نفر دوم فوتبال آسیا برای ایران چه کرده است؟

تاریخ انتشار پست : 1395-8-26 دسته : ورزشی

از زمانی که علی کفاشیان به عنوان نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب شده است فوتبال ایران نتوانسته دستاورد چشمگیری در حوزه تصمیم گیری و مدیریت فوتبال آسیا داشته باشد.

خبرگزاری ایسنا: کمتر از 5 ساعت دیگر تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه تانکو عبدالرحمان در ایالت سرمبان مالزی به دیدار تیم ملی فوتبال سوریه می رود اما آنچه بیش از سختی این دیدار برابر یک تیم کاملا دفاعی ذهن کادر فنی و بازیکنان ملی پوش ایران را درگیر کرده است، حالت آب و هوایی و کیفیت بسیار پایین چمن ورزشگاه است.

نکته تعجب آور اینکه چطور فیفا حاضر به انجام این بازی در چنین ورزشگاهی شده است. با این حال تیم ملی فوتبال ایران ناچار است در این ورزشگاه نامناسب یکی از مهم ترین دیدارهای خود در انتخابی جام جهانی 2018 را انجام دهد.

سوالی که در این جا مطرح می شود این است که چه زمانی قرار است فوتبال ایران در امر لابی کردن و نفوذ در تصمیمات مدیریتی نهادهایی چون AFC و فیفا نقش بازی کند.

سال های سال، فوتبال ایران از داشتن نماینده یا کرسی در نهادهای بین المللی محروم بود و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران علت برخی ناملایمات و تصمیم های ضدفوتبال ایران از سوی این نهادها را نبودن نماینده در آن ها معرفی می کردند اما چندی است فوتبال ایران در بالاترین نهاد تصمیم گیری فوتبال آسیا یعنی هیات رییسه کنفدراسیون فوتبال آسیا نماینده دارد. علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال ایران اکنون مرد دوم فوتبال آسیاست و باید پرسید سود این کرسی مهم برای فوتبال ایران چه بوده است؟

بدون شک موفقیت کفاشیان در تصاحب این کرسی بسیار مهم، حاصل موفقیت های روزافزون فوتبال ایران در رشته های متفاوت از جمله فوتسال، فوتبال ساحلی و رده های پایه است. حتما اگر این موفقیت ها رخ نمی داد فوتبال ایران نمی توانست امیدی برای تصاحب یک کرسی مهم در AFC یا فیفا داشته باشد. اکنون کفاشیان با تکیه بر همین موفقیت ها تلاش می کند که جایگاه خود را در فیفا نیز تثبیت کند و به عنوان یکی از اعضای رسمی فیفا انتخاب شود.

اما آیا کفاشیان به پاس موفقیت هایی که فوتبال ایران برای او به ارمغان آورد و توانست او را به رده های بالای تصمیم گیری در فوتبال آسیا برساند، فعالیت ویژه ای برای فوتبال ایران انجام داده است؟ آیا بهتر نیست مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در این باره پاسخگو باشند؟

این روزها نامزدهای برترین های آسیا معرفی شده اند و برخلاف هر سال فوتبال ایران هیچ نماینده ای در هیچ کدام از حوزه ها ندارد. چطور ممکن است فدراسیون فوتبالی که بارها به عنوان برترین فدراسیون آسیا شناخته شده و در رده های متفاوت تیمی مانند فوتسال، فوتبال ساحلی و رده های پایه و بانوان موفقیت های خوبی کسب کرده در جمع بهترین های قاره هیچ نماینده ای نداشته باشد. آیا مرد دوم فوتبال آسیا که یک ایرانی است نمی توانست در این باره لابی قدرتمندی داشته باشد و با استفاده از نفوذش حداقل یک سهمیه برای ایران در جمع بهترین های آسیا حفظ کند؟

همچنین نایب کنفدراسیون فوتبال آسیا یعنی علی کفاشیان باید هنگام تصمیم گیری این کنفدراسیون برای میزبانی سوریه از بازی های ملی خود در انتخابی جام جهانی نقش پررنگی ایفا می کرد و اجازه نمی داد که این بازی ها در ورزشگاه نامناسبی مثل تانکو عبدالرحمان برگزار شود.

کفاشیان دست کم می توانست نقشش را طوری ایفا کند که بازی های سوریه به جای ایالت سرمبان و ورزشگاه نامناسب عبدالرحمان حداقل در کوالالامپور یا یکی از ورزشگاه های بهتر این کشور برگزار می شد.

اینک باید دید در ادامه راه آیا کفاشیان موفق می شود از امکانی که در اختیارش قرار گرفته است به نفع فوتبال ایران استفاده کند. در این مقطع حتی رییس فدراسیون فوتبال ایران می تواند علی کفاشیان را مورد خطاب قرار دهد و از او به علت اینکه نتوانسته برای فوتبال ایران دستاورد چشمگیری داشته باشد انتقاد کند.

سخن ما درباره شخص علی کفاشیان نیست بلکه او به عنوان یک ایرانی که توانسته در کرسی نایب رییسی AFC قرار گیرد وظیفه دارد که تا جایی که می تواند برای نفع فوتبال ایران تلاش کند. علی کفاشیان یا امثال او که در چنین منصبی قرار می گیرند باید قدر این فرصت را بدانند و از آن به سود ایران استفاده کنند. نباید اکنون که ایران در AFC کرسی مهمی دارد مانند سال هایی که از چنین کرسی ای محروم بود نتواند حرفش را به کرسی بنشاند و باز هم مانند گذشته و یا حتی بدتر از آن مورد اجحاف قرار گیرد.

فوتبال ایران در چند مسابقه بین المللی و در طول چند سال به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کرد و با استفاده از این موفقیت ها و امکان به وجود آمده، علی کفاشیان توانست نایب رییسی کنفدراسیون فوتبال آسیا را به دست بیاورد. همه چیز خیلی ساده به باد فراموشی سپرده شد. کفاشیان نایب رییس AFC شد و در مقاطع مهمی چون انتخاب برترین های آسیا و انتخاب زمین مناسب برای میزبانی سوریه از حریفان خود در انتخابی جام جهانی ساکت ماند اما بارش شدید باران در مالزی در ایالت سرمبان و زمین چمن نامناسب این ورزشگاه بار دیگر ما را به یاد نقشی که کفاشیان می توانست ایفا کند و نکرد انداخت. علی کفاشیان منصب به دست آورده اش را مرهون و مدیون موفقیت های فوتبال ایران است و الآن باید دینش را به فوتبال ایران ادا کند.

اگر رییس سابق فدراسیون فوتبال ایران بخواهد در AFC هم با همان روش و منش خندان خود به کار ادامه دهد دست فوتبال ایران به هیچ چیز نمی رسد و وضع آن روز به روز بدتر از قبل خواهد شد. خنده شاید جواب خیلی از سوال های ایرانی ها را در کسوت رییس فدراسیون فوتبال بدهد اما این روش در AFC جوابگو نخواهد بود و مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا و کشورهای آسیایی به شدت از علی کفاشیان انتظار دارند که نقش خود را به خوبی ایفا کند. علاوه بر ایران تیم های دیگر گروه ایران در مقدماتی جام جهانی مانند کره جنوبی از میزبانی سوریه در کشور مالزی و ورزشگاه های نامناسب ضرر کردند بنابراین اکنون چشم آسیا به نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا و مرد دوم تصمیم گیری این قاره است تا ببیند آیا او می تواند از عهده چنین پستی بربیاید یا باز هم می خواهد همه چیز را به خنده برگزار کند و در نهایت با لبخندی غمگین پست خود را ترک کند.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :