طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
مجازیرانندگی به سبک ایرانی / تکه کاغذی تحت عنوان گواهینامه رانندگی!
توجه بِه سبک زندگی ایرانی دَر آموزش زبان هایِ خارجی

مهم ترین عامل تاثیرگذار در بروز حوادث رانندگی و جاده ای که در تحقیقات متفاوت به آن پرداخته شده، عامل انسانی است که درصد بالایی از تصادفات به این عامل بر می گردد.

بازبینی قوانین, حوادث رانندگی, مربی تعلیم رانندگی, تکه کاغذی تحت گواهینامه رانندگی! رانندگی سبک ایرانی

بازبینی قوانین, حوادث رانندگی, مربی تعلیم رانندگی, گواهینامه رانندگی
به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رانندگی در کشور ما سبک، سیاق و اصطلاحات خاصی همچون راه گرفتن، رد کردن و... خودش را دارد. اصطلاح راه گرفتن یعنی راننده جلو دیگری را گرفته تا به این ترتیب بتواند مسیر را برای خود مهیا کند. همچنین اصطلاح رد کردن وقتی به کار برده می شود که خودرو را از فاصله بسیار نزدیک از کنار اتومبیل های دیگر یا پای یک عابر عبور می دهند. بعد در هر دو اصطلاح «راه گرفتن» و «رد کردن» که مختص به رانندگی در کشور ماست، معنای نزدیک شدن شدید به خودروها یا عابران نهفته است. این در حالی است که در کتاب آیین نامه و قوانین مربوط به رانندگی رعایت فاصله خودروهای در حال تردد بارها برای رانندگان توضیح داده شده است.


اما رانندگان در کشور کار خودشان را می کنند! در واقع بروز این امر می تواند به دلایل متعددی همچون عدم فرهنگسازی مناسب، عدم موفقیت در تعلیم اصول و مبانی رانندگی و عدم رعایت استانداردها در ساخت و ساز اتوبان ها، جاده ها و مسیر های شهری و بین شهری باشد. بر اساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی ایران، کشور ما از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین 190کشور جهان، رتبه 189 را به خود اختصاص داده است. در مقایسه این آمار با برخی کشورهای آسیایی می توان گفت میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران 25 برابر ژاپن و دو برابر ترکیه است. بر اساس آمارهای موجود، خودروهای سبک و سنگین در ایران تا 100برابر بیش تر از برخی کشورهای جهان با یکدیگر برخورد می کنند.


آمارها نشان می دهد در جهان به ازای هر10هزار خودرو حدود 9 نفر کشته می شوند، در حالی که در ایران به ازای این تعداد خودرو، 37 تن کشته می شوند. اگر میانگین 23 تا 27 هزار کشته در حوادث رانندگی در طول سال را همراه با میانگین 250هزار زخمی این حوادث در نظر بگیریم، گویی هر سال در ایران یک زمین لرزه بزرگ با این مقدار کشته و زخمی اتفاق می افتد. حالت نامناسب حوادث جاده ای کشور ما باعث شده بانک جهانی در بررسی و مطالعات خود، حالت حوادث جاده ای ایران را بحرانی عنوان کند. برای پیشگیری از تصادف های جاده ای در کشور بحث جلوگیری و مقررات پیشگیرانه موثر است و باید به آن توجه شود.


فرد باید به طور کامل بر رانندگی تسلط داشته باشد تا بتواند سریع تصمیم گرفته و در شرایط غیرمنتظره به نحو مطلوب و با استفاده از حق و حقوق مندرج در قوانین رانندگی بروز حوادث را به صفر برساند. اگر هم حادثه ای رخ داد کمترین خسارت را داشته باشد. چون حوادث رانندگی علاوه بر زیان های فراوان اجتماعی، ضررهای اقتصادی بی شماری را به دنبال دارد. بر اساس آمارها روزانه 32 میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از تصادفات در کشور ما رقم می خورد. مرکز پژوهش های مجلس در آخرین نقل از خود از تصادف های جاده ای برآورد کرده است، هزینه های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی است. وقوع حوادث رانندگی و جاده ای به سه عامل بر می گردد که از آنها به عنوان عوامل وقوع حوادث یاد می شود.


انسان، راه و وسیله نقلیه این سه عامل است. مهم ترین عامل تاثیرگذار در بروز حوادث رانندگی و جاده ای که در تحقیقات متفاوت به آن پرداخته شده، عامل انسانی است که درصد بالایی از تصادفات به این عامل بر می گردد. بر اساس آمار و بررسی میزان عوامل تاثیرگذار در تصادفات کشور، 52 درصد انسان،30 درصد مشکلات جاده ای و 13 درصد نقص فنی خودروها در تصادفات رانندگی نقش دارند. در نتیجه باید ابزار لازم در ایمنی راه و وسیله نقلیه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و در راستای پوشش خطای انسانی باشد، اما از آن طرف نباید از تاثیر آموزش و فرهنگسازی در عامل انسانی غافل شد.حوادث در کمین رانندگان مبتدی


براساس تجزیه و تحلیل آمار تصادفات و سوانح جاده ای و شهری راننده اصلی ترین و مهم ترین دلیل در وقوع حوادث محسوب می شود. بنابراین برای کاهش نقش راننده در بروز تصادفات باید روش های رایج آموزش رانندگی مورد بررسی جدی و حتی تجدید نظر قرار گیرد، چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند با20 ساعت تمرین طی 10جلسه کلاس های آموزش رانندگی، نمی توان از فردی که گواهینامه گرفته انتظار رانندگی خوب و ایمن را داشت. این در حالی است که آموزش رانندگی در کوچک ترین و کم جمعیت ترین کشورهای اروپایی دست کم بیش از سه برابر این میزان زمان می برد. اخذ سریع گواهینامه و توهم رانندگی باعث بروز حوادث جبران ناپذیر فراوانی برای جوانان شده است. به این ترتیب افراد به علت توهم موجود درباره مهارت خود در امر رانندگی در خیابان ها و جاده های نا ایمن و شلوغ ورود پیدا کرده و همین امر آنها را با مشکلات و حوادث فراوانی مواجه می کند.


آذر مربی تعلیم رانندگی است. او در پاسخ به این سوال که آیا گذراندن 10جلسه و به عبارت دیگر 20ساعت آموزش عملی برای اخذ گواهینامه و رانندگی در شهرهای شلوغ، پرترافیک، بزرگراه ها و آزاد راه ها کافی است، می گوید: خیر. ما به افراد قبول شده در آزمون می گوییم که حداقل تا شش ماه، تنها رانندگی نکنند، زیرا داشتن گواهینامه، نشانه مهارت در رانندگی نیست. در کشورهای اروپایی شخص به صرف اخذ گواهینامه در دوره های طولانی مدت باز هم اجازه رانندگی در خیابان ها و جاده ها را ندارد، بلکه حضور یک راننده کمکی در کنار فرد مبتدی الزامی است، درغیر این صورت فرد خاطی مرتکب جرم شده و باید جریمه پرداخت کند. به عنوان مثال در انگلستان با اینکه تا سه برابر بیشتر از ایران خودرو وجود دارد، میزان بروز تصادفات 32 برابر کمتر است. یعنی می توان گفت در ایران به نسبت خودروهای موجود، حدود 100برابر بیشتر از انگلستان تصادفات رانندگی رخ می دهد. این امر فقط با فرهنگسازی و اعمال قوانین سفت و سخت برطرف می شود.تکه کاغذی تحت عنوان گواهینامه رانندگی!


نیلوفر12 سال پیش گواهینامه گرفته است. او در این چند سال حتی سالی یک بارهم رانندگی نکرده است و همین امر باعث شده از رانندگی فقط یک گواهینامه داشته باشد. او استرس، هیجان، هول و هراس را تنها علت عدم موفقیت در کسب مهارت رانندگی می داند و می افزاید: با افزایش سن افراد محافظه کار و محتاط می شوند. به نظر بنده افراد باید پس از اخذ گواهینامه از مهارتشان استفاده کرده و آن را ارتقا دهند، در غیر این صورت گذراندن این دوره کوتاه مدت هیچ سودی ندارد. این زن 35 ساله با اینکه دوره های گوناگون تعلیم رانندگی را با مربی های متفاوت گذرانده است، اما باز اعتماد به نفس رانندگی ندارد و نمی تواند خودرو را کنترل کند. به گفته او از همان ابتدا مربی ها باید فوت و فن رانندگی را به هنرجو آموزش دهند؛ اینکه در ماشین های تعلیم رانندگی دو پداله کلاژ و ترمز در اختیار مربی باشد و هنرجو به خیال خود رانندگی می کند چندان اتفاقی نمی افتد. در ضمن افراد به ویژه نوجوانان و جوانان علاقه مند به امر رانندگی باید بدانند که در صورت در اختیار داشتن ماشین می توانند نسبت به یادگیری این مهارت امیدوار باشند، درغیراین صورت نمی توان از فرد تحت تعلیم انتظار رانندگی در حد معمول را داشت، چون موفقیت در هر اقدامی مستلزم تمرین است.بازبینی در قوانین را خواستاریم


یک مربی رانندگی درباره مهارت رانندگی می گوید: رانندگی فقط مهارت است. فرد در رانندگی باید متمرکز باشد و با توجه به نکات ایمنی و قوانین به فعالیت بپردازد. تهمینه محمدی می افزاید: رانندگی صحیح، نوعی مشارکت در یک امر جمعی است. در اصل جریان عبور و مرور و رعایت حقوق یکدیگر برای رسیدن به مقصد است، نه اینکه افراد با استفاده از حرکات غیر قانونی و خلاف اخلاق از هر وسیله و قانون شکنی برای دستیابی به اهداف پوچ خود استفاده کنند.


رانندگی صحیح نوعی مشارکت در یک امر جمعی محسوب می شود. وقتی در جامعه ای برخی نگرش های نادرست نسبت به رانندگی حاکم باشد، به این ترتیب دیگر نمی توان انتظار رعایت قوانین را از کسی داشت. برای مثال جذاب است بدانید افرادی که در کشور ما برای یک لحظه سریع رسیدن به مقصد حاضرند حق و حقوق دیگران را زیر پا لگدمال کنند، در صورت رانندگی در خارج از کشور توجه به قانون را در اولویت اقدامات خود قرار می دهند. محمدی تاکید می کند: باید شرایط تعلیم رانندگی در کشور مورد بازبینی قرار گیرد. این را همگان می دانند که هیچ فردی فقط با گذراندن 10جلسه شهری راننده نمی شود؛ دیگر چه برسد به اینکه گواهینامه اخذ کرده و مجوز رانندگی در این شهر شلوغ را داشته باشد! برای مثال براساس قانون رانندگان موظف به رعایت فاصله ایمن هستند، اما این از همان کلی گویی هایی است که مصادیقش نه تعریف و نه به مردم آموزش داده شده است و نه رعایت نکردن آن در شهر مشاهده می شود.


به گفته او با فرهنگسازی می توان حالت تصادفات رانندگی و جاده ای را بهبود بخشید. برای مثال اگر انسان خطا کند، یک راه ایمن می تواند خسارت وارده و به ویژه خطرات جسمی را کاهش دهد. خلاف این امر نیز می تواند اتفاق بیفتد. گاهی ممکن است وسیله نقلیه یا راه، ایمن نباشد که در این حالت، هوشیاری راننده و عامل انسانی می تواند احتمال بروز تصادفات را کاهش دهد. بعد در این شرایط برای ارتقای رانندگی در کشور باید سازوکارهای آن به شکل همه جانبه مورد توجه مسئولان قرار گیرد.منبع: آرمان


دکوراسیونی به سبک ایرانی و سنتی
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات