لحظه های نجات دختر جوان از گودال مرگ

تاریخ انتشار پست : 1395-8-20 دسته : آخرین اخبار حوادث

دختر دانشجو که در جریان وقوع سیلاب خرم آباد به کما رفته بود بعد ازنجات توسط مرد فداکار و با تلاش تیم پزشکی بهبود نسبی یافته و از مرگ گریخته است.


روزنامه ایران: دختر دانشجو که در جریان وقوع سیلاب خرم آباد به کما رفته بود بعد ازنجات توسط مرد فداکار و با تلاش تیم پزشکی بهبود نسبی یافته و از مرگ گریخته است.

ازسوی دیگر فرماندار خرم آباد فیلم منتشره درفضای مجازی را مربوط به این حادثه ندانست و معاون رئیس کل دادگستری استان هم ازبرخورد قاطع با مسئولان متخلف دراین حادثه هولناک خبرداد.

شامگاه دوشنبه 18 آبان، بارش سیل آسای باران درشهر خرم آباد واقع دراستان لرستان، دو دختر دانشجو را گرفتار سیلاب کرد.متأسفانه در این حادثه یکی از دانشجویان به نام فروزان مرادوند جان باخت و نسرین محمدی دانشجوی دیگر با فداکاری یک رهگذر و با سطح هشیاری پایین به بیمارستان عشایر خرم آباد انتقال یافت و به علت شرایط وخیم اش دربخش مراقبت های ویژه - آی سی یو- تحت مراقبت قرار گرفت.

افشین مرادی، رئیس دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه لرستان دیروز به خبرنگار حوادث «ایران» گفت: «براساس آخرین پیگیری هایی که ریاست دانشگاه در گفت و گو با پزشکان بیمارستان درباره حالت خانم نسرین محمدی- دانشجوی اصفهانی دانشگاه- داشته است، خوشبختانه اعلام شد سطح هشیاری وی بالا آمده و حال عمومی اش در حالت ثبات قرار دارد اما در حال حاضر مشکل دخترجوان، ورود آب به داخل ریه اش است که به همین خاطر باید معالجه ادامه یابد.»

فیلم منتشر شده مربوط به نجات نیست

خجسته پور، فرماندار خرم آباد هم ضمن ابراز تأسف از حادثه پیش آمده برای دختران دانشجو گفت: «ساعتی بعد از سیل شامگاه دوشنبه، فیلمی با عنوان غرق شدن دختر دانشجو در اینترنت و فضاهای مجازی منتشر شد اما در بررسی ها مشخص شد این فیلم مربوط به دانشجوی جان باخته نیست بلکه فیلم مربوط به دانشجویی به نام نسرین محمدی است که هم اکنون در بیمارستان شهدای عشایر بستری است و تحت مراقبت قرار دارد.

برخورد قاطع با متخلفان

محمد تقی شاکرمی، معاون رئیس کل دادگستری لرستان نیز با تسلیت به خانواده مرحومه فروزان مرادوند و جامعه دانشجویی با اعلام پیگیری قاطع قضایی استان نسبت به این پرونده گفت: «متأسفانه مسئولان استان از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند و این امر نیز در نظام اسلامی ما و جامعه شهرنشینی جدید جایگاهی ندارد.بنابراین وظیفه خود می دانیم با عوامل این حادثه قاطعانه برخورد کنیم. ضمن اینکه در استان از نبود سیستم مدیریت بحران منسجم رنج می بریم و خواستار هماهنگی مدیران استانی برای جلوگیری از چنین حوادثی هستیم.»

به جای فیلمبرداری، کمک کنید

سعید رازانی، دادستان مرکز استان لرستان هم درسخنانی گفت: «برخلاف برخی اخبار منتشره تلفات این حادثه تنها یک دختر دانشجو بوده که بررسی های دقیق تر درباره دلیل وقوع آن ادامه دارد. این دختر دانشجو در کنار خیابان، درتلاش برای سوار شدن به ماشین بود اما بر اثر بارندگی متوجه جوی عمیق و پرآب نشده و بعد از افتادن در آن با توجه به شیب خیابان و شدت آب بسرعت به سمت پل آهنی کشیده و در نهایت متأسفانه غرق شده است.»وی با ابراز تأسف از حضور افراد تلفن همراه به دست در چنین حوادثی که با بی تفاوتی محض، فقط به فیلمبرداری یا عکاسی می پردازند، گفت: «امیدواریم برخی از هموطنان که چنین رفتاری در قبال رخداد ها و حوادث دارند با درک شرایط حساس وقوع حوادث ناگوار، به جای این رفتار منفعلانه در حد توان به کمک افراد حادثه دیده بشتابند.»

دختر دانشجو چگونه نجات یافت

در حالی که تعدادی از شاهدان حادثه غرق شدن دختران دانشجو مشغول فیلمبرداری بوده یا نسبت به موضوع بی توجه بودند، یک شهروند لرستانی با خطر انداختن جان خود، به درون کانال آب رفته و این دختر را که زیر پل فلزی گیر افتاده بود نجات داد. سید علی محمدی-مردفداکار- درباره لحظات سخت نجات گفت: «هنگام بارندگی از خیابان انقلاب به سمت سه راه الشتر حرکت می کردم که متوجه شدم فردی به کانال سقوط کرده و در زیر پل فلزی گیر افتاده است.بلافاصله با دیدن این صحنه در حالی که آب کانال بین سه تا چهار متربالا آمده بود به سمت محل رفتم اما چیزی مشخص نبود.

دوستان دختر دانشجو وحشتزده کمک می خواستند. بنابراین با اطلاعاتی که آنها دادند زیر پل آهنی رفتم و این دختر که یکی از پاهایش پیچ خورده و وسط پل آهنی گیر کرده بود را بیرون کشیدم. پس هم سه دقیقه درهمان شرایط بحرانی به احیای او پرداختم. بنابراین با کمک یک خودروی عبوری او را چند متری بردیم اما نزدیک بیمارستان آنقدر ترافیک بود که مجبور شدم او را روی دوشم به بیمارستان برسانم. الآن هم خوشحالم که این دختر نجات پیدا کرده و حال عمومی اش خوب است.»

پدر و مادر دختر نجات یافته چه گفتند؟

پدر نسرین محمدی، دانشجوی اصفهانی حادثه دیده در سیلاب گفت: «دوشنبه شب حدود ساعت 8 از دانشگاه با من تماس گرفتند وخبردادند پای دخترم شکسته است. پس هم از من خواستند خیلی سریع به خرم آباد برویم. بنابراین خیلی سریع حرکت کردیم و ساعت سه و نیم رسیدیم. هنگامی که به بیمارستان رفتیم متوجه حادثه شدیم.»مادر این دختر نیز گفت: «امیدوارم خدا به مرد فداکار که با ازخودگذشتگی و جوانمردی دخترمان را نجات داد خیرجهان وآخرت عنایت فرماید.الآن هم از شهردار و فرماندار و تمامی مسئولان می خواهیم برای جلوگیری ازچنین حوادث تلخ و ناگواری، به فکر چاره ای اساسی باشند.»

اعلام  اسامی مقصرین سیلاب اخیر به دادسرا

استاندار لرستان نیز دیروز از اعلام اسامی مقصرین حادثه خبر داد و گفت: نقل از مربوط به مقصرین فوت دختر دانشجوی ایلامی به دادسرا ارجاع شد.هوشنگ بازوند در جلسه ستاد مدیریت بحران استان بیان کرد: حواشی فوت دانشجوی ایلامی در سیلاب اخیر منفی و نگران کننده بود و اگر همان روز اول شهردار خرم آباد عذرخواهی می کرد شاید مردم لرستان به بی غیرتی محکوم نمی شدند.

به نقل از ایسنا وی اظهار کرد: در طول 25 سال گذشته چنین بارندگی در خرم آباد رخ نداده بود و سیلاب اخیر شرایطی به وجود آورد که همه مردم اذیت شدند.حتی آب بشدت وارد ساختمان استانداری می شد و من در ابتدا تصور کردم که ناودان ها به علت جمع شدن برگ ها مسدود شده اند اما معلوم شد که تگرگ های روی هم رفته باعث گرفتگی آنها شده است.

استاندار لرستان یادآور شد: استان لرستان با توجه به شرایط و توپوگرافی اش سیل خیز است و خرم آباد نیز همین شرایط را داشته و هر چند که سابقه چنین بارشی در این شهر وجود ندارد.وی خاطرنشان کرد: اصل حادثه سیلاب در لرستان، فوت دانشجوی ایلامی و آسیب دیدن دانشجوی اصفهانی نگران کننده بود و ما هم داغدار این اتفاق ناگوار هستیم. من به عنوان استاندار لرستان بابت این قضیه عذرخواهی کردم و شهردار نیز باید همان روز اول این کار را می کرد.وی گفت: تلویزیون های بیگانه، فوت دانشجو در سیلاب خرم آباد را رسانه ای کردند و برخی از افراد نیز به تجزیه و تحلیل پرداختند و مردم لرستان را بی غیرت خواندند. حال آنکه معتقدم شخصی که فیلم غرق شدن دختر دانشجو در سیلاب خرم آباد را در فضای مجازی پخش کرد باید از یک میلیون و 800 هزار نفر مردم استان عذرخواهی کند چراکه آنان را بی غیرت معرفی کرد.

استاندار بیان کرد: مردم لرستان بحق که غیور و سلحشور هستند و حضور آنان در جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس گواه این ادعاست. اما پخش این فیلم در فضای مجازی باعث شد بیگانگان تفکر درستی از ما نداشته باشند. البته می توانستیم کاری کنیم که کاریکاتور برایمان درست نکنند و لرستانی‎ها را بی غیرت نخوانند.وی یادآور شد: در تاریخ، مردم لرستان باغیرت معرفی شدند و وقوع چنین اتفاقی و پخش فیلم در این باره، اتفاقی ناراحت‎کننده بود.درعین حال معتقدم با ساختن حواشی منفی، اوضاع بهتر نخواهد شد و موضوعات حل نمی شود.استاندار لرستان با اشاره به ساخت پل های موقت و غیرکارشناسی در 8 سال گذشته در استان، گفت: منشأ سیل گذشته میدان امام شهر خرم آباد در سال گذشته نیز همین پل های موقت بودند و در طی سال های گذشته 5 پل غیراصولی ساخته شد که به جای حل کردن مشکل ترافیک و مشکلاتی دیگر به استان اضافه کرد.

وی ادامه داد: نقل از مقصرین آماده شد و تحویل دادسرا داده شده و با آنها برخورد خواهد شد.بازوند خطاب به شهردار خرم آباد اضافه کرد: پل های موقت غیراصولی را نمی توان تخریب کرد ولی باید آنها را رفع نقص کنیم و امروز 2 میلیارد تومان اعتبار به شهرداری ابلاغ می شود و 2 میلیارد دیگر را از محل اعتبارات دیگر دستگاه های استان برای ساماندهی و رفع نقص این پل ها اختصاص دهید. ضمن اینکه درست نیست هر دستگاهی کم کاری خود را پای شهردار بگذارد و باید مشکل آب های سطحی مسکن مهر را حل کرد و گناه آن را پای شهردار نگذارید.

شهردار: مقصر هستیم

شهردار خرم آباد با بیان اینکه ما در جریان سیلاب خرم آباد و غرق شدن دانشجوی ایلامی مقصر هستیم و باید در این خصوص بیشتر کار می کردیم گفت: در این دولت با کمک همه مسئولان و تلاش مضاعف آنها سعی شد که لرستان بسیار خوب دیده شود و این تلاش ها باعث شد خرم آباد به عنوان یکی از هشت شهر برتر گردشگری انتخاب شود.  یحیی عیدی بیرانوند با اشاره به حادثه غرق شدن دانشجوی ایلامی در سیلاب اخیر خرم آباد اضافه کرد: از دوستان رسانه ای خواهش داریم به گونه ای عمل کنند تا زحمات و تلاش های مسئولان لرستانی زیرسؤال نرود و آبروی چند ساله استان ریخته نشود.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :