از بازیافت زباله های الکترونیکی (E-Waste Recycling) چه می دانید؟

تاریخ انتشار پست : 1395-8-23 دسته : دیدنی و خواندنی

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قابل توجه تعداد دستگاه های الکترونیکی، بسیاری از وسایل با گذشت زمان، قدیمی شده و نمی توانند پاسخگوی نیاز ما باشند. در نتیجه این موضوع و خرید دستگاه های جدید، کوهی از وسایل قدیمی ایجاد می شود.


وبسایت گجت نیوز - محمد قاسمی: با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قابل توجه تعداد دستگاه های الکترونیکی، بسیاری از وسایل با گذشت زمان، قدیمی شده و نمی توانند پاسخگوی نیاز ما باشند. در نتیجه این موضوع و خرید دستگاه های جدید، کوهی از وسایل قدیمی ایجاد می شود. به عنوان مثال شما پس از خرید یک لپ تاپ جدید، دستگاه قدیمی خود را چه خواهید کرد؟ این موضوعی ست که در چند دهه اخیر، بشر شدیدا با آن مشکل داشته و برای حل این معضل، از محل های دفن زباله و یا معادن استفاده می کند. اما بدون شک بهترین کار، بازیافت آنها است. به علاوه در سال های اخیر مفهوم جدیدی با نام بازیافت زباله های الکترونیکی (E-Waste Recycling) مطرح شده که می تواند کلیدی برای حل این مشکل باشد.

الکترونیکی, بازیافت, الکترونیکی, بازیافت زباله الکترونیکی E-Waste Recycling دانید

زباله, زباله های الکترونیکی, بازیافت, الکترونیکی

هر چند ما در کشورهای در حال توسعه کمتر شاهد چنین اتفاقی هستیم، اما نهادها و کمپانی هایی که در زمینه بازیافت زباله های الکترونیکی فعالیت دارند، با افزایش بهره وری، خدمات زیادی را به بشر ارائه داده اند. با این حال، عملیات بازیافت، امری محدود و البته پیچیده بوده و بازیافت کامل و صحیح وسایل الکترونیکی به سازندگان آنها و موادی که در ساخت محصولات خود به کار می گیرند، بستگی دارد.

حال برای آشنا شدن با مشکلات موجود و کارهایی که سازندگان می توانند برای کمک به این صنعت انجام دهند، به سراغ شرکت دل (Dell) و برنامه های آن در رابطه با بازیافت زباله های الکترونیکی رفته ایم. این کمپانی در همکاری با شرکت Goodwill Industires (صنایع گودویل)، برنامه هایی برای لپ تاپ های قدیمی کاربران دارد.

در سال های گذشته این کمپانی تلاش کرده تا با کمک به صنعت بازیافت، از موادی در ساخت محصولات جدید خود استفاده کند که پیش از این بازیافت شده اند. یکی از این مواد، نوعی خاصی از پلاستیک ها هستند که برای استفاده در دستگاه های الکترونیکی جدید کاملا مناسب بوده و می توانند مورد استفاده بسیاری از سازندگان باشند. اما به کارگیری این مواد هم مشکلات خاص خود را دارد که بعضا استفاده از آنها را به امری غیر ممکن تبدیل می کند.

زباله های الکترونیکی, بازیافت, الکترونیکی, بازیافت زباله الکترونیکی E-Waste Recycling دانید


مدیر امور زیست محیطی و مسئولیت جهانی کمپانی دل، اسکات اوکانل (Scott O’Connell) در این رابطه اعلام کرد:” این نوع از پلاستیک ها می توانند تا حد زیادی مناسب تولید دستگاه های الکترونیکی جدید باشند، اما برای تبدیل آن به مواد اولیه ایده آل، به انجام برخی فرآیندهای مهندسی نیاز داریم تا از پلاستیک خام استفاده نکنیم.”

کمپانی Wistron Corporation مسئول بازیافت تمامی پلاستیک ها در ایالت تگزاس است. احتمالا نخستین کار برای بازیافت زباله های الکترونیکی ، شکستن و تقسیم کردن حجم عظیم دستگاه های معیوب به تکه های کوچکتر باشد. اما کارمندان این کارخانه با دستان خود، تمامی دستگاه ها را شکسته و قطعات آنها را جدا می کنند. در این مرحله، پلاستیک هایی که صلاحیت استفاده در تولید دستگاه های جدید را ندارند، به بخشی دیگری ارسال شده و مابقی قطعات بر طبق رنگ و علم شیمی، از یکدیگر جدا می شوند.

آیا بازیافت زباله های الکترونیکی می تواند نیاز انسان به از بین بردن دستگاه های قدیمی را برطرف کند؟

اما پلاستیک های غیر قابل استفاده به آن سوی کره زمین، شهر Kunshan در چین و جایی که بسیاری از کارخانه های بازیافت زباله های الکترونیکی فعالیت دارند، ارسال می شوند. بر طبق صحبت های مدیر ارشد بخش توسعه و کسب کار کمپانی Winstron، در این کارخانه، پلاستیک های بی مصرف جدا شده و مابقی آنها برای تولید مواد دیگر بازیافت می شود. تصور می کنید که منظور از مواد دیگر” چیست؟ در این رابطه می توان گفت که کمپانی دل سال های زیادی ست که از آنها برای تولید پنل های پشتی مانیتورها و کامپیوترهای بدون کیس خود استفاده می کند.

اوکانل در این رابطه می گوید: "ما در به کارگیری پلاستیک خالص بازیافت شده با مشکلاتی در عملکرد و تولید آن رو به رو بودیم، اما تحقیقات 9 ماهه ما در سال 2014، نشان می دهد که استفاده از محتوای بازیافت شده در کنار پلاستیک خالص، نتیجه بسیار بهتری داشته و امکان اعمال تمام قابلیت های مورد نظر در آنها وجود دارد”. یکی دیگر از مشکلاتی که سازندگان با آن رو به رو هستند، موضوع ذوب کردن پلاستیک و از دست رفتن خصوصیات این مواد است. با این حال، در تمامی مراحل طراحی و ساخت وسایل الکترونیکی، امکان مشخص کردن میزان پلاستیک بازیافت شده و ترکیب آن با پلاستیک خالص وجود دارد.

الکترونیکی, بازیافت, زباله های الکترونیکی, بازیافت زباله الکترونیکی E-Waste Recycling دانید
اما چه اتفاقی برای اجزای داخلی می افتد؟

مابقی اجزای داخلی همچون کابل ها برای بازیافت مس به بخش دیگر کارخانه ویسترون فرستاده می شوند. فریم های فلزی، باتری های یون-لیتیومی، فن ها و خنک کننده ها و تمامی قطعاتی که به نوعی امکان بازیافت و یا استفاده دوباره از آنها وجود دارد، به بخش های جداگانه ارسال خواهند شد تا علاوه بر مواد اصلی، فلزات گرانبها نیز از آنها جدا شوند.

جذاب است اشاره کنیم که عملیات گداختن زباله های الکترونیکی در بسیاری از کمپانی های سنتی اروپایی و ژاپنی، با سوختن پشم شیشه و آسیب بیش از حد به فلزات همراه بوده، اما در کارخانه ویسترون، مهندسان از آب به جای آتش استفاده می کنند. به کارگیری مواد شیمیایی  تا زمان از بین رفتن آب طلا و لحیم کاری های روی بورد ادامه پیدا می کند تا همه چیز از یکدیگر جدا شود. در نهایت، انجام کارهای پر زحمت و استفاده از فرمول های پیچیده تر علم شیمی می تواند به جدا شدن بهتر و بیشتر فلزات از یکدیگر منجر گردد.

زباله های الکترونیکی, زباله, بازیافت, بازیافت زباله الکترونیکی E-Waste Recycling دانید


البته نباید تصور کنید که این مواد پس از بازیافت مستقیما توسط کمپانی دل و یا هر سازنده دیگری وارد چرخه تولید می شوند. در واقع آنها هم همانند بسیاری از مواد دیگر همچون فلز، مس، طلا یا لیتیوم، وارد بازار کالا شده و به فروش خواهند رسید. اوکانل در این مورد می گوید: "در سال های اخیر من تصور می کردم که کار کردن با فلز می تواند آسان تر از کار کردن با پلاستیک باشد، اما الآن به این نتیجه رسیده ام که فلزات، ساختار پیچیده تری دارند.”

در دنیای واقعی، فلزات خالص نمی توانند به تنهایی پاسخگوی نیاز بازار باشند و اینجاست که اهمیت فلزات بازیافت شده مشخص می شود. با این حال اوکانل اشاره می کند که حداقل بهتر بود سازندگان می دانستند چه مقدار از فلزاتی که خریداری کرده اند، از نوع بازیافت شده است. بله، این یک واقعیت است که این نوع فلزات به صورت نامرئی وارد چرخه تولید می شوند.

عدم همکاری سازندگان، بزرگ ترین شکایت کمپانی های فعال در حوزه بازیافت زباله های الکترونیکی است

با این حال، باز هم سازندگان می توانند در بازیافت آینده محصولات خود نقش داشته باشند. به عنوان مثال استفاده کمتر از چسب یا پیچ ها و فراهم کردن شرایطی برای جدا شدن بهتر قطعات از یکدیگر، می تواند به چرخه بازیافت زباله های الکترونیکی کمک بسزایی نماید. در سال های اخیر اپل با طراحی رباتی مخصوص، تلاش کرده تا گوشی های آیفون را به شکلی تولید کند که امکان بازیافت ساده تر آن وجود داشته باشد. به علاوه، کمپانی های بزرگ دیگر همچون دل نیز در این زمینه برنامه هایی دارند. اوکانل می گوید: "ما معمولا در تعامل با طراحان، سعی می کنیم آنها را جای بازیافت کنندگان قرار دهیم. در این شرایط، آنها می توانند فرق میان طراحی بد و طراحی خوب را تشخیص دهند.”

نباید فراموش کنیم که انتخاب درست مواد برای تولید دستگاه های الکترونیکی موضوعی مهم و البته چالش برانگیز است. اگر همواره سازندگان بخواهند از موادی با کیفیت پایین یا موادی که به سادگی بازیافت می شوند، استفاده کنند، علاوه بر کاهش سطح کیفی محصولات خود ممکن است در چرخه بازیافت مواد هم به صورت غیر عمد، مشکلاتی را به وجود آورند. در این رابطه، مدیر ارشد بخش کسب و کار کمپانی ویسترون، Eric Huang می گوید:

    از آنجایی که ما محصولات خود را با اتکا بر تکنیک های پیشرفته تولید می کنیم، اکسیژن نمی تواند وارد بخش داخلی دستگاه شود و به همین جهت، ما نیازی به استفاده از فلزات گرانبها برای قسمت داخلی نداریم.

چنین چیزی واقعا خوب است، اما اگر سازندگان از مواد نه چندان ارزشمند استفاده کنند، سود کمتری عاید کمپانی های فعال در زمینه بازیافت زباله های الکترونیکی می شود.

در این مورد Huang از وجود رقابتی سخت میان سازندگان و بازیافت کنندگان صحبت می کند، رقابتی که البته در آن برای همیشه، بازیافت کنندگان از موادی استفاده خواهند کرد که سازندگان می خواهند. صنعت در حال رشد "اینترنت اشیاء” در واقع صنعت "اینترنت زباله های الکترونیکی” هم هست. حتی در ساختار لامپ ها هم از مدارهایی استفاده شده که می توان آنها را بازیافت نمود و این، کمپانی های فعال در حوزه بازیافت زباله های الکترونیکی هستند که باید بتوانند راه انجام آن را پیدا کنند.

الکترونیکی, الکترونیکی, بازیافت, بازیافت زباله الکترونیکی E-Waste Recycling دانید


شاید در این میان، سخت ترین نقش بر عهده سازندگان باشد. آنها باید علاوه بر تولید موادی با کیفیت بالا، امکان بازیافت آسان تر و بهتر دستگاه های خود را نیز فراهم کنند. در چنین شرایطی و زمانی که شرکتی از برنامه های "سبز” خود برای تولید محصولات سخن می گوید، هیچ انگیزه مالی قابل توجهی وجود نداشته و شاید همین موضوع تمایل آنها نسبت به تولید محصولاتی با بازیافت پذیری بالا را کاهش دهد.

اما در دنیای امروز، برخی از تولیدکنندگان برچسب "Energy Star” را از EPEAT دریافت می کنند تا نشان دهند که محصول آنها، استاندارد IEEE و سازگاری کافی با محیط زیست را دارد. هر چند، شاید وجود این برچسب نتواند دلیلی کامل بر "سبز بودن” آن باشد، اما حداقل سازمان های دولتی می توانند قوانینی را بر طبق آن اجرا نمایند. علاوه بر آن، مصرف کنندگان می توانند به هنگام خرید، به وجود این استانداردها و برچسب ها دقت بیشتری داشته و محصولی را خریداری کنند که می دانند در آینده به شکل بهتری بازیافت می شود. شاید با آغاز از خودمان، بتوانیم به بهبود عملکرد این چرخه کمک کنیم.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :