طاها پخش

جزئیات گفتگوهای اخیر صلح با طالبان باید با مجلس شریک شود
جزئیات تکمیلی اَز هلاکت 13 تروریست دَر روزهای اخیر

معاون دوم مجلس نمایندگان می گوید که حکومت باید جزئیات گفتگوهای اخیر صلح با طالبان را که در قطر انجام شده، با مجلس شریک سازد.

نعمت الله غفاری, مذاکرات صلح, طالبان, جزئیات گفتگوهای اخیر صلح طالبان مجلس شریک

نعمت الله غفاری, مذاکرات صلح, طالبان, مجلس نمایندگان افغانستان
به نقل از حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، نعمت الله غفاری معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان می گوید که حکومت باید جزئیات گفتگوهای اخیر صلح با طالبان را که در قطر انجام شده، با مجلس شریک سازد.


در پی نشر نقل از های مربوط به دیدار مخفیانه حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و معصوم استانکزی رییس امنیت ملی کشور با برخی از سران طالبان در قطر، مجلس نمایندگان تاکید دارد که جزئیات این گفتگوها باید با این مجلس شریک شود.


نعمت الله غفاری معاون دوم مجلس افغانستان در نشست امروز چهارشنبه(۲۸میزان/مهر )، صلح را یک ضرورت اولیه برای مردم افغانستان خواند ولی مذاکرات مخفیانه ای اخیر را سوال بر انگیز یاد کرد.


آقای غفاری افزود: "بدون هرگونه تبصره خوشبینانه و یا بدبینانه از حکومت می خواهیم که تمام مسایل در مورد انجام مذاکرات صلح در قطر را باید با نمایندگان مردم در مجلس شریک سازد".


شاه گل رضایی دیگر عضو مجلس نیز در خصوص گفتگوهای اخیر حکومت با طالبان در قطر تاکید ورزید که نباید جزئیات این گفتگوها بدور از انظار مردم افغانستان باقی بماند.


خانم رضایی افزود: "در این شکی نیست که تمام مردم افغانستان از جنگ و آدم کشی در کشور خسته شده اند و صلح می خواهند؛ اما هرگفتگویی در این مورد باید در انظار عموم مردم صورت گیرد و به خصوص شورای ملی باید در جریان قرار بگیرد".


او یاد آور شد که گفتگوی مستقیم مقام های حکومتی با طالبان دال بر آن است که شورای عالی صلح همانند گذشته کارایی ندارد و باید بودجه ای که به این شورا اختصاص داده شده قطع گردد و از آن در تقویت نیروهای امنیتی کشور کار گرفته شود.


خانم رضایی گفت، روند صلح از دایره نشست بزرگان قومی بیرون شده و به یک روند پیچیده امنیتی تبدیل شده است که شورای عالی صلح نمی تواند در این روند موفق باشد.


به گفته او، یک کمیسیون ویژه متشکل از افراد مسلکی و متخصص باید روند گفتگوهای صلح را به پیش ببرد.


الله گل مجاهد دیگر نماینده مجلس نیز گفت که بدون صلح مشکل افغانستان حل نمی شود و تا زمانی که تمام مردم افغانستان دست های شان را یکی نکنند، صلح در کشور میسر نخواهد شد.


به گفته او، تا چه زمانی فرزندان مردم افغانستان در صفوف پولیس و ارتش کشته شوند.


آقای مجاهد همچنان از سازمان ملل متحد خواست که نام گلبدین حکمتیار را به علت تسریع در روند صلح افغانستان از فهرست سیاه این سازمان خارج کند.


نشر نقل از دیدار مخفیانه دو مقام حکومتی با ملا عبدالمنان، برادر ملا عمر در مورد انجام مذاکرات صلح، اخیراً از سوی حکومت افغانستان و گروه طالبان تایید شده است.


بر بنیاد برخی نقل از ها دوطرف در این دیدارها برای انجام مذاکرات سه پیش شرط را مطرح کرده اند.


جمهور نوشت: اعلام آتش بس، گذاشتن اسلحه و شروع مذاکرات صلح از پیشنهادات دولت افغانستان به طالبان خوانده شده و طالبان نیز شناخت طالبان به عنوان یک گروه سیاسی، بیرون شدن نام رهبران این گروه از لیست سیاه سازمان ملل و آزادی زندانیان طالب برای شروع مذاکرات صلح به عنوان پیش شرط مطرح کرده است.


در نقل از گفته شده که دو طرف برای شروع گفتگوهای صلح به توافق نرسیده اند.


جزئیات جلسه امروز پسظهر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
facebook google telegram twitter whatsApp