غار اصحاب کهف در کجا واقع شده است؟

تاریخ انتشار پست : 1395-8-24 دسته : فرهنگی و هنری

در این نقل از به معرفی چند غار پرداختیم که روایت شده اصحاب کهف در آن جا حضور داشتند.

خواب اصحاب کهف, اصحاب کهف, کوه انجلس, غار اصحاب کهف کجا واقع

خواب اصحاب کهف, اصحاب کهف, کوه انجلس, فیلادر فیا, کوه اصحاب کهف کجاست, محل کنونی غاراصحاب کهف

به نقل از خبرنگار طاها پخشطاها پخشطاها پخشداستان زندگی پر فراز و نشیب اصحاب کهف، شاید یکی از عجیب ترین داستان های قرآن کریم باشد.

از بهشتی شدن یک حیوان تا چندین سال استراحت کردن چند انسان فراری از حکومت ظلم بدون اینکه مرگ آن ها را تحدید کند، همگی گویای شگفت بودن داستان زندگی اصحاب کهف است. اصحابی که از ظلم حکومت زمانشان فرار کرده و به غاری پناه آوردند. غاری که حکم استراحتگاهی بزرگ برای خواب عمیق طولانیشان داشت.

در آیات 9 تا 26 سوره کهف به قابلیت های این اصحاب اشاره شده است .

در این نقل از به معرفی چند غار پرداختیم که روایت شده اصحاب کهف در آن جا حضور داشتند.

در خصوص محل غار اصحاب کهف مکان هایی زیادی ذکر شده است، اما در تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی، جلد 12، صفحه 438 در این خصوص گفته شده است «اینکه اصحاب کهف در کدام منطقه از روی زمین زندگی می کردند و این غار در کجا قرار داشته، در میان دانشمندان و مفسران مصاحبه بسیار است.

کوه اصحاب کهف کجاست, کوه انجلس, خواب اصحاب کهف, غار اصحاب کهف کجا واقع


گرچه پیدا کردن محل دقیق این غار تأثیر زیادی در اصل داستان، نکات تربیتی و اهمیت تاریخی آن ندارد اما دانستن محل این حادثه می تواند کمک به فهم بیشتر خصوصیات آن کند.

به هر حال، در میان احتمالات و اقوالی که در این زمینه وجود دارد دو قول به صحت نزدیک ترند:

نخست اینکه این حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و این غار در نزدیکی آن قرار داشته است. ویرانه های این شهر، هم اکنون در نزدیکی «ازمیر» در «ترکیه» به چشم می خورد، و در کنار قریه «ایاصولوک» در کوه «ینایرداغ» هم اکنون غاری دیده می شود که فاصله چندانی از «افسوس» ندارد.

محل کنونی غاراصحاب کهف, فیلادر فیا, خواب اصحاب کهف, غار اصحاب کهف کجا واقع


این غار، غار وسیعی است که می گویند آثار صدها قبر در آن به چشم می خورد و به عقیده بسیاری غار «اصحاب کهف» همین است.

به طوری که ارباب اطلاع نقل کرده اند، دهانه این غار به سوی شمال شرقی است و همین سبب شده که بعضی مفسران بزرگ در اصالت آن تردید کنند، در حالی که این وضع مؤید اصالت آن است زیرا قرار گرفتن آفتاب به هنگام طلوع در سمت راست غار و در هنگام غروب در سمت چپ ، مفهومش آن است که دهانه غار به سوی شمال و یا اندکی متمایل به شمال شرقی باشد.

فیلادر فیا, محل کنونی غاراصحاب کهف, کوه اصحاب کهف کجاست, غار اصحاب کهف کجا واقع


عدم وجود مسجد و معبدی در حال حاضر در کنار آن، دلیلی بر نفی اصالت آن نیز نخواهد بود، چه اینکه ممکن است با گذشتن حدود 17 قرن آثار آن معبد از بین رفته باشد.

دومین غار، غاری است که در نزدیکی پایتخت «اردن» یعنی شهر «امان» واقع شده است، در نزدیکی روستایی به نام «رجیب» در بالای این غار، آثار صومعه ای دیده می شود که طبق پاره ای قرائن، مربوط به قرن پنجم میلادی است که پس از غلبه مسلمین بر آنجا تبدیل به مسجد شده و محراب و مأذنه دارد.»

فیلادر فیا, کوه اصحاب کهف کجاست, محل کنونی غاراصحاب کهف, غار اصحاب کهف کجا واقع


علاوه بر موارد بالا، در برخی از روایات، در روستایی به نام لوشه در غزناطه، غاری دیده شده که جسد چند نفر همراه با یک سگ در آن وجود دارد. در کنار این غار یک مسجد و قصری به نام رقیم و در قسمت شمالی شهر، شهری به نام دقیوس وجود دارد. همچنین غاری در کشور آذربایجان غاری با مشخصات مشابه وجود دارد.

البته در کتب متفاوت و تفسیرهای گوناگون از شهرهای دیگری به نامهای متفاوت از جمله «فیلادرفیا» و کوه «آنجلس‏» سخن به میان آمده است.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :