طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین المللافزایش بهای نفت، تنها راه حل عربستان برای نجات از بحران اقتصادی
پس اَز بحران سقوط بهای نفت، روسیه با قدرت بِه صحنه اقتصادی بازمی گردد

عربستان سعودی که از شدیدترین کسری بودجه در 20 سال اخیر رنج می برد، چشم به فروش اوراق بهادار 10 میلیارد دلاری دوخته است.

ایران, عربستان سعودی, اوراق بهادار, بهای نفت تنها حل عربستان نجات بحران اقتصادی

ایران, عربستان سعودی, اوراق بهادار, تولیدات نفتی, بین الملل, بحران اقتصادی عربستان سعودی, اعضای اوپک, فریز نفتی, کسری بودجه, اوراق قرضه

به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب سایت "اویل پرایس"، عربستان سعودی در ماه اوت (31 روز منتهی به 10 شهریور) به طور متوسط روزانه 10.63 میلیون بشکه نفت خام تولید کرده است. این رقم، کاهش 400 هزار بشکه ای در روز را نسبت به ماه ژوئیه (31 روز منتهی به 10 مرداد) نشان می ‎دهد. صادرات نفت خام در ماه اوت نیز نسبت به ماه پیشین کاهش داشته است. در ماه اوت، روزانه 7.31 میلیون بشکه نفت خام به وسیله عربستان صادر شد. این سطح نیز در مقایسه با ماه پیشین، کاهشی 310 هزار بشکه ای داشته است.


همچنین در ماه اوت، ذخایر نفتی عربستان به 281 میلیون بشکه سقوط کرد که این یک کاهش 460 هزار بشکه ای در روز را نسبت به بالاترین سطحش در ماه ژوئیه نشان می دهد. پالایشگاه های عربستان نیز در این ماه 2.6 میلیون بشکه نفت خام در روز را فرآوری کردند. این در حالی است که در ماه ژوئیه، روزانه 2.61 میلیون بشکه نفت به وسیله پالایشگاه های عربستان فرآوری شده است.


این نقل از ها نشان می‎ دهد عربستان در کاهش تولیدات نفتی اش به منظور افزایش بهای طلای سیاه، جدی عمل کرده است. این آمار نشان می دهد جنگ نفتی با تولیدکنندگان شیل آمریکا، که از حدود 2 سال پیش شروع شد، برای این کشور نتایج مطلوبی را به ارمغان نیاورده است.


در حقیقت، سقوط بهای نفت بیانگر ضعف مدل اقتصادی عربستان سعودی شده است. ایران نیز در این میان قصد دارد تولیدات نفتی اش را به سطح دوران پیش از تحریم بازگرداند و بعد از آن نسبت به فریز نفتی تصمیم خواهد گرفت. تلاش سعودی ها برای حفظ جایگاهشان در بازار به هر قیمت ممکن، موفقیت آمیز نبوده است.


علاوه بر موافقت عربستان برای کاهش تولیدات نفت، این کشور اولین برنامه فروش اوراق قرضه بین المللی را پیشنهاد کرده است. مقامات دولت عربستان در حال حاضر این پیشنهاد را به بازار بورس لندن ارائه کرده اند. قرار است این پیشنهاد در بازارهای لس آنجلس، بوستون و نیویورک نیز مطرح شود.


عربستان سعودی که از شدیدترین کسری بودجه در 20 سال اخیر رنج می برد، چشم به فروش اوراق بهادار 10 میلیارد دلاری دوخته است. به نظر می رسد عربستان سعودی به جز کاهش تولیدات نفتی و حصول اطمینان از کاهش تولیدات نفتی دیگر اعضای اوپک، راه حل دیگری برای نجات از بحران اقتصادی اش ندارد.


بحرانی شدن شرایط اقتصادی عربستان در اوج تنش های منطقه ای | ایندیپندنت
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات