طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
بین الملللحظه تاریخی فرود برروی مریخ در انتظار کاوشگر آژانس فضایی اروپا
عکس های پرتاب کاوشگر فضایی چین به مریخ در سال 2020

کاوشگر «شیاپارلی» آژانس فضایی اروپا امروز برروی سیاره سرخ فرود می آید.

حیات در مریخ, کاوشگر فضایی, کاوشگر شیاپارلی, لحظه تاریخی فرود برروی مریخ انتظار کاوشگر آژانس فضایی اروپا

حیات در مریخ, کاوشگر فضایی, کاوشگر شیاپارلی, حیات فرازمینی, بین الملل, فرود برروی مریخ, آژانس فضایی اروپا, جیووانی شیاپارلی, کاوشگر آژانس فضایی اروپا

به نقل از به نقل از بی بی سی، کاوشگر «شیاپارلی» طی ساعات آینده امروز (چهارشنبه) بعد از یک سفر 500 میلیون کیلومتری برروی سطح مریخ فرود می آید.


این ربات 600 کیلوگرمی بخشی از برنامه پرهزینه آژانس فضایی اروپا (اسا) برای کاوش حیات برروی سیاره سرخ است.


فرود ربات شیاپارلی برروی سطح مریخ با مخاطرات زیادی همراه است؛ چراکه تجارب فضایی گذشته نشان می دهد سیاره سرخ حتی برای ربات ها و فضاپیماهایی که دارای پیشرفته ترین سخت افزار ممکن هستند نیز میزبان مهربانی به شمار نمی رود و تاکنون قریب به نیمی از ماموریت های فضایی در این سیاره یا پیش از رسیدن به آن با شکست مواجه شده اند.


این رباتِ شش چرخ که نام خود را از «جیووانی شیاپارلی» ستاره شناس معروف ایتالیایی گرفته است، بعد از فرود قرار است برای یافتن نشانه هایی از حیات احتمالی در مریخ، حفاری های محدودی را برروی سطح این سیاره انجام دهد.


آژانس فضایی اروپا, جیووانی شیاپارلی, کاوشگر آژانس فضایی اروپا, لحظه تاریخی فرود برروی مریخ انتظار کاوشگر آژانس فضایی اروپا

محل فرود احتمالی کاوشگر شیاپارلی برروی سطح مرخ


آژانس فضایی اتحادیه اروپا امیدوار است ربات شیاپارلی با فرود موفق خود برروی مریخ، خاطره تلخ کاوشگر بیگل -2 که در سال 2003 با موفقیت برروی سیاره سرخ فرود آمد اما لحظاتی پس دچار سانحه شد را از اذهان پاک کند.


ربات شیاپارلی دارای یک سپر گرمایی مطمئن، چند موتور رانشی قوی و همچنین یک چتر فرود فوق العاده است تا بتواند در آستانه نشستن برروی مریخ، سرعت آن را از 21 هزار کلیومتر بر ساعت هنگام خروج از جو به تقریباً صفر کیلومتر بر ساعت در هنگام فرود بر روی مریخ برساند.


این کاوشگر در زمان فرود خود طول موج هایی با فرکانس فوق العاده بالا تولید می کند که یک تلسکوپ رادیویی هندی آن ها را دریافت و به تیم کنترل کاوشگر در آلمان منتقل خواهد کرد. چنانچه هند بتواند فرکانس شیاپارلی را تا یک ساعت بعد از زمان مقرر شنود کند، این مسئله به معنی فرود ایمن آن برروی سطح مریخ است.


به گفته مقامات آژانس فضایی اروپا، ربات شیاپارلی در صورت فرود موفق تنها به مدت چند روز یعنی تا زمانی که عمر باتری های آن اجازه دهد به ماموریت خود در مریخ ادامه خواهد داد؛ اما انتظار می رود در همین بازه زمانی کوتاه نیز با آزمایشات متفاوت خود برروی سطح سیاره سرخ، یافته های خوبی را درمورد حیات فرازمینی در اختیار محققان قرار دهد.


آژانس فضایی اروپا، شهاب نورد گمشده خود را پیدا کرد
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات