طاها پخش | TahaPakhsh.Ir

تولد سالانه 25 تا 30 هزار معلول در کشور
تولد سالانه 30هزار نوزاد معلول در کشور

رئیس سازمان بهزیستی گفت: زیاد دلایل معلول زایی 50 درصد آن مربوط به اختلالات ژنتیک، 25 درصد ناشناخته و 25 درصد دیگر مربوط به مراقبت های حین زایمان و تغذیه است.

کهگیلویه و بویراحمد, طرح غربالگری ژنتیک, سازمان بهزیستی, تولد سالانه  معلول کشور

کهگیلویه و بویراحمد, طرح غربالگری ژنتیک, سازمان بهزیستی

به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج؛محسنی بندپی با اشاره به طرح غربالگری ژنتیک ازدواج در سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح کنترل معلولیت زدایی در کشور است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این طرح را در دو استان یزد و کرمان به عنوان پایلوت انجام دادیم، گفت: با اجرای طرح غربالگری ژنتیک 25 درصد کاهش معلولیت در دو استان مذکور داریم.

این مسؤول در ادامه سخنان خود با بیان اینکه وجود بیش از 25 تا 30 هزار معلول زایی در کشور داریم، گفت: زیاد دلایل معلول زایی 50 درصد آن مربوط به اختلالات ژنتیک، 25 درصد ناشناخته و 25 درصد دیگر مربوط به مراقبت های حین زایمان و تغذیه است.

محسنی بندپی در پایان تصریح کرد: در بحث شنوایی سنجی سه تا چهار نفر در یک هزار نفر دچار کم شنوایی و ناشنوایی می شوند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه داریم غربالگری را بالای 90 درصد بالا ببریم، گفت: با توجه به افزایش 25 تا 30 هزار معلول زایی در کشور امیدواریم بتوانیم در برنامه پنج ساله توسعه این میزان معلولیت را کاهش دهیم.

انوشیروان محسنی بندپی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه ششم توسعه و برنامه های بهزیستی در حمایت از مددجویان اظهار کرد: دولت و کمیسیون فرهنگی تلفیق این برنامه را بررسی کردند و نسبت به افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، سقف 20 درصد حقوق را در نظر گرفتند.

رئیس سازمان بهزیستی بیان داشت: دولت پذیرفته است تا بار مالی افزایش 20 درصدی حقوق مستمری بگیران را تنظیم کند.

وی در ادامه قانون حمایت از معلولیت از دیگر برنامه های سازمان عنوان کرد و گفت: این قانون در مجلس کمیته ای مشترک تشکیل شد که به صورت جدی پیگیر امور هستیم که هر چه زودتر از صحن مجلس این قانون تصویب شود تا در سال آینده دولت آن را در برنامه بودجه قرار دهد.

این مسؤول مزایا و برنامه های قانون حمایت از معلولین را حمایت های مالی، توانبخشی، بیمه کارفرمایی و پرداخت حداقل مستمری قانون کار و ... عنوان کرد.آزمایشات ژنتیک اجباری می شود / تولد سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور
facebook google telegram twitter whatsApp