اصلاح طلبان می توانند از روحانی عبور کنند؟

تاریخ انتشار پست : 1395-8-9 دسته : سیاسی

امروز روحانی توانسته است بخش مهمی از جریان اصولگرایی به مدیریت علی لاریجانی را با خود همراه کند.

عصر ایران نوشت: امروز روحانی توانسته است بخش مهمی از جریان اصولگرایی به مدیریت علی لاریجانی را با خود همراه کند.

انتخابات ریاست جمهوری 96هرچه به فضای انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم راهبردهای جریان های سیاسی برای اردیبهشت ۹۶ نمایان تر می شود. اصول گرایان به دنبال پیدا کردن یک رقیب جدی برای رییس دولت یازدهم هستند و اصلاح طلبان هم دم از حمایت از رییس جمهور می زنند.

در این میان در بخشی از جریان اصلاحات بحث عبور از روحانی هم مطرح است. همانطور که برخی اصول گرایان به دنبال حمایت از روحانی هستند.

در این نوشتار اما می خواهیم به این مسئله ورود کنیم که آیا اصلاح طلبان می توانند از روحانی عبور کنند اصلا توان این کار را دارند یا خیر؟

وقتی بحث عبور از یک فرد سیاسی مطرح می شود باید دید که برای جانشینی او فردی وجود دارد یا خیر؟ آیا جریان سیاسی توانسته است نخبگانی را تربیت کند که بتوانند به بالا ترین نهادهای کشور راه پیدا کنند؟

با نگاهی به جریان اصلاحات می توان گفت که آن ها در صورت تایید عبور از روحانی واقعا کسی را برای جانشینی او ندارند. بسیاری از شخصیت هایی که توان حضور در صحنه سیاسی کشور به عنوان یک رییس جمهور یا وزیر و وکیل داشتند، به علت حوادث سیاسی پس از حوادث سال ۸۸ توان حضور در انتخابات و صحنه میدانی سیاست را ندارند.

شاید بتوان گفت اگر این محدودیت ها نبود حتما اصلاح طلبان هیچگاه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به گزینه ای به نام حسن روحانی نمی رسیدند.

از سوی دیگر باید گفت عملکرد حسن روحانی در دولت یازدهم حداقل برای اصلاح طلبان مطلوب بوده است. آن ها به واسطه حضور روحانی در قدرت توانستند از گوشه عزلت نشینی خارج شوند و پای به عرصه سیاسی کشور بگذارند و حتی بخشی از کرسی های سبز پارلمان را به خود اختصاص دهند.

می توان گفت برای اصلاح طلبان روحانی به گونه ای عمل کرد که اگر یک اصلاح طلب رییس جمهور بود حتما اینگونه عمل می کرد. شاید اصلاح طلبان نتوانند وجه تمایزی زیادی میان دولت روحانی و دولت خاتمی پیدا کنند. این نکته را محسن میردامادی هم یک بار گفته است.

در ادامه باید گفت اگر یک اصلاح طلب رییس جمهور بود نمی توانست بخشی از اصول گرایان را با خود همراه کند. امروز روحانی توانسته است بخش مهمی از جریان اصول گرایی به مدیریت علی لاریجانی را با خود همراه کند و یک طیف اصول گرایی همراه با دولت را در جریان محافظه کار ایجاد کند.

امروز بخشی از جریان اصول گرایی و اصلاح طلبی در برخی از مسائل به یک گفتمان مشترک رسیده اند. اتفاقی که قبل از سال ۹۲ باور آن کمی سخت بود.

با توجه به این شرایط می توان گفت که اصلاح طلبان با درک فضای سیاسی کشور به خوبی دریافته اند که عبور از روحانی نه به صلاح آنهاست نه می تواند اتفاق بیفتد.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :