تحصیلات دانشگاهی پنج رئیس جمهور اخیر آمریکا

تاریخ انتشار پست : 1395-8-17 دسته : سیاسی

خیلی از افراد رییس جمهور آمریکا را فرد مقتدری می دانند که تحصیلات دانشگاهی بالایی دارند، اما به راستی در میان 44 سیاست مداری که ایالات متحده آمریکا به خود دیده است چند نفر از آن ها تحصیلات قابل قبولی را برای سمتی با این همه تبختر دارد؟

ایسکانیوز: خیلی از افراد رییس جمهور آمریکا را فرد مقتدری می دانند که تحصیلات دانشگاهی بالایی دارند، اما به راستی در میان 44 سیاست مداری که ایالات متحده آمریکا به خود دیده است چند نفر از آن ها تحصیلات قابل قبولی را برای سمتی با این همه تبختر دارد؟

انتخابات آمریکابسیاری بر این باورند که هر رئیس جمهوری باید از دانشگاه های معتبر دنیا فارغ التحصیل شده باشد و مدارک درخشانی را در کارنامه خود به کاخ ریاست جمهوری ببرد؛ اما این موضوع شامل حال تمامی روسای جمهوری دنیا نمی شود و در این میان کاخ سفید نشینان نیز از این موضوع مستثنا نیستند.

آمریکا تاکنون، ۴۴ مرد را برای تصاحب کرسی قدرت کاخ سفید انتخاب کرده که از این افراد ۲۴ نفر آنها در دانشگاه های خصوصی تحصیل کرده اند و ۹ نفر فارغ التحصیل دانشگاه های عمومی بوده اند و ۱۰ رئیس جمهور هیچ گاه قدم به دانشگاه نگذاشته اند. از میان روسای جمهور ایالات متحده بعضی هایشان دچار مشکلات تحصیلی و حتی اخراج شده اند. به عنوان مثال جیمز بوکانن، رئیس جمهوری است که به خاطر بی انضباطی و بدرفتاری از دانشکده دیکینسون اخراج شد و پس ها با تعهدی که داد بار دیگر به دانشکده بازگشت.

شاید جذاب باشد که بدانید جورج واشنگتن هرچند تحصیلات دانشگاهی نداشت اما از کالج «ویلیام اند مری» گواهینامه نقشه برداری دریافت کرده بود. جرج واشنگتن از ثروتمند ترین مردان زمان خود بود و حاضر به دریافت حقوق ریاست جمهوری که در آن زمان ۲۵ هزار دلار در سال بود نشد و هیچ گاه در کاخ سفید زندگی نکرد و تنها رئیس جمهوری است که عضو هیچ حزب سیاسی نبود.

در ادامه به بررسی تحصیلات دانشگاهی 5 رییس جمهور اخیر ایالات متحده آمریکا می پردازیم.

رونالد ریگان؛ یوریکا کالج

رونالد ریگان، چهلمین رئیس جمهور آمریکا بود.وی در یوریکا کالج (1981-1989 ) تحصیل کرد و در اقتصاد و جامعه شناسی لیسانس گرفت. همچنین او قبل از اینکه به عنوان ریس جمهور امریکا انتخاب شود سی و سومین فرماندار کالیفرنیا و هنرپیشهٔ رادیو، سینما و تلویزیون بود. ریگان در ۱۹۸۹ از سمت خود کنار رفت اما در ۱۹۹۴، رئیس جمهور سابق فاش کرد در آن سال بیماری آلزایمر در او تشخیص داده شده بوده و به همین علت وی به صورت ناگهانی استعفا کرده است. ، او ده سال پس در ۹۳ سالگی درگذشت. همچنین او نمادی از محافظه کاری ست و به علت ایجاد رنسانی ایدئولوژیک در راست سیاسی آمریکا اعتبار دارد.

جرج هربرت واکر بوش؛ دانشگاه ییل

جرج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری خواه، دارای مدرک لیسانس از دانشگاه ییل بود که در این دانشگاه به عضویت محفل مخفی جمجمه و استخوان درآمد.دانشگاه ییل از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های آمریکا و دنیا به حساب می آید به علاوه دانشگاهی خصوصی است که در سال ۱۷۰۱ میلادی در شهر نیوهیون ایالت کنتیکت آمریکا تأسیس شد.

شاید برایتان جذاب باشد اگر بدانید که بسیاری از روسای جمهور آمریکا و همچنین سران دولتی از جمله بیل کلینتون، جورج دبلیو بوش، جان کری و هیلاری کلینتون از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. به علت وجود محفل مخفی جمجمه و استخوان، این دانشگاه بیشترین تأثیر را بر سازمان جاسوسی ایالات متحده داشته است.

بیل کلینتون؛ دانشگاه ییل

بیل کلینتون، چهل و دومین رئیس جمهور آمریکا و عضو حزب دموکرات بود. کلینتون مدرک وکالتش را در سال ۱۹۷۳ از مدرسه حقوق دانشگاه ییل گرفت.کلینتون در دورهٔ اول ریاست جمهوری، قانون گذاری ها و سیاست های اقتصادی متعددی داشت اما در دورهٔ دوم ریاست جمهوری اش بیشتر تحت تأثیر رسوایی جنسی بود که نهایتاً توسط مجلس سنای ایالات متحده آمریکا تبرئه شد. همچنین او پس از فرانکلین روزولت و جان کندی جوانترین شخصی است که عنوان رئیس جمهور را در امریکا داشته است.

جرج واکر بوش؛ دانشگاه هاروارد

جرج واکر بوش، رئیس جمهور پیشین و چهل و سومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بود. او مدرک کارشناسی تاریخ را در ۱۹۶۸ گرفت و در سال ۱۹۷۳ به مدرسه بازرگانی هاروارد - از شاخه های دانشگاه هاروارد - وارد شد و در سال ۱۹۷۵ مدرک کارشناسی ارشد (MBA) را از این مدرسه دریافت کرد. او نخستین رئیس جمهور آمریکاست که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در این رشته است.

دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحدهٔ آمریکا است که همیشه یکی از بالاترین رتبه های دانشگاه ها را در سطح دنیا داشته و یکی از قدرتمندترین موسسه های مالی غیرانتفاعی بوده است.

باراک اوباما؛ دانشگاه هاروارد

باراک اوباما ، عضو حزب دمکرات ایالات متحده آمریکا و چهل و چهارمین رئیس جمهور این کشور و برنده جایزه صلح نوبل است. او ابتدا در سال ۱۹۸۳ لیسانس علوم سیاسی را با گرایش روابط بین الملل از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد و در سال ۱۹۸۸ وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شد اما بعدها دکترای حقوق خود را از دانشگاه هاروارد با کسب درجه «افتخار» دریافت کرد.

دانشگاه کلمبیا، از قدیمی ترین و معتبرین دانشگاه های آمریکا و دنیا است . یکی از معتبرترین دستاوردهای دانشگاه کلمبیا بالاترین میزان جایزهٔ نوبل برای استادان و یا فارغ التحصیلان این موسسه است که از تمام دانشگاه های جهان با فاصله عمده فزونی می گیرد. همچنین رتبه این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های دنیا همواره در میان ۱۵ دانشگاه برتر قرار دارد و عموماً در میان دانشگاه های ایالات متحده در بین ۱۰ دانشگاه برتر است.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :