ارزآوری 6 میلیون دلاری صادرات عسل آذربایجان غربی

تاریخ انتشار پست : 1395-8-6 دسته :

سالانه با صادرات یک هزار و 500 تن عسل استان به خارج از کشور 6 میلیون دلار ارز عاید کشور می شود.

دلاری, صادرات, عسل, ارزآوری میلیون دلاری صادرات عسل آذربایجان غربی

دلاری, صادرات, عسل, ارزاوری, اذربایجانغربی
به نقل از طاها پخش از طاها پخش، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : عسل تولیدی استان در حال حاضر به کشورهای همسایه از جمله ترکیه ، عراق و جمهوری آذربایجان ، شرق آسیا ، چین ، کویت و امارات صادر می شود.

اسمعیل کریم زاده افزود : بیش از یک میلیون کندوی مدرن و بومی در این استان ، 27 درصد عسل کشور را تولید می کنند که این آمار ، یک رکورد به حساب می آید.

وی اضافه کرد : سالانه بیش از 18 هزار تن عسل در استان تولید می شود و امسال نیز پیش بینی می شود بیش از 21 هزار تن عسل از زنبورستان های استان برداشت شود.

کریم زاده تصریح کرد : میانگین تولید از هر کندوی مدرن 1/21 کیلوگرم و از هر کندوی بومی 7/5 کیلوگرم است.

وی اضافه کرد: آذربایجان غربی نخستین استان دارای زنجیره های تولید عسل در کشور و یکی از قطب های مهم برای پرورش زنبورعسل است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد : حداقل سه کمپانی در استان به عنوان زنجیره تولید عسل با دارا بودن تعداد قابل ملاحظه کندوی زنبورعسل ، کارخانه بسته بندی و فروشگاه های متعدد عرضه محصولات تولیدی از زنبورعسل فعالیت می کنند.

وی با اشاره به فعالیت 14 تعاونی زنبورداری فعال در آذربایجان غربی اظهار داشت : 6 کارخانه موم آج کنی ، پنج کارگاه بسته بندی عسل نیمه اتوماتیک با ظرفیت 500 تن و 6 کارخانه بسته بندی عسل مدرن در شهرستان های ارومیه ، خوی و مهاباد به زنبورداران برای توزیع نهاده های زنبورداری و فرآوری محصولات زنبور عسل کمک می کنند.

گفتنی است ؛ آذربایجان غربی در حال حاضر رتبه اول تولید عسل کشور را در اختیار دارد.

هم اکنون پنج هزار و 600 نفر بهره بردار در استان به طور مستقیم و سه هزار و 477 نفر هم به صورت فصلی در زنبورستان ها مشغول به کار هستند.مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :