منابع جاسوسی انگلیس از فرار ابوبکر البغدادی از موصل خبر می دهند

تاریخ انتشار پست : 1395-8-15 دسته : بین الملل

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس، می گوید به عقیده منابع جاسوسی انگلیس، ابوبکر البغدادی توانسته است از شهر موصل عراق بگریزد.

داعش, بین الملل, وزیر خارجه انگلیس, منابع جاسوسی انگلیس فرار ابوبکر البغدادی موصل خبر

داعش, بین الملل, وزیر خارجه انگلیس, بوریس جانسون, سرکرده داعش, آزادسازی موصل, ابوبکر البغدادی

به نقل از طاها پخشبه نقل از پرس تی وی ؛ جانسون جمعه (14 آبان) در سخنانی در پارلمان انگلیس گفت: «... برخی جاسوسان ما می گویند این آقا (ابوبکر البغدادی) خودش صحنه را خالی کرده و با این وجود با استفاده از اینترنت سایرین را به کمپانی در خشونت ها تشویق می کند.»

وی به نقل از منابع آگاه جاسوسی افزود بغدادی ممکن است با استفاده از یک رشته تونل های زیرزمینی که نیروهای عراقی کشف کردند، از موصل گریخته باشد.

این در حالی است که طبق برخی نقل از ها، از زمان شروع عملیات آزادسازی موصل سرکردۀ داعش در این شهر گرفتار شده است.

نظامیان ارتش عراق با پشتیبانی نیروهای حشدالشعبی (بسیج مردمی) و نیروهای کردتبار پیشمرگه، در ادامۀ عملیات گسترده ای که 17 اکتبر (26 مهر 1395) برای آزادسازی موصل شروع شده است، تقریباً از همۀ محورها در حال پیشروی هستند و به آخرین مقر داعش در عراق نزدیک می شوند.

گروه تروریستی داعش پنجشنبه (13 آبان) یک فایل صوتی منسوب به ابوبکر البغدادی منتشر کرد که در آن تروریست ها به مقاومت تا پای جان در مقابل نیروهای عراقی دعوت می‎شوند.

در فایل صوتی منتشر شده، شخصی که داعش ادعا می‎کند البغدادی است، از تروریست‎های این گروه می‎خواهد تا پای جان در مقابل پیشروی نیروهای عراقی مقاومت کنند و می افزاید: «عقب نشینی نکنید. نگه داشتن قلمروتان با افتخار، هزاران برابر ساده تر از عقب ‎نشینی با شرم است.»

اواسط سال 2014 میلادی که شهر موصل به دست تروریست ‎های داعش افتاد، البغدادی برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد و موصل را پایتخت خودخواندۀ گروه داعش نامید.

وزیر خارجۀ انگلیس هشدار داد با توجه به اینکه شکست داعش «اجتناب ناپذیر» است، این گروه تروریستی در صدد انتقام جویی خواهد بود.

وی افزود: «تروریست ها تهدید کرده اند که به محض اینکه ناچار به از دست دادن موصل شوند سیاست زمین سوخته را اجرا می کنند.»

جانسون همچنین از کمپین به اصطلاح مقابله با تروریسم، که نیروهای امریکایی و انگلیسی و برخی از متحدانشان در عراق و سوریه اجرا می ‎کنند، تقدیر کرد و حضور نیروهای انگلیسی در منطقه را «برای این اقدام حیاتی دانست.»

وی افزود در حال حاضر 500 سرباز انگلیسی در عراق به سر می برند و به آموزش نیروهای مسلح این کشور کمک می کنند.

انگلیس به همراه امریکا و برخی از متحدانشان، بیش از دو سال است که کمپین به اصطلاح مقابله با تروریسم را در سوریه و عراق اجرا کرده اند.

با این وجود آنها در متوقف کردن تروریست های تکفیری کاری از پیش نبرده اند و در عوض این حملات هوایی به کشته شدن عدۀ زیادی از غیرنظامیان و آسیب گسترده به زیرساخت های این کشورها منجر شده است.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :