کشف شهاب سنگ عجیب در مریخ

تاریخ انتشار پست : 1395-8-15 دسته : دیدنی و خواندنی

مریخ نورد "کنجکاوی" ناسا در حال حاضر در حال بالا رفتن از دامنه کوه شارپ برای رسیدن به محل اکتشاف بعدی خود بوده و در این حین به یک جسم عجیب و غریب برخورد کرده است.


خبرگزاری ایسنا: مریخ نورد "کنجکاوی" ناسا در حال حاضر در حال بالا رفتن از دامنه کوه شارپ برای رسیدن به محل اکتشاف بعدی خود بوده و در این حین به یک جسم عجیب و غریب برخورد کرده است.

به نقل از گیزمودو، اوایل این هفته این کاوشگر موفق به کشف یک شهاب سنگ فلزی کوچک شد که دارای برخی از قابلیت های عجیب و غریب بود.

کنجکاوی با استفاده از تصویرساز  کنترل از راه دور ChemCam یک شات دقیق و نزدیک از این جسم که اصطلاحا Egg Rock نام گرفته ضبط کرده است.

محققان در دانشگاه ایالتی آریزونا نشان دادند که این شهاب سنگ از نیکل-آهن ساخته شده است.

این شهاب سنگ آهنی به احتمال عمده از هسته سیاره ای یک خرده سیاره سرچشمه گرفته و احتمالا از کمربند سیارک ها آمده است.

کاوشگر کنجکاوی پیشتر نیز موفق به یافتن شهاب سنگ بر سطح مریخ شده بود اما این شیء جدید دارای برخی از قابلیت های منحصر به فرد بوده که شهاب سنگ های پیشین نداشتند.

 این شهاب سنگ به طرز قابل ملاحظه ای صاف بوده و در عین حال دارای چندین شیار عمیق است که به الگوهای آب و هوایی کلاسیک اشاره دارد.

سطح مریخ مملو از شهاب سنگ بوده و بنابراین یافتن موارد این چنینی غیر معمول نیست .شهاب سنگ ها می توانند به مدت میلیون ها سال بر روی سیاره سرخ بمانند و شرایط آب و هوایی مانند رطوبت و اکسیژن و اکسیده شدن بر روی آنها تاثیری ندارد.

این شهاب سنگها با توجه به ماهیت آهنی که دارند بسیار با دوام بوده و به احتمال عمده در مقایسه با اجسام کم تراکم احتمال بیشتری برای سالم ماندن آنها وجود دارد.

 مریخ  همچنین دارای یک جو بسیار نازک بوده بنابراین انواع شهاب سنگ ها در اطراف آن پراکنده شده اند.

شهاب سنگ, شهاب سنگ, مریخ, کشف شهاب سنگ عجیب مریخ

مریخ, مریخ, کشف, شهاب سنگ

کشف, مریخ, شهاب سنگ, کشف شهاب سنگ عجیب مریخ


مریخ, کشف, مریخ, کشف شهاب سنگ عجیب مریخ


شهاب سنگ, کشف, مریخ, کشف شهاب سنگ عجیب مریخ


مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :