از شکنجه های تکان دهنده زندان های ساواک تا محافظت از امام خمینی (ره) در فرانسه

تاریخ انتشار پست : 1395-8-27 دسته : سیاسی

مرضیه حدیدچی(دباغ) صبح امروز بعد از گذراندن دوره ای بیماری درگذشت.


محافظ امام, مرضیه دباغ, رژیم پهلوی, شکنجه تکان دهنده زندان ساواک محافظت امام خمینی ره فرانسه

محافظ امام, مرضیه دباغ, رژیم پهلوی
به نقل از خبرنگار طاها پخش، مرضیه حدیدچی(دباغ) صبح امروز بعد از گذراندن دوره ای بیماری درگذشت.

مرضیه حدیدچی که فعالیت های سیاسی خود را تقریبا از سال 1346 با پخش و توزیع اعلامیه شروع کرده بود، در سال 1353 توسط ساواک بازداشت و به همراه دختر نوجوانش رضوانه به زندان افتاد و شدیدترین شکنجه ها را متحمل شد.

وی بعد از انقلاب اسلامی یکی از مؤسسان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و به عنوان نخستین فرمانده سپاه منطقه غرب کشور مسئولیت سپاه همدان را برعهده گرفت.

دباغ نخستین فرمانده سپاه غرب کشور در پس از انقلاب بود. او در نابودی سازمان هایی نظیر کومله و حزب دموکرات کردستان گرفته تا شبکه های مخفی فدائیان و منافقین نقش فعالی را ایفا کرد.

مسئولیت بسیج خواهران کل کشور، نمایندگی مجلس شورای اسلامی در سه دوره ، فرماندهی سپاه همدان، استاد دانشگاه علم و صنعت، استاد مدرسه شهید عالی مطهری، قائم مقام جمعیت زنان جمهوری اسلامی از جمله مسئولیت ها و سوابق اجرایی دباغ است.

همچنین زمانی که امام (ره) وارد فرانسه شدند پلیس فرانسه اصرار داشت که یک زن پلیس فرانسوی، مسئولیت حفاظت از ایشان را به عهده بگیرند اما امام(ره)به شدت مخالف بودند. بنابراین دباغ به نوفل لوشاتو رفت و با توجه به آموزش هایی که دیده بود، محافظ شخصی حضرت امام شد و وظایف اندرونی از جمله خرید، شتسشو و ... را نیز به عهده گرفت.

دباغ در دی ماه سال 1367 به عنوان عضوی از نمایندگان اعزامی امام خمینی( ره ) برای ابلاغ پیام ایشان به گورباچف رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی انتخاب شد.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :