نابودی درختان تهران در پی نمک پاشی

تاریخ انتشار پست : 1395-8-8 دسته : اخبار اجتماعی

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: با سرد شدن هوا، ذخایر شن و نمک در سراسر شهر تهران استقرار داده شده تا از هر گونه یخ زدگی معابر و خیابان ها پیشگیری شود.


محیط زیست
خبرگزاری میزان: رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: با سرد شدن هوا، ذخایر شن و نمک در سراسر شهر تهران استقرار داده شده تا از هر گونه یخ زدگی معابر و خیابان ها پیشگیری شود.

محمد حقانی گفت: با سرد شدن هوا شاهد ریزش نزولات آسمانی خواهیم بود و در این صورت شهرداری به عنوان یک نهاد مسئول باید برای پیشگیری از مشکلات احتمالی برنامه ریزی کند.

وی افزود: شهرداری تهران در تمام چهار فصل سال در وضعیت آماده باش بوده و در فصل زمستان این آمادگی به صددرصد می رسد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری در رابطه با کنترل حالت نهارها، جوی ها و معابر در زمان بارش باران و برف اظهار کرد: مسئولان حوزه خدمات شهری شهرداری تهران به صورت شبانه روزی حالت خیابان های پایتخت را کنترل کرده و با توجه به شرایط اقلیمی برای پیشگیری از مشکلات احتمالی آمادگی لازم را دارند.

حقانی با اشاره به استقرار ذخیره های شن و نمک در مکان هایی که احتمال یخ زدگی آنها در شرایط سرد شدن هوا وجود دارد تصریح کرد: معاونت خدمات شهری شهرداری تهران با استقرار مخازن شن و نمک در محل هایی که امکان لغزندگی و یخ زدگی را دارند برای کنترل یخ زدگی ها اقدام کرده و با این کار تلاش می شود از توقف تردد خودروها و ایجاد ترافیک پیشگیری شود.

وی در خصوص حالت تجهیزات شهرداری تهران برای برف روبی اذعان کرد: ماشین آلات برف روب و ماشین هایی که توان حضور در کوچه های باریک را داشته باشند هر سال از سوی شهرداری در مکان های ویژه نگهداری شده و این ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین برای برف روبی و باز کردن مسیر خیابانها در سطح شهر حاضر می شوند.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر حالت نامناسب برخی از نقاط پایتخت در زمان بارش نزولات آسمانی خاطر نشان کرد: در نقاط یک، 2، 3، و 4 شدت بارش نزولات آسمانی بیش از سایر نقاط است و شهرداری در این نقاط برنامه های ویژه تری را در ایام سرد سال دارد.

حقانی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در شورای چهارم شهر تهران به منظور کاهش استفاده از نمک برای پیشگیری از یخ زدگی معابر و خیابان ها تصریح کرد: یکی از مسائلی که در شورای چهارم شهر تهران تاکید ویژه ای به آن شده است کاهش سالیانه مصرف نمک برای کنترل یخ زدگی های در فصل سرما است.

وی ادامه داد: نمک عامل اصلی برای پیشگیری از یخ زدگی به شمار می آید و متاسفانه در سال های قبل که شدت استفاده از نمک برای کاهش یخ زدگی ها عمده بوده است، شاهد آسیب دیدگی خودروها و به ویژه شاسی و لاستیک خودروها بوده ایم.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نمک برای درختان نیز می تواند مشکل ساز شود تصریح کرد: استفاده بیش از اندازه نمک سبب رسوخ این ماده به اعماق خاک شده و همین موضوع سبب می شود ریشه درختان آسیب ببیند.

حقانی افزود: کوبیدگی خاک یکی از دلایل استفاده از نمک عمده برای کنترل یخ زدگی ها به شمار می آید و به همین خاطر تصمیم گرفته شده از مصرف نمک برای کاهش یخ زدگی معابر کاسته شود.

وی در خصوص جایگزین های تعریف شده برای نمک گفت: در جهان مرسوم است که برای پیشگیری از یخ زدگی ها از نمک استفاده شود اما موادهای جایگزینی نیز برای کاهش استفاده از این ماده معرفی شده که شهرداری تهران نیز طی سالهای اخیر اقدام به خریداری آنها کرده است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر گران قیمت بودن ماده جایگزین نمک خاطر نشان کرد: به دلیل گران بودن ماده جایگزین نمک از این ماده بیشتر در فرودگاه ها و پل های هوایی استفاده می شود و شهرداری تهران اگر بخواهد نمک را به صورت صددرصد حذف کند باید هزینه بسیار بالایی را متقبل شود.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :