سریع ترین خودرو شاسی بلند دنیا

تاریخ انتشار پست : 1395-8-17 دسته : دانستنی های علمی

لندکروز خودرویی بزرگ با چهره ای مغرور و بدنی عضلانی است که توانسته عنوان یک شاسی بلند قوی هیکل را یدک بکشد. کافی است که یک بار در داخل این خودروی قوی هیکل پرتوان بنشینید، چراکه دیگر خبری از یک خودروی خشمگین نیست و برتصویر ظاهر آن، شاهد باطنی مهربان از آن هستید.


مجله دیجی کالا - خشایار شاهسون: همه با نام تویوتا لندکروز آشنا هستیم. شاسی بلندی قوی هیکل، پرتوان و با دلی مهربان! شاید دیدن این سه صفت کنارهم کمی عجیب به نظر برسد ولی در سه جمله مختلف می توان به این قابلیت ها پی برد. لندکروز خودرویی بزرگ با چهره ای مغرور و بدنی عضلانی است که توانسته عنوان یک شاسی بلند قوی هیکل را یدک بکشد.

شاسی بلند, شاسی بلند, تویوتا, سریع خودرو شاسی بلند جهان

لندکروز, تویوتا, خودرو, شاسی بلند

پیشرانه ۵٫۷ لیتری با تولید ۵۴۴ نیوتن متر گشتاور به همراه یک گیربکس ۸ سرعته خودکار در مدل ۲۰۱۶ آن، به طور خلاصه وصف حال یک شاسی بلند پرتوان است. کافی است که یک بار در داخل این خودروی قوی هیکل پرتوان بنشینید، چراکه دیگر خبری از یک خودروی خشمگین نیست و برتصویر ظاهر آن، شاهد باطنی مهربان از آن هستید.

خودرو, تویوتا, لندکروز, سریع خودرو شاسی بلند جهان


کابینی دل نشین و لوکس با امکانات رفاهی متعدد و سرگرم کننده که به راحتی در داخل آن، تجربه ی یک سواری لذت بخشی را کنار دوستان و خانواده خود خواهید داشت. شاید ترکیب همین قابلیت هاست که لندکروز را در بسیاری از کشورها از جمله ایران، آمریکا و کشورهای عربی، محبوب کرده است.

شاسی بلند, شاسی بلند, تویوتا, سریع خودرو شاسی بلند جهان


این عناوین گفته شده احتمالا برای تویوتا قانع کننده نبوده که در نمایشگاه خودرویی امسال، دست به حرکتی بی سابقه زده است. حرکتی که توانست لقب سریع ترین SUV جهان را از آن یکی از محصولات این خودروساز کند. نمایشگاه SEMA امسال شاهد حضور خودروهای متفاوت و قدرتمندی از برندهای معتبر دنیا بود اما یکی از این اتومبیل ها به طور ویژه ای، سرتیتر اخبار و موضوعات داغ سایت های خبری در حوزه ی خودرو شد. خودرویی که توانست در نمایشگاه سما امسال، جایگاه ویژه ای برای خود و سازنده اش رقم بزند! تویوتا لندکروز، سریع ترین خودروی شاسی بلند جهان لقب گرفت.

این شاسی بلند ژاپنی الاصل، مجهز به یک پیشرانه ی ۵٫۷ لیتری ۸ سیلندر خورجینی توئین توربو است که توانایی تولید ۲۰۰۰ اسب بخار قدرت و دست یابی به حداکثر سرعت ۳۵۴ کیلومتر بر ساعت را دارد! عدد ۲۰۰۰ اسب بخار برای یک خودرو معنای زیادی دارد، یعنی قدرتی معادل ۲ برابر یک بوگاتی ویرون، ۴ برابر لامبورگینی گالاردو و ۳۰ برابر یک پراید! هر خودرویی با داشتن این مشخصات می تواند یک خودروی مسابقه ای تلقی شود، چه برسد به یک شاسی بلند که خودروی جاده ای محسوب می شود.

تویوتا, لندکروز, خودرو, سریع خودرو شاسی بلند جهان


پارامتری چون آیرودینامیک، مسئله بسیار جدی در طراحی یک خودرو است و SUVها ذاتا به علت فرم طراحی و ابعادشان نمی توانند با یک خودروی کوپه اسپرت مقایسه شوند. با این وجود تویوتا توانسته نسبت به مدل اصلی این خودرو، اختلاف را به حداقل برساند. انجام تغییراتی در زیر این خودرو از جمله کاهش ارتفاع آن، باعث شده که هنگام حرکت اتومبیل، اجازه ی عبورهوای کمتری از خود بدهد و نتیجه ی این اقدام، دستیابی به بیشترین سرعت ممکن و پایداری بهتر اتومبیل به علت نزدیک بودن مرکز ثقل آن به زمین است.

پیشرانه ی اصلی این خودرو، مدل ۳UR-FE بوده و با انجام تغییرات بزرگ و اضافه شدن یک جفت توربو، باعث شده که این لندکروز ۲۰۰۰ اسب بخاری به عنوان سریع ترین خودروی شاسی بلند جهان شناخته شود.

رسیدن به این حد از توان، شاید به خودی خود یک حرکت بزرگ تلقی شود اما این تنها جزو یکی از اقدامات بزرگی است که صورت گرفته است. برای تقویت و ارتقای قدرت یک خودرو پارامتر های زیادی درگیر هستند و باید در طراحی اجزای آن بازنگری انجام شود، چراکه باید در مواردی نظیر گیربکس و ترمز نیز تجدید نظر شود.

به لطف تلاش مهندسین این شرکت، این بازنگری ها تقریبا در تک تک اجزای این خودرو از چارچوب اصلی تا تعلیق آن، انجام شده است.

شاید ما از بیرون شاهد یک لندکروز باهیبت باشیم اما در دل این خودرو، قلبی قدرتمند خوابیده که با یک استارت، می تواند جاده را به لرزه درآورد.

این نمونه تولیدی کانسپت بوده و احتمالا، هرگز تولید انبوه نخواهد شد اما در صورت تولید انبوه می توانست در لیست ۱۰ خودروی سریع جهان جای بگیرد!

بنابراین اگر در یک روز آفتابی در خودروی اسپرت خود با یک لندکروز روبرو شدید، بهتر است محافظه کارانه برخورد کنید و اجازه ی عبور را به او بدهید، چرا که ممکن است آن خودرو، سریع ترین شاسی بلند جهان با قلب ۲۰۰۰ اسب بخاری باشد!

ویدیوی زیر از این ماشین را قطعا ببینید.در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی عکس زیر کلیک کنید:


خودرو, تویوتا, لندکروز, سریع خودرو شاسی بلند جهانمطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :