه خانه تئاتر را می نوشتیم دوبار قلبم گرفت. یک سال پس اساسنامه ای آوردند که دیدیم متن به چیز دیگری بدل شده و رییس مرکز هنرهای نمایشی بیشتر رییس خانه تئاتر است! قرار نبود دشمن تئاتری ها باشیم، بنابراین پای متن را امضا نکردم. چون قرار بود خود تئاتری ها به پا گرفتن یک صنف کمک کنند.

از دوره ای به پس شما بیشتر به سمت کارگردانی اشتیاق نشان دادید. چرا این اتفاق افتاد؟

من در بازیگری ادعا دارم ولی در کارگردانی اصلا این طور نیست. همیشه هم عاشق بازی بوده ام ولی زمانی شما ناچار می شوید برای بازی کارگردانی کنید. جریان به سمتی حرکت می کند که چاره ای باقی نمی ماند. یا آثار مورد علاقه تان روی صحنه نمی رود یا به عنوان بازیگر سراغی نمی گیرند.

کارگردان ایرانی, اکبر زنجانپور, بازیگران ایرانی, تاریخ تئاتر چکمه کودتا

ظاهرا در مقام کارگردان بیشتر به آثار چخوف علاقه داشتید.

تقریبا تمام آثار آرتور میلر در رادیو کار شد، از ایبسن و اونیل همینطور و بیشتر نمایش نامه های چخوف را برای صحنه کارگردانی کردم.

اجرای نمایش های رادیویی شما درخشان بوده و حتما خاطره خوبی در ذهن علاقه مندان به آثار نمایشی به یادگار گذاشته است.

 متاسفانه حالت نمایش های رادیویی در سال های اخیر بسیار اسفبار است و کارهای بی کیفیتی پخش می شود. برای مسوولان هم هیچ اهمیت ندارد که کیفیت به چه سمتی می رود.

به بازی در نقش کدام شخصیت ها علاقه داشتید که امکانش فراهم نشد و از دست رفت؟

عاشق بازی در نفش آغامحمدخان قاجار و لطفعلی خان زند بودم. به یعقوب لیث هم علاقه زیادی داشتم. امروز هم هروقت به جنوب سفر می کنم قطعا به مزار او سر می زنم.

بازیگری هست که سبک بازی شما را برای تان تداعی کند؟ چون گاهی عنوان می شود آقای زنجانپور یا اصولا نسل پیشکسوت ما جوان ها را تایید نمی کنند.

اصلا این طور نیست. مثل این می ماند که تصور کنم فقط من در دنیا تئاتر متولد شده ام. این عین ناجوانمردی و فاصله از هنر است. ولی در حال حاضر چهره های زیادی وجود دارد که از تماشای بازی های شان لذت می برم. منتها مشکل اساسی اینجاست که استعدادها زود غروب می کنند. وگرنه در جریان بازیگری تئاتر ایران طلوع عمده است. خیلی هم عمده است. گاهی با دیدن بازی درخشان بچه ها بغض گلویم را می گیرد. ولی متاسفانه بلافاصله جذب کارهای بد سینمایی و تلویزیونی می شوند. چاره ای هم ندارند اما منجر به غروب استعدادشان می شود. درحال حاضر اسامی عمده در ذهنم نیست ولی حسن معجونی که شما هم اشاره کردید یکی از بازیگران بی نظیر است. با استعداد هم نیست؛ بی نظیر است. سایه روشنی که در روح این بازیگر وجود دارد قابل بیان نیست. شما می مانید این انرژی عجیب و غریب از کجا نشات می گیرد که از چشم هایش بیرون می زند. ولی باید از این بچه ها مراقبت شود. نه اینکه همه چیز روی دوش خودشان باشد. برای نسل ما که اصلا چنین اتفاقی نیفتاد، برای این بچه ها هم همینطور که ضربه به همراه دارد. زمانی هم روی صحنه از رضا عطاران یک بازی دیدم در کار حسن حامد، این بازی هیچ وقت از ذهنم پاک نشد.

 به خوشبختی که در تئاتر انتظار داشتید، رسیدید؟

متر و معیار ندارد. همچنان برای پاسخ به این پرسش بلاتکلیفم. دوران پشت سر خوشی های زیادی داشت و غم هایی هم بود. نسل ما سختی های زیادی تحمل کرد تا تماشاگر از کارش راضی باشد. و وقتی احساس رضایت را در چشمان تماشاگران می دیدم با هیچ ثروتی در دنیا قابل مقایسه نبود. البته ناملایمات ادامه دارد.

1000 زخمی در پی کودتای ترکیه
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات