عکس های شکارچی شب روسی در پی شکار تروریست های داعش

تاریخ انتشار پست : 1395-8-21 دسته : سیاسی

در ادامه عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش روسیه در حمله به مواضع داعش، دوشنبه یکی از مقرهای این گروه تروریستی هدف حمله هوایی قرار گرفت.


به نقل از خبرنگار طاها پخشطاها پخش ؛ در ادامه عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش روسیه در حمله به مواضع داعش در حومه شمال شرقی استان حمص در مرکز سوریه، دوشنبه شب یکی از مقرهای این گروه تروریستی هدف حمله هوایی قرار گرفت.

در این حمله چند بالگرد میل 28 معروف به شکارچی شب ارتش روسیه بعد از دریافت اطلاعات جمع آوری شده از سوی یگان پهبادی، مقر تروریستهای داعشی در شمال شرق استان حمص آماج حملات خود قرار داده و آن را بر سر تروریست های مستقر در آن بطور کامل منهدم کردند.

داعش, سوریه, روسیه, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش

داعش, سوریه, روسیه, بالگرد, تروریسم

شکارچی شب
در میانه دهه ۷۰ میلادی فرماندهان نیروی هوایی و وزارت دفاع اتحاد شوروی به این نتیجه گیری رسیدند که بالگرد تهاجمی - ترابری میل ام آی-۲۴ دیگر پاسخگوی نیازهای آینده ارتش شوروی نیست و تلاش برای ساخت این بالگرد چند منظوره منجر به از دست رفتن بخشی از مقدورات عملیاتی، افزایش وزن و اندازه آن شده است. این بالگرد دچار محدودیت های بسیاری به ویژه در محیط های گرم و بلند بود.

در پی برگزیده شدن طرح بالگرد ۲ نفره بسیار چابک و باگنجایش جابجایی مهمات بسیار آپاچی ای اچ-۶۴ در ارتش ایالات متحده آمریکا، شورای وزیران اتحاد شوروی در ۱۶ دسامبر ۱۹۷۶ (۲۵ آذر ۱۳۵۵) دستورکاری را برای گسترش بالگرد تهاجمی تازه ای در همان راستا و با هدف طراحی و توسعه نسل توینی از بالگردهای رزمی با هدف انهدام خودروها و دستگاه های دشمن و به ویژه تانک در رزمگاه و نزدیکی خط مقدم، برای خدمت در هوانیروز شوروی در دهه ۸۰ میلادی صادر کرد.

سوریه, داعش, بالگرد, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش


مسئولیت طراحی این بالگرد جدید به دو گروه اصلی طراحی این کشور یعنی دفتر طراحی کاموف و میل واگذار شد. این رقابت منجر به طرح نامتعارف بالگرد یک نفره کاموف ک آ-۵۰ و میل ام آی-۲۸ شد. برنامه میل-۲۸ با مدیریت «مارات تیسچنکو» به سرعت پیشرفت کرد و اولین فروند از این هلیکوپتر در ژانویه سال ۱۹۸۸ پرواز کرد، این هلیکوپتر از یک موتور پرقدرت همچنینن پروانه دم ایکس شکلX بهره می برد. برای نخستین بار این هلیکوپتر در نمایشگاه هوایی پاریس سال ۱۹۸۹ عرضه شد.

مشخصات میل

قطر گردش پروانه اصلی: ۱۷/۲ متر

حداکثر طول (پروانه ها در حال چرخش): ۲۱/۳۳ متر

درازای بدنه: ۱۷/۰۱ متر

پهنای بدنه (شامل محفظه موتورها): ۳/۱۲ متر

پهنای بدنه (شامل پهنای بالچه ها): ۵/۸۹ متر

بلندا از سطح زمین: ۳/۳۹۵ متر

وزن خالی: ۸۶۰۰ کیلوگرم

وزن عادی برخاستن: ۱۰۷۰۰ کیلوگرم

بیشینه وزن برخاستن: ۱۱۵۰۰ کیلوگرم
روسیه, بالگرد, سوریه, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش


دومین میل ۲۸ در سال ۱۹۹۱ کامل شد؛ اما در سال ۹۳ این برنامه کنسل شد. دلیل آن عدم توانایی رقابت میل ۲۸ با کاموف ۵۰ بود که مهمترین دلی آن این هلیکوپتر توانایی پرواز در تمام شرایط آب و هوایی را نداشت. با این حال در سال ۹۵ میل نمونه میل ۲۸ N را عرضه کرد که حرف N به معنای شب است که نخستین پرواز آن ۱۴نوامبر ۱۹۹۶ انجام شد.

مهمترین قابلیت در آن زمان راداری بود که در یک کاورگرد در بالای پروانه اصلی نصب شده بود (همانند آ اچ -۶۴ لانگ بو آپاچی). میل ۲۸ N دارای یک دستگاه دید مدل تور و دستگاه نشانه روی در زیر دماغه خود است به علاوه تلویزیونی که به یک دوربین نصب است و سیستم فلیراما با توجه به مشکلات مالی طرح قطع شد. پیش نمونه دوم با پروانه اصلی بهبود یافته در سال ۲۰۰۴ عرضه شد.

تغییرات انجام شده در ارتش پس از جنگ سرد باعث شد که به هلیکوپترهای ضد تانک توجه بیشتری شود به همین علت مزایای خوب میل ۲۸ N مانند ویژگی انجام ماموریت در تمام شرایط آب و هوایی، قیمت پایین تر و تشابه اون با میل ۲۴ داشت مهم می شد. در سال ۲۰۰۳ فرمانده نیروی هوایی روسیه اعلام کرد که در آینده هر دو کا-۵۰ و میل ۲۸ ن هلیکوپترهای استاندارد ارتش خواهند بود.

تروریسم, سوریه, داعش, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش

نخستین نمونه های میل ۲۸ N در تاریخ ۵ ژوین۲۰۰۶ به ارتش تحویل داده شد

میل-۲۸ در پاسخ به نیازهای شوروی به نسل جدیدی از بالگردهای پیشرفته با کارایی عملیاتی و ویژگی بقای رزم گاهی عمده طرحی و ساخته شد. این بالگرد مانند بسیاری از بالگردهای دنیا از طرحی متعارف شامل استقاده از یک پروانه اصلی و ملخ تثبیت دُمی بهره می گیرد. این بالگرد دارای دو خدمه (خلبان و متصدی جنگ افزار) می باشد که به صورت پشت سر هم در کابین پله ای (افسر جنگ افزار در صندلی جلو و خلبان در کابین پشت و بالاتر از او) مستقر می شوند.

بر خلاف میل-۲۴ کنترل های پروازی تنها در اختیار خلبان میل-۲۸ است. برای افزایش توانایی بقای رزمی این بالگرد نسبت به نسل پیش از خود و تامین امنیت خدمه پروازی، آنها در کابین های زرهپوش تیتانیومی تقویت شده با صفحات سرامیکی به صورت جدا از یکدیگر مستقر می شوند. این پیکره بندی توانایی تحمل صدمات ناشی از اصابت گلوله های ۱۲/۷ میلیمتری را دارا می باشد. پنجره جلو کابین خدمه به شیشه های ضدگلوله با ضخامت ۴۲ میلیمتر مجهز است که می توانند در برابر برخورد گلوله های ۱۲/۷ میلیمتری دوام بیاورند در حالی که شیشه های پهلویی با ضخامت ۲۲ میلیمتر توان تحمل برخورد گلوله های ۷/۶۲ میلیمتری را دارند.

کابین این بالگرد مجهز به صندلی های جاذب ضربه «پامیر-کِی» (Pamir-K) به همراه ارابه فرود نیرومند و دریچه های کابین، بالچه ها و پروانه اصلی قابل پرتاب است. این ترکیب می تواند زنده ماندن خدمه را در سقوط با سرعت عمودی ۱۲ متر بر ثانیه تضمین کرده و ضربه فرود را از میزان مرگ آور ۶۰-۵۸ «جی» به ۱۲ جی کاهش می دهد.

تروریسم, روسیه, سوریه, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش


جنگ افزارها میل

توپ: یک قبضه ۳۰ میلیمتری

تعداد فشنگ: ۳۰۰ تیر

موشک: موشک های ۷۰، ۸۰، ۳۰ میلیمتری

موشک ضد تانک: ۱در کل ۶ موشک «۹ ام ۱۱۴ اشتورم»؛ «۹ ام-۱۲۰اَتکا» با سیستم هدایت رادیویی فرمان در خط دید

بیشینه برد موشک ضد تانک: ۶ تا ۸ کیلومتر

موشک هوا به هوا: «۹ کا ۳۱۰» (کد ناتو: سام-۱۶)؛ «۹ ام ایگلا» (کد ناتو: سام ۱۸)

سامانه کنترل آتش: سایت مستقر بر کلاهخود خدمه، سامانه کسب و نشانگذاری هدف، سامانه دید شبانه خلبان، رادار موج میلیمتری «ان او-۲۵»

جنگ افزار ثابت میل -۲۸، یک قیضه توپ ۳۰ میلیمتری «شیپونوف ۲ اِی ۴۲» (Shipunov 2A42) با ۳۰۰ تیر فشنگ می باشد. این توپ که در زیر دماغه نصب شده در اصل یک جنگ افزار پیاده نظام است که بر روی نفربرهای زرهی «بی ام پی-۲» نصب شده است. این جنگ افزار دارای دو نواخت تیر می باشد، نواخت تیر ۲۰۰ تیر در هر دقیقه و ۵۵۰ تیر در دقیقه است که برد آن بر اهداف زمینی ۱۵۰۰ متر و علیه اهداف هوایی ۲۵۰۰ متر است که گلوله ها شامل گلوله هایی باانفجار عمده برای استفاده علیه نفرات و گلوله های ضد زره می باشد. فشنگ ها در دو غلاف جعبه ای شکل (هر کدام ۱۵۰ تیر) که در دو سوی توپ نصب شده اند قرار دارند و با حرکات افقی و عمودی توپ حرکت می کنند.

بالگرد, سوریه, داعش, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش


توپ به همراه جعبه فشنگ ها قادر به چرخش ۱۱۰ درجه ای به هرطرف، ۱۳ درجه به بالا و و ۴۰ درجه به پایین است. میل -۲۸ دارای دو بالچه کوتاه هر یک با ۲ آویزگاه حمل سلاح است که در دو سوی بدنه در زیر محفظه موتورها نصب شده اند. هر یک از این آویزگاه ها توانایی حمل تا ۴۸۰ کیلوگرم بار را دارد که معمولاً شامل ۲ مجموعه موشک های ضد تانک لوله پرتاب هدایت شوند رادیویی «۹ ام ۱۱۴ اِشتورم» (9M 114 shtrtum) و یا «۹ ام اَتکا» (9M 120 Atka) است. موشک «اَتکا -وی» جنگ افزار اصلی ضد زره میل-۲۸ و به ویژه مدل N می باشد. بیشینه برد این موشک با سامانه هدایت رادیویی فرمان در خط دید ۵٬۸ کیلومتر و مجهز به سرجنگی متوالی است. توان نفوذ آن ۵۸۰ میلیمتر در زره فولادی بعد از غلبه بر زره واکنشی انفجاری است. . جنگ افزار هدایت ناپذیر میل-۲۸ شامل انواع گوناگونی از موشک های ۷۰، ۸۰، ۱۲۲ میلیمتری و غلاف توپ «یو پی کِی-۲۳-۲۸» شامل یک توپ دو لول ۲۳ میلیمتری به همراه ۲۵۰ تیر فشنگ می باشد که همگی در آویزگاه های زیر بال حمل می شوند.

سوریه, روسیه, تروریسم, شکارچی شب روسی پی شکار تروریست داعش


دیگر جنگ افزارهای قابل حمل این بالگرد عبارتند از: غلاف مین پخش کن «کِی ام جی یو-۲» و موشک های هوا به هوای «۹ کی-۳۱۰» و «۹ ام-۳۹ ایگلا». معمولاً تا ۸ موشک هوا به هوا را می توان در ۴ پرتابگر دوتایی برای کاربرد بر ضد بالگردها و هواپیماهای بدون سرنشین حمل کرد. در نوک هر بالچه، یک غلاف حاوی پرتابگرهای شراره (چف) با امکان حمل گیرنده های اخطار امواج راداری و لیزری می توان نصب شود.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :