گزارش 3 ماهه سوم وزارت خارجه در اجرای برجام

تاریخ انتشار پست : 1395-8-10 دسته : سیاسی

وزارت امور خارجه سومین نقل از سه ماهه اجرای برجام را در 26 مهرماه در چهار بخش به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تقدیم کرد.

خبرگزاری ایسنا: وزارت امور خارجه سومین نقل از سه ماهه اجرای برجام را در 26 مهرماه در چهار بخش به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تقدیم کرد.

برجامسومین نقل از سه ماهه وزارت امور خارجه درباره اجرای برجام دارای چهار بخش زیاد ترین تحولات سه ماهه گذشته در حوزه های "رصد و نظارت"، "رفع تحریم ها"، "فعالیت های هسته ای" و "چالش ها" است که هر کدام از این بخش ها دارای زیرمجموعه هایی هستند.

متن کامل این نقل از به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سومین نقل از سه ماهه اجرای برجام

به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

26 تیر الی 26 مهر 1395

مقدمه

برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» که در 23 تیرماه 1394 بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای موسوم به 1+5 مورد توافق قرار گرفت، بعد از تصویب شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و تأیید نهایی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در تاریخ 26 دی ماه 1394 رسماً به مرحله اجرا درآمد. تبصره یک قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب 21/ 7 /1394 مجلس شورای اسلامی مقرر می دارد «وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر سه ماه یک بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نقل از دهد».

اولین نقل از سه ماهه از اجرای برجام در فروردین ماه 1395 و دومین نقل از سه ماهه در تیرماه 1395 تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد. نقل از حاضر، سومین نقل از سه ماهه از روند اجرای برجام، مربوط به فاصله زمانی 26 تیرماه تا 26 مهرماه 1395 است. در فاصله زمانی میان دومین و سومین نقل از سه ماهه فهرست و عکس اسناد مربوط به اعلام مکتوب رفع تحریم های مرتبط با برجام از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، اصلاحیه مربوط به ظرفیت تولید آب سنگین اراک و پاسخ به 35 سوال کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص برجام، برای ریاست محترم آن کمیسیون ارسال شد.

سومین نقل از سه ماهه از اجرای برجام، شامل زیاد ترین تحولات سه ماهه گذشته در حوزه های رصد و نظارت، رفع تحریم ها و فعالیت های هسته ای است. این تحولات نسبت به سه ماهه قبل نقل از می شوند و در حقیقت مکمل نقل از پیشین است. بنابراین برای اطلاع از آخرین حالت در هر حوزه می بایستی آن چه در نقل از قبلی آمد نیز مدنظر و مورد توجه واقع شود. در عین حال نقل از کامل و جزیی از فعالیت های دستگاه ها و وزارتخانه ها می بایستی توسط خود ایشان نقل از شود. طبق روال نقل از های پیشین، در پایان به چالش های موجود نیز پرداخته می شود.

بخش نخست- زیاد ترین تحولات سه ماهه گذشته در حوزه رصد و نظارت، شامل:

نامه وزیر امور خارجه به خانم موگرینی

برگزاری نخستین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران امور خارجه

برگزاری چهارمین و پنجمین کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیران

رصد و نقل از تحولات به مراجع ذی ربط

کانال خرید برجام

فضای سیاسی و بین المللی

بخش دوم- زیاد ترین تحولات سه ماه گذشته در حوزه رفع تحریم ها:

روابط کارگزاری بانکی و گشایش اعتبارات

انتشارات پرسش و پاسخ های جدید توسط آمریکا

حوزه نفت، گاز و پتروشیمی

صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران

صدور مجوز عمومی برای کمپانی های هوایی خارجی جهت پرواز منظم به ایران

تعمیرات و تأمین قطعات هواپیما

رشد مبادلات تجاری

حمل و نقل ریلی

کمپانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کمپانی ملی نفتکش ایران

آخرین حالت فهرست های تحریمی مرتبط هسته ای

نقل از نهادهای بین المللی از حالت اقتصادی ایران در دوره پسابرجام

همکاری با کمپانی های خودروسازی

بخش سوم- زیاد ترین تحولات سه ماه گذشته در حوزه فعالیت های هسته ای:

تعامل با آژانس با هدف راستی آزمایی انجام تعهدات جمهوری اسلامی ایران

راکتور آب سنگین اراک

فعالیت های مربوط به آب سنگین

غنی سازی

تحقیق و توسعه، تولید و موجودی سانتریفیوژ

ذخایر

تأسیسات فوردو

اقدامات شفاف ساز

همکاری های دو یا چندجانبه برای توسعه صنعت هسته ای

افزایش همکاری های علمی و تحقیقاتی

بخش چهارم: چالش ها

اهمال و تعلل طرف آمریکایی در اجرای تعهدات

تحریم ها و محدودیت های باقیمانده

محدودیت های گروه ویژه اقدام مالی

رتبه بندی ریسک

منفعت طلبی برخی شریکان اقتصادی

فضای ایران هراسی

زمان بر بودن به روزرسانی موسسات مالی و بانک های داخلی

بخش نخست: زیاد ترین تحولات سه ماه گذشته در حوزه رصد و نظارت

1 - نامه وزیر امور خارجه به خانم موگرینی

به منظور مقابله با برحی تعلل های جدی طرف های اروپایی و آمریکایی در فراهم کردن فضای مناسب برای اجرای موفق برجام، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نامه مهمی در تاریخ 12 شهریور 1395 (2 سپتامبر 2016) برای خانم فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، ارسال کرد.

در این نامه وزیر امور خارجه با اشاره به پایبندی کامل ایران به تعهدات خود وفق برجام، ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از سوی طرف های مقابل برای اجرای موثر تعهداتش را یادآور شده و تاکید کرده است که تداوم حیات توافق های بین المللی تنها با پایبندی متقابل دو طرف ممکن است. وزیر امور خارجه در ادامه ضمن بیان نمونه هایی از تعلل یا اهمال طرف های مقابل به خصوصا آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در اجرای موثر تعهدات خود در زمینه رفع تحریم ها، خواستار تشکیل جلسه کمیسیون مشترک در سطح وزیران امور خارجه برای رسیدگی به موارد تعلل طرف های مقابل و رفع موانع بهره مندی کامل ملت ایران از ظرفیت های برجام شد.

مهم ترین مواردی که از عملکرد نامطلوب طرف مقابل در این نامه مورد اشاره قرار گرفته است عبارتند از مشکلات مالی و بانکی، تضمین «دسترسی ایران به حوزه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی» وفق بند 33 برجام و تاخیر غیرموجه آمریکا در صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران که از جمله تکالیف طرف های برجام است.

2 - برگزاری نخستین کمیسیون مشترک در سطح وزیران امور خارجه

بنابر درخواست جمهوری اسلامی ایران در نامه فوق الذکر، نخستین جلسه کمیسیون مشترک در سطح وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، کشورهای 1+5 و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، به منظور رسیدگی به نگرانی های ایران در حوزه رفع تحریم ها، روز پنج شنبه یکم مهر 1395 در مقر سازمان ملل متحد (نیویورک) برگزار شد.

در این جلسه اهمیت تاریخی برجام مورد توجه قرار گرفت و بر ضرورت تداوم اجرای دقیق مفاد آن از سوی همه طرف ها تاکید گردید. مضافاً اهم مشکلات و موانع اجرای موثر برجام در زمینه رفع تحریم ها مطرح و مسئولیت تک تک اعضای برجام در عمل به تعهدات خود و اطمینان از منتفع شدن ملت ایران از آثاررفع تحریم ها مورد تاکید قرار گرفت . وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این جلسه تاکید نمود اصل عمل متقابل، مهمترین بنیان اجرای هر توافق بین المللی است، لذا باید اطمینان حاصل کرد که تعهدات مندرج در این توافق به صورت دو جانبه و متقابل انجام شود. موضوع مذاکرات، محدود و مخصوص به مساله هسته ای بوده و نباید اجازه داد اختلافات و مسائل در سایر حوزه ها، اجرای تعهدات متقابل برجامی را متاثر یا مشروط و منوط به خود سازد.

رایزنی ها و تلاش های صورت گرفته چند ماه گذشته که منجر به درخواست تشکیل کمیسیون مشترک در سطح وزیران خارجه از سوی ایران شد، اثر ملموسی در حساس کردن طرف های مقابل نسبت به مطالبات کشورمان و جدی بودن نگرانی های مطرح شده از سوی ایران داشته است. صدور مجوز فروش هواپیما به ایران برای ایرباس و بویینگ یک روز قبل از اجلاس وزیران، از این منظر قابل تحلیل است.

3 - برگزاری چهارمین و پنجمین کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیران خارجه

یکی از راهکارهای زیاد جهت پیگیری اجرای تعهدات طرف های مقابل برجام، سازوکارهای مربوط به کمیسیون مشترک برجام، متشکل از نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 با هماننگی اتحادیه اروپایی است . نشست های کمیسیون مشترک برجام به صورت ادواری در سطح معاونین وزرای خارجه تشکیل و به موازات آن نشست های کارشناسی نیز برگزار می شود. چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 29 تیرماه 1395 در شهر وین، و پنجمین نشست در تاریخ 31 شهریور 1395 در محل دفتر اتحادیه اروپایی نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، با حضور معاونان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 و معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی برگزار شد. در این دو نشست ضمن مرور آخرین حالت اجرای برجام در هر دو حوزه هسته ای و رفع تحریم ها، نقطه نظرات، ملاحظات و نگرانی های دو طرف در خصوص مسائل و اختلاف های موجود در دو حوزه مذکور مطرح و مقرر شد اقدامات مقتضی برای رسیدگی به آن ها از سوی دو طرف صورت گیرد.

همان طور که اشاره شد، به موازات جلسات کمیسیون مشترک نشست های کارشناسی برای بررسی تفصیلی موضوعات هسته ای و رفع تحریم ها برگزار می شود. ابهام زدایی از رفع تحریم ها وفق برجام و ایجاد تاثیرات مورد انتظار از جمله دستور کارهای نشست های کارشناسی در حوزه رفع تحریمی است که انتشار و اصلاح پرسش و پاسخ های متداول وزارت خزانه داری آمریکا یکی از نتایج حاصله آن است.

4 - رصد و نقل از تحولات به مراجع ذی ربط

ماده 3 قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، دولت را موظف کرده است هرگونه پایبند نبودن طرف مقابل در زمینه لغوموثر تحریم ها، بازگرداندن تحریم های لغو شده و یا وضع تحریم های جدید تحت هرعنوان دیگر را به دقت رصد و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران را انجام دهد.

شایان ذکر است بر طبق تصمیم مراجع عالی و ذی صلاح کشور، هیات عالی نظارت بر اجرای برجام مرجع نهایی بررسی نقل از ها، احراز موارد نقض و پایبند نبودن طرف های مقابل به تعهدات و در نهایت تصمیم گیری در خصوص نحوه واکنش به نقض احتمالی تعهدات طرف های دیگر برجام تعیین شده است. در همین چارچوب، پایبندی طرف های دیگر برجام تعهدات و اقدامات انجام شده از سوی آنان، از سوی وزارت خارجه و نهادهای ذی ربط رصد و از طریق نقل از های موردی و دوره ای، میزان پایبندی سایر کشورها به تعهدات برجامی خود به هیات مزبور و سایر مراجع ذی صلاح کشور منتصویر می شود.

5 - کانال خرید برجام

در دوران پیش از برجام و وفق قطعنامه های قبلی شورای امنیت، علاوه بر تحریم های گسترده ای که علیه ایران برقرار شده بود، صادرات هرگونه کالا و خدمات که به نوعی می توانست به برنامه هسته ای ایران و یا برنامه های موشکی ایران کمک کند، ازجمله کالاهای دارای کاربرد دو گانه، ممنوع بود. به موجب برجام، یک کانال خرید برای تسهیل خرید اقلام هسته ای یا اقلام یا کاربری دو گانه هسته ای به مقصد جمهوری اسلامی ایران ایران تاسیس شده است. رکن اصلی این کانال خرید، کارگروهی به همین نام است که زیرمجموعه کمیسیون مشترک برجام به شمار می رود. کارگروه خرید کمیسیون مشترک در وین استقرار یافته و هر سه هفته یکبار تشکیل جلسه می دهد. جزییات مربوط به کانال خرید در قطعنامه 2231، متن برجام و پیوست چهارم آن تشریح شده است.

کارگروه تاکنون 10 جلسه در وین برگزار کرده است که بخش اعظمی از زمان جلسات صرف تدوین ترتیبات اجرایی مربوطه و نیز پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات طرح شده توسط برخی دولت های ثالث که مایل به استفاده از کانال خرید برجام برای انجام مبادلات صنعتی و تجاری با ایران در حوزه اقلام دو منظوره بودند، شده است. از آنجا که این سازوکار هم در عرصه بین المللی و هم در عرصه داخلی فاقد سابقه بود، تمهید ملزومات فنی و انسانی برای این منظور در کارگروه و اعضای آن از جمله ایران و نیز دبیرخانه سازمان ملل متحد، زمان بر بود.

با تلاش های صورت گرفته، در حال حاضر ساختارها و شرایط لازم باری این کانال در داخل ایران، در کارگروه مربوطه در وین و نیز در سازمان ملل متحد در نیویورک آماده شده است.

هفته گذشته با ثبت دو درخواست برای فروش برخی اقلام دارای کاربرد دوگانه هسته ای/ غیرهسته ای به ایران (یک درخواست برای استفاده در صنایع سیمان و دیگری برای صنایع داروسازی) کانال خرید وارد فاز عملیاتی شد. هم چنین به زودی فرآیند تهیه برخی مواد برای استفاده مستقیم در صنایع هسته ای کشور نیز با توجه به سیاست ها و برنامه های سازمان انرژی اتمی شروع می شود.

لازم به ذکر است کارگروه خرید برجام طی سه ماه گذشته 3 جلسه برگزار کرده است. تدوین و تقدیم نخستین نقل از کارگروه خرید از فعالیت های صورت گرفته به سازمان ملل متحد و تمهید شیوه انتقال اقلام با کاربری دوگانه هسته ای جهت حضور در نمایشگاه های بین المللی که قرار است در ایران برگزار شود، از جمله اقدامات کارگروه مذکور در این مدت بوده است.

6 - فضای سیاسی و بین المللی

با وجود برخی چالش های موجود، فضای سیاسی و بین المللی بعد از اجرایی شدن برجام به شکل کاملا محسوسی به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است، به گونه ای که جایگاه ایران به عنوان یکی از بازیگران قدرتمند و تاثیرگذار منطقه یی و بین المللی تثبیت، و سفر هیأت های عالی رتبه سیاسی و  اقتصادی، هم چنین نمایندگان کمپانی های معظم بین المللی به ایران طی 9 ماه اخیر چشمگیر بوده است.

فضای بین المللی جدید فرصت های قابل توجهی را در برابر  کشورمان قرار داده است که از آن جمله می توان به تنوع در انتخاب منابع و شریکان تجاری، برقراری رقابت که منجر به کاهش قیمت ها و هزینه ها می شود، دسترسی به فن آوری های نوین و افزایش دانش حرفه یی از طریق دست یافتن به پیشنهادها و گزینه های متنوع، حذف دلال ها و واسطه ها به جهت امکان برقراری رابطه مستقیم با منابع تولید کالا و خدمات، تحقق استقلال در تصمیم گیری و انتخاب بهینه و ... اشاره کرد.

در 3 ماه گذشته، جمهوری اسلامی ایران میزبان تعداد قابل توجهی از هیات های عالی رتبه در سطوح رییس کشور، نخست وزیر، معاون رییس جمهور، رییس مجلس، وزیر خارجه، وزیران اقتصادی و نیز هیات های بزرگ اقتصادی و بازرگانی بوده است. هم چنین رییس جمهور کشورمان علاوه بر سفرهای دو جانبه با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها و اجلاس سران مجمع همکاری آسیایی به ایراد سخنرانی پرداخته و با سران کشورهای بسیار ملاقات کرده است. موضوع اصلی در تمامی این سفرها و ملاقات ها ارتقای روابط اقتصادی، تجاری، بانکی و مالی در سایه شرایط پسابرجام بوده است.

بخش دوم: زیاد ترین تحولات سه ماه گذشته در حوزه رفع تحریم ها

1 - روابط کارگزاری بانکی و گشایش اعتبارات

از ابتدای اجرای برجام تاکنون نظام بانکی کشور موفق شده است ۶۱۴ رابطه کارگزاری بین ۲۴ بانک ایرانی و ۲۳۰ بانک خارجی برقرار کند. در فهرست بانک های خارجی مذکور، بانک ها و موسسات مالی کشورهای آلمان، ایتالیا، چین، روسیه، پاکستان، ترکیه، کره جنوبی، فرانسه، هند، فنلاند، سوییس، سوئد و اتریش به ترتیب بیش ترین تعداد را به خود اختصاص داده اند. مذاکره با تعداد بیش تری از بانک های خارجی جهت برقراری رابطه کارگزاری در حال انجام و برخی در مرحله نهایی است. طی این مدت نزدیک به ۹۷۰۰ گشایش اعتبار اسنادی برای ۲۷ بانک ایرانی صورت گرفته است.

جناب آقای طیب نیا، وزیر اقتصادی کشورمان در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۵ در واشنگتن، بعد از کمپانی در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، با رییس صندوق بین المللی پول دیدار و در خصوص ارتقای روابط بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، با جمهوری اسلامی ایران گفت وگو کرد. این نخستین دیدار یک مقام ایران با رییس صندوق بین المللی پول بعد از حدود بیست سال به شمار می رود. جناب آقای طیب نیا هم چنین با وزیران اقتصاد و دارایی کشورهایی هم چون فرانسه، سوئد، نروژ، ایتالیا، ترکیه، چین، هند و هلند در مورد راه های گسترش همکاری های اقتصادی دو جانبه، به ویژه همکاری های بانکی ملاقات و مذاکره کرد.

2 - انتشار پرسش و پاسخ های جدید توسط آمریکا

متعاقب دو دور مذاکره کارشناسی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام، دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا در تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۵ تعدادی پرسش و پاسخ متداول جدید را در تارنمای رسمی خود منتشر کرد. این پرسش و پاسخ های متداول بر طبق بند ۲۷ برجام در راستای ابهام زدایی از رفع تحریم ها تهیه می شود و حسب نیاز می تواند اصلاح شود. بند ۲۷ برجام اروپا و آمریکا را متعهد کرده است از رفع تحریم ها در  چارچوب برجام، با مشورت ایران، ابهام زدایی کنند.

با توجه به اهمیت انتشار پرسش و پاسخ های جدید وزارت خزانه داری آمریکا، در نتیجه مطالبات ایران برای اجرای تعهدات برجامی آمریکا صورت گرفته است، به برخی از نکات مطرح شده در این پرسش و پاسخ های متداول به صورت مشروح تری پرداخته می شود:

پرسش و پاسخ متداول C۷
 با توجه به ابهامی که در خصوص امکان انجام مراودات دلاری با ایران در خارج از آمریکا وجود داشت، پرسش و پاسخ c.۷  به صراحت اعلام می کند موسسات مالی خارجی از جمله موسسات وابسته به اشخاص آمریکایی، می توانند نقل و انتقالات دلاری برای ایران، مقیم های ایران، دولت ایران یا موسسات مالی ایرانی داشته باشند، به شرط آن که این ارتباطات از طریق نظام مالی آمریکا یا اشخاص آمریکایی انجام نشود و مربوط  به اشخاص باقیمانده در فهرست تحریم SDN یا فعالیت تحت تحریم نباشد. لازم به ذکر است پرسش و پاسخ مذکور از قبل نیز وجود داشت ولیکن به صراحت این موضوعات را اعلام نکرده بود.

پرسش و پاسخ متداول C۱۵
این پرسش و پاسخ بیان می دارد موسسات مالی آمریکایی می توانند با موسسات مالی غیرآمریکایی - غیرایرانی که روابط کارگزاری با موسسات مالی ایرانی غیرتحریمی دارند، مراودات مالی از جمله روابط کارگزاری داشته باشند. اهمیت این پرسش و پاسخ به تسهیل ارتباط موسسات مالی خارجی با موسسات مالی ایران بعد از اجرای برجام است که نگران عواقب منفی چنین ارتباطی بر ارتباطات کنونی آن ها با نظام مالی، آمریکا بودند. این پرسش و پاسخ از قبل وجود داشت لیکن با تغییراتی که بنابر درخواست ایران و به منظور شفافیت بیش تر صورت گرفت، ابهامی که در پرسش و پاسخ قبلی وجود داشت رفع و از جمله مشخص شد موسسات مالی غیرآمریکایی - غیرایرانی محدودیتی در بهره مندی از عواید حاصل از مراودات مالی خود با ایران از جمله در آمریکا ندارند.

پرسش و پاسخ متداول M۱۰
این پرسش و پاسخ اعلام می دارد یک شخص غیرآمریکایی صرفا به علت ارتباط با یک موسسه غیرتحریمی ایرانی که بخش کوچکی از مالکیت آن، یا کنترل جزئی یا کلی آن در اختیار یک شخص تحت تحریم هاست، مورد تحریم قرار نمی گیرد. این در حالی است که آمریکا هرگونه ارتباط تجاری با شخص تحت تحریم را منع می کند. به عبارت دیگر، پرسش و پاسخ جدید ارتباطات خارجی موسسات ایرانی که از سوی آمریکا تحت تحریم نیستند و لیکن بخشی از سهام یا هیات مدیره آن در اختیار اشخاص تحت تحریم است را تسهیل می کند.

پرسش و پاسخ های متداولM۱۱  و M۱۲
 پرسش و پاسخ های متداول M۱۱ و  M۱۲ به تعریف و تبیین مفهوم «مراقبت مقتضی» می پردازد که اهمیت زیادی در انجام مراودات مالی، به ویژه برقراری روابط کارگزاری بانکی دارد. این دو پرسش و پاسخ متداول جدید، عملا با کاهش نقش اوفک میزان مراقبت قابل قبول را به مقررات داخلی کشورها و عرف و رویه های تجاری رایج در هر نوع خاص از تجارت ارجاع می دهد. علاوه بر این، برقراری ارتباط موسسات مالی غیرآمریکایی با موسسات مالی ایران را به جز در برخی شرایط خاص منوط به ارزیابی مشتریان طرف ایرانی نمی کند.

این پرسش و پاسخ های جدید، با رفع برخی ابهامات در رابطه با مفهوم «مراقبت مقتضی» و احاله موضوع به مقررات داخلی و عرف و رویه های تجاری رایج، راه اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی که می خواهند با طرف های ایرانی کار کنند را هموارتر می کند.

3 - حوزه نفت، گاز و پتروشیمی

آخرین تحولات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی طی سه ماه اخیر حاکی از پیشرفت مستمر در این سه حوزه و دستاوردهای اقتصادی ملموس برای کشور است. تولید نفت ایران بر طبق آخرین آمار اوپک (سپتامبر ۲۰۱۶) به ۳ میلیون و ۶۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت خام نیز از روز اجرای برجام پیوسته در حال افزایش بوده است. به طوری که از ۹۷۰ هزار بشکه در روز در پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۲ به حدود ۲.۴ میلیون بشکه در روز در شهریورماه سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. به همین ترتیب صادرات میعانات گازی از ۴۵۰ هزار بشکه در خرداد ماه ۱۳۹۵ به ۶۰۰ هزار بشکه در شهریور ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

- صادرات نفت خام

بعد از اجرای برجام، صادرات نفت خام مطابق اهداف از پیش تعیین شده وزارت نفت در حال انجام است. به طور متوسط روزانه دو میلیون بشکه نفت خام و ۴۳۳ هزار بشکه میعانات گازی درشش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ صادر شده است.
روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از طریق کمپانی های معتبر اروپایی به اروپا صادر شده است که بیانگر نبود مانع در صدور این محصول به اتحادیه اروپا است. هم چنین برای نخستین بار یکی از معتبرترین کمپانی های نفتی بین المللی محموله میعانات گازی به میزان یک میلیون بشکه را خریداری کرده است که امکان افزایش آن تا دو برابر نیز وجود دارد.
- دریافت وجوه حاصل از فروش نفت

 عواید حاصل از فروش نفت بدون مشکل زیاد ای از طریق شبکه بانکی بین المللی دریافت می شود.

- رفع موانع تامین تجهیزات و خدمات تبعی مورد نیاز بخش های نفت، گاز و پتروشیمی

تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت بدون هیچ مشکلی خاصی انجام می شود.
تمام تجهیزات توقیف شده متعلق به کمپانی های تابعه صنعت نفت که در دوره تحریم ها غیرقابل دسترسی بودند، آزاد و عموما وارد ایران شده است که شامل اقلام مهمی نظیر کمپرسور تبرید، کمپرسور تثبیت میعانات گازی، الک های دوار آبگیر پالایشگاه، الکتروکمپرسور و مبدل حرارتی می شود.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :