راکت های گراد آمریکایی؛ جدیدترین هدیه آل سعود به تکفیری ها

تاریخ انتشار پست : 1395-8-11 دسته : سیاسی

در روزهای اخیر تصویر هایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان از اهدای راکت های آکبند گراد به تروریست های تکفیری حاضر در سوریه توسط آل سعود، آمریکا و قطر دارد.


به نقل از خبرنگار طاها پخشطاها پخش ؛ در روزهای اخیر تصویر هایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان از اهدای راکت های آکبند گراد به تروریست های تکفیری حاضر در سوریه توسط آل سعود، آمریکا و قطر دارد.

راکت گراد


گراد به معنی تگرگ است. در دوران جنگ ایران و عراق از آن جایی که آتشبارهای توپخانه عراق به صورت پنج تایی شلیک می کردند، بین عراقی ها به «خمسه خمسه» معروف شده بود. رزمندگان ایرانی هم در پاسخ به این جنگ روانی سیستم های کاتیوشا خود را که چهل راکت داشت بصورت یک جا شلیک می کردند، که در ایران به «چلچله» هم معروف شد.

داعش, تروریست, راکت, راکت گراد آمریکایی جدیدترین هدیه آل سعود تکفیری

داعش, تروریست, راکت, عربستان, سوریه

گراد و سلاح های مشابه آن تعریف جدیدی از پشتیبانی نیروهای زمینی در کنار توپخانه ارائه دادند. این سلاح در واقع در روسیه جایگزین سلاح BM-14 که یک راکت انداز ۱۴ تا۱۶ لوله۱۴۰ میلیمتری بود شد. لانچر راکت انداز بر روی یک دستگاه خودوری دو محوره ۶*۶ Ural-375D سوار می باشد و برای همین دارای تحرک بسیاری در هنگام جنگ می باشد. این سلاح را تنها می توان در هنگامی که کامیون در وضعیت ایستاده است شلیک کرد و کابین راننده دارای صفحات محافظ برای محافظت در مقابل اتش خروجی راکت می باشد. این وسیله می تواند در صورت لزوم برای کنترل و پایداری خود در هنگام آتش از دو جک تثبیت کنند در هنگام آتش استفاده کند. سرعت حرکت کامیون بر روی جاده۷۵ کیلومتر و برد ان ۴۵۰ کیلومتر است. الیته از انجای که این راکت در بیش از ۱۲ کشور دنیا تولید شد هر کشوری آن را روی کامیون متفاوتی قرار داد.

تروریست, عربستان, راکت, راکت گراد آمریکایی جدیدترین هدیه آل سعود تکفیری


گراد از معروف ترین و رایج ترین انواع راکت اندازهای خانواده کاتیوشاست و در چندین کشور دیگر هم مدل های متفاوت آن تولید شده و راکت اندازهای دیگری نیز بر طبق آن طراحی شده اند. گراد-۱ مدل سبک تری از سیستم گراد با ۳۶ لانچر، گراد-وی یا ام۱۹۷۵ یک مدل بسیار کوچکتر با ۱۲ لانچر برای نیروهای هوابرد و پریما یک مدل بزرگتر با ۵۰ لانچر از دیگر مدل های تولیدی گراد در شوروی هستند. آرام-۷۰ مدل تولید چکسلواکی و دبلیو آر-۴۰ لانگوستا مدل تولید لهستان از مهمترین انواع ارتقایافته گراد هستند. رومانی مدلی از گراد با ۲۱ لانچر را تولید کرده و کره شمالی نیز مدل ۳۰ لانچره گراد به نام ب ام-۱۱ را که بر روی کامیون های ژاپنی ایسوزو سوار شده ساخته است. ب ام-۱۱ در ایران و پاکستان هم کپی شده است.

عربستان, داعش, تروریست, راکت گراد آمریکایی جدیدترین هدیه آل سعود تکفیری


روس ها در بحبوحه جنگ ویتنام نوع سبکی از گراد به نام ۹پ۱۳۲ را هم طراحی و تولید کردند که فقط از یک پرتابگر قابل حمل توسط نفر تشکیل می شود. این سیستم برای نیروهای ویتنام شمالی تولید شده بود و بعدها در میان نیروهای چریکی و شبه نظامی نیز محبوبیت زیادی پیدا کرد اما هیچگاه وارد ارتش شوروی یا روسیه نشد.
زمان آماده سازی این راکت انداز (مدل اصلی تولید شوروی) برای آتش با خدمه پنج نفری حداقل ۳ دقیقه است. امکان شلیک هر ۴۰ راکت در مدت ۲۰ ثانیه میسر است. اما می توان راکت ها را به صورت تک تک یا در گروه های چندتایی با وقفه های چند ثانیه ای شلیک کرد. شلیک از صندلی راننده یا با ماشه ای که بر روی کابلی به طول ۶۴ متر نصب شده، انجام می شود. بارگذاری مجدد راکت ها نیز به صورت دستی انجام شده و حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. سیستم را می توان در ۲ دقیقه جمع و آماده حرکت کرد که در صورت روبرو شدن با آتش ضدتوپخانه ای دشمن ضروری است.

عربستان, سوریه, تروریست, راکت گراد آمریکایی جدیدترین هدیه آل سعود تکفیری

طول هر یک از راکت ها ۲٫۸۷ متر و وزن کلاهک حاوی مواد منفجره آن حدود ۲۰ کیلو است. برد آن با راکت های معمولی ۲۰ کیلومتر است اما راکت های جدیدی با برد بیش از ۳۰ کیلومتر هم ساخته شده اند. از مزایای گراد دقت نسبی و تعداد عمده راکت هایی است که می توان در محدوده زمانی کوتاهی به سوی دشمن شلیک کرد، که آن را به خصوص در مسافت های کوتاه سلاحی مؤثر می سازد. یک گردان شامل ۱۶ دستگاه گراد قادر است تا ۷۲۰ راکت را در یک نوبت که تنها ۲۰ ثانیه طول می کشد به سوی دشمن پرتاب کند. با این حال دقت گراد قابل مقایسه با توپ های جنگی نیست و به همین جهت در حالت هایی که نیاز به دقت بالایی برای هدف گیری است استفاده نمی شود.

مشخصات راکت توپخانه ای گراد

خاستگاه: اتحاد جماهیر شوروی

خدمت: ۱۹۶۳- تاکنون

تاریخ تولید: ۶ نوامبر ۱۹۹۶

وزن: ۱۳٬۷۱ تن (سیستم)

طول: ۷٫۳۵ متر (پرتابگر)

عرض: ۲٫۴ متر

ارتفاع: ۳٫۰۹ متر

خدمه: ۴ نفر

کالیبر: ۱۲۲ م م

ریتم آتش: ۲ راکت در ثانیه

سرعت سیر دهانه: ۶۹۰ متر بر ثانیه

برد نهایی: 20 تا 35 کیلومتر

راکت, راکت, سوریه, راکت گراد آمریکایی جدیدترین هدیه آل سعود تکفیری


اما از دیگر کمک های آل سعود به فرزند نامشروعش، کتاب هایی است که سعودی ها با آن کار عقیدتی بر روی نیروهای داعش و جوانان نقاط تحت کنترل خود انجام می داده اند و معروف ترین آن کتاب الجیاد فی فتاوی الجهاد است که در آن کتاب فقط به نحوه کشتار مخالفان و اسارت بردن زنان پرداخته است.

مدارک هویتی نیز از دیگر اسنادی است که به وفور در عملیات های متفاوت از مقرهای داعش در سوریه و عراق کشف شده است و فرماندهان واکنش سریع از کشف کارت های شناسایی افسران سعودی در مقرهای داعش در اطراف موصل هم خبر دادند. دولت سعودی از متحدان آمریکاست که در بحران های تروریستی منطقه اعم از عراق، سوریه و یمن از حمایت واشنگتن برخوردار است.

نقل از از حمیدرضاقربانی

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :