طاها پخش

کاهش 60 درصدی برداشت به(هیوا) از باغات شهرستان کوثر
شروع برداشت محصول به از باغات شهرستان کوثر

مدیر جهاد کشاورزی کوثر گفت: بر اساس آمار در سال جاری برداشت به (هیوا) از سطح باغات گیوی به علت سرمازدگی بهاره، دو سوم یعنی 60 درصد کاهش یافته است.

کوثر, برداشت, به, درصدی برداشت بههیوا باغات شهرستان کوثر

کوثر, برداشت, به, کاهش, اردبیل, باغات

به نقل از اردبیل؛ خیبر علی جلیلی افزود: پیش بینی می شود در سالجاری حدود 215 تن "به" (هیوا) از باغات (درختان بارور) این شهر برداشت شود که این درحالی است که در سال های گذشته 800 تن "به" از سطح 187 هکتار درختان بارور شهرستان کوثر تولید شده است.

وی افزود: سطح زیر کشت "به" در سطح استان 453 هکتار است که شهر گیوی 9 درصد این میزان را به خود اختصاص داده است؛ برهمین اساس گیوی از لحاظ تولید و کیفیت میوه "به" رتبه نخست استانی را دارد.

وی گفت: توسعه مکانیزه باغات "به" در کوثر و تبدیل کشت سنتی و معیشتی به تولید تجاری و مدرن می تواند به رغم شرایط آب و هوایی، تولید و فروش بیشتر و بهتری را برای باغداران منطقه رقم بزند.

به گفته باغداران شهر گیوی تولید "بِه" در سال جاری با مشکلات عدیده ای مواجه شده است، بطوری که برداشت این محصول برند کیفیت ملی از باغات گیوی 2 سوم یعنی تقریباً 60 درصد کاهش یافته است که این عامل موجب بروز رکود در حوزه کشارزی نیز است؛ چرا که اکثر باغداران شهر گیوی یک سال تمام را فقط به امید برداشت محصول استراتژیک "بِه" در منطقه فعالیت می کنند.

میوه "بِه" که نماد شهر گیوی نیز است و تنها در نقاط خاص آب و هوایی و همچنین وجود خاک حاصلخیز در باغات این شهر رشد و نمو پیدا کرده و به تولید رسیده است؛ این درحالی می باشد که پیشتر، کشاورزان بسیاری سعی در کاشت درختان این میوه در سطح باغات شهرستان کرده اند که رشد نکرده است.

حاجی آقاکیشی، ملسی، آجی شیرین و ترش انواع به های گیوی است که در این میان حاجی آقاکیشی رقم خاص شهر گیوی است که آبدار، ترد و بسیار خوشمزه است و از نظرانبارداری نیزرقم آجی شیرین و برای تهیه مربا نیز رقم به ترش استفاده می شود.

انتهای پیام/ح

شروع برداشت گردو در شهرستان کوثر
facebook google telegram twitter whatsApp