کشف دلیل عجیب انفجار موشک فالکون 9

تاریخ انتشار پست : 1395-8-17 دسته : دانستنی های علمی

ایلان ماسک، مدیرعامل و مالک کمپانی فضایی اسپیس ایکس در یک اظهارنظر تلویزیونی اعلام کرد که مهندسان این کمپانی علتی عجیب برای انفجار موشک فالکون 9 روی سکوی پرتاب در ماه گذشته کشف کرده اند.


خبرآنلاین: ایلان ماسک، مدیرعامل و مالک کمپانی فضایی اسپیس ایکس در یک اظهارنظر تلویزیونی اعلام کرد که مهندسان این کمپانی علتی عجیب برای انفجار موشک فالکون 9 روی سکوی پرتاب در ماه گذشته کشف کرده اند.

موشک, انفجار, فالکون 9فالکون 9 بعد از آن که به نظر می رسید به مرحله قابل اعتمادی برای پروازهای فضایی رسیده است، ناگهان در میانه های سپتامبر (شهریور 95) روی سکوی پرتاب منفجر شد. انفجاری که به همراه خود میلیون ها دلار ماهواره یک کمپانی اسرائیلی را نیز دود کرد و قراردادهای ناسا را نیز از دست الون ماسک درآورد.

روز گذشته بنیانگذار اسپیس ایکس، در یک اظهار نظر کوتاه تلویزیونی در شبکه ان بی سی کانادا گفت: «آن انفجار به دلیلی رخ داد که تاکنون در تاریخ فضانوردی و راکت ها سابقه نداشته است».

ماسک توضیح مفصلی در این باره نداد اما گفت که یخ زدگی اکسیژن که در اثر نقص مخزن های هلیوم از جنس فیبر کربن پیشرفته روی داده است، منجر به انفجار شد که در هیچ سابقه راکتی در دنیا چنین چیزی ثبت نشده است.

او تأکید کرد مهندسان اسپیس ایکس قادرند مشکل مخزن هلیوم را حل کنند و به زودی شاهد پرواز دوباره فالکون خواهیم بود. او قول داد شاهین شرکتش (فالکون9) حداکثر تا اواسط دسامبر (یک ماه دیگر) دوباره روی سکو برود.

پیش از این ناسا اعلام کرده بود که کلیه قراردادها با اسپیس ایکس برای ارسال تجهیزات و پشتیبانی به ایستگاه فضایی را لغو و با کمپانی رقیب یعنی Orbit ATK قرارداد بسته است. به نقل از آنا، اکسیژن مایع در دمای منفی 362 درجه یخ می بندد و در راکت های سوخت مایع اسپیس ایکس در دمای منفی 340 درجه به سوی مرحله دوم پرتاب حرکت می کند.

در این مسیر اکسیژن از کنار مخازن هلیوم عبور می کند که دما در آنها تا منفی 452 درجه پایین می رود و در نتیجه نقص این مخازن، اکسیژن یخ زده است. الون ماسک هیچ توضیحی درباره این که اکسیژن یخ زده چطور باعث انفجار شده است نداد.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :