طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اقتصادینگاه ژاپنی به از سرگیری واردات نفت از ایران
ژاپنی ها به دنبال ادامه روند واردات نفت از ایران هستند

خبرگزاری رویترز روزچهارشنبه از توکیو نقل از داد که برخی کمپانی های تجاری ژاپنی به از سرگیری واردات نفت از ایران چشم دوخته اند.


نفت, ژاپن

خبرگزاری ایرنا: خبرگزاری رویترز روزچهارشنبه از توکیو نقل از داد که برخی کمپانی های تجاری ژاپنی به از سرگیری واردات نفت از ایران چشم دوخته اند.

این نقل از به نقل ازیک منبع صنعت نفت ژاپن اعلام کرد که دو کمپانی بزرگ تجاری ژاپن از جمله کمپانی ماروبنی و سومیتومو که پیش از این واردات نفت از ایران را به سبب تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای تهران قطع کرده بودند، ابراز تمایل کردند تا پایان امسال (میلادی) واردات نفتی خود از ایران را از سر بگیرند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، در این خصوص گفت: این دو کمپانی محافظه کار که به سبب عدم پوشش بیمه ای بین المللی قابل قبول برای محموله های نفتی ایران، تجارت نفتی خود را با ایران قطع کرده بودند در پی کسب امتیاز بیمه دولت ژاپن که برای واردات نفت ایران بعد ازتحریم ها ایجاد شد، هستند تا هرچه سریعتر روند قبلی واردات روزانه50 هزار بشکه نفت از ایران را ادامه دهند.

براساس این نقل از، گرچه هنوزاغلب تجارت خانه های ژاپنی امیدوارند تا با استفاده از پوشش کامل بیمه های کشتی رانی خصوصی، از ایران نفت وارد کنند که ظاهرا این امر هنوز امکان پذیر نیست، اما برخی دیگر از تجار این کشور امیدوارند با استفاده فرصت ایجاد شده ازسوی دولت برای بیمه پیوسته برای واردات ضروری نفت از ایران در زمان تحریم ها، این آرزوی خود را محقق سازند.

دولت ژاپن حتی بعد از تحریم های سال 2012 غرب علیه ایران به پالایشگاه ها و برخی تجارت خانه های این کشور از جمله میتسوبیشی و تویوتا تسیوشو اجازه داده بود تا با استفاده از آن بیمه خاص، از ایران نفت وارد کنند.

یک منبع نزدیک به یکی از این تجارتخانه ها در گفت وگو با رویترز، یک راه انجام معاملات نفتی با ایران را خرید و بارگیری مشترک نفت با یک کمپانی دیگر خواند تا راحتتر بتوان با استفاده از بیمه دولتی آن کمپانی به تجارت نفتی با ایران ادامه داد.

بطورمثال، اوایل ماه جاری (اکتبر) بود که کمپانی 'میتسو اند کو' این کشور واردات محموله نفتی خود از ایران را پس از قطع آن در سال 2012، با استفاده از بارگیری مشترک در یک نفتکش پالایشگاه دیگر کشورش از سر گرفت.

در عین حال کمپانی ماروبنی نیز تایید کرده است که تلاش می کند تا واردات نفت از ایران را تا پایان امسال (میلادی) از سرگیرد.


یک منبع صنعتی دیگر نیز به رویترز گفت که کمپانی های سامیتومو، ایتوچو و کانماتسو نیز تلاش می کنند به دلیل قیمت های رقابتی ایران از این کشور نفت خام و ال پی جی بخرد.

به نقل از رویترز، دیگر خریداران نفتی آسیایی زودتر خرید نفتی خود از ایران را از زمان رفع تحریم ها علیه تهران در ژانویه آغاز کرده بودند به همین علت صادارت نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه اوت با 92 درصد رشد به یک میلیارد و 600 میلیون بشکه رسیده بود.


براساس این نقل از، دولت ایران پس از رفع تحریم ها می تواند تا 4 میلیارد دلار صادرات نفتی داشته باشد.

هند سطح واردات نفت خود از ایران را افزایش داده است
برچسب ها: ,
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات