از نمایشی که در آن بازی می کنم توقع جادو دارم | سحر دولتشاهی

تاریخ انتشار پست : 1395-9-1 دسته : فرهنگی و هنری

چالشی که در نمایش "مرگ هوتن" برای من وجود داشت کمتر به این پرش‎ها و تغییرات وضعیت ها برمی گشت، مساله اصلی برایم آن بود که چقدر حاضرم با خودم روبه رو شوم چون در تمام سال هایی که از فعالیتم می گذرد تلاش کردم ارتباطم با تئاتر را حفظ کنم و از آن دور نشوم.


هنرآنلاین: باپیری این بار با دست مایه قرار دادن "مرگ یزدگرد" بهرام بیضایی، دنیا اثر را به واسطه شخصیت ها در هم می ریزد تا به عکس مطلوبش دست یابد. به این بهانه گفتگویی با سحر دولتشاهی یکی از بازیگران این نمایش داشته ایم که می خوانید:

سحر دولتشاهی: از نمایشی که در آن بازی می کنم توقع جادو دارم

سحر دولتشاهی, تئاتر

در نمایش "مرگ هوتن" کارگردان اثر، یوسف باپیری بر توجه خود بر جریان ضد بازیگری که از دهه 60 با تئاترهایی که گروه تئاتر "بازی" به سرپرستی آتیلا پسیانی اجرا کرد، اشاره می کند. جریانی که به بازیگری و حتی خود تئاتر به شکل دیگری نگاه می کرد؛ این نگاه به موضوع بازیگری به ویژه در نمایش "مرگ هوتن"چگونه است؟

چالشی که در نمایش "مرگ هوتن" برای من وجود داشت کمتر به این پرش‎ها و تغییرات وضعیت ها برمی گشت، مساله اصلی برایم آن بود که چقدر حاضرم با خودم روبه رو شوم چون در تمام سال هایی که از فعالیتم می گذرد تلاش کردم ارتباطم با تئاتر را حفظ کنم و از آن دور نشوم. اتفاقی که برای من رخ داده است و بیشتر شخصی محسوب می شود آن است که هیچ گاه نشده که از تئاتر، دست پُر نروم.

بنابراین برای حفظ این رابطه برایم مهم است چه کاری را انتخاب می کنم؛ اینکه اگر در طول سال قرار است در نمایشی حضور داشته باشم آن اثر چگونه باشد. کارهای یوسف باپیری را دیده بودم و نمایش های او برایم جذاب و در عین حال ترسناک بود.

بیشترین چالش برایم این بود که تا چه اندازه حاضرم با خودم روبه رو شوم؛ اینکه خود واقعی من کیست؟ این اتفاق شکل گرفت، احساسم به تئاتر به شکلی بود گویی تراپی است. هر شب با همان سئوال هایی که مخاطب در ذهنش دارد به صحنه قدم می گذارم و با حس متفاوتی بیرون می آیم.  پیشنهاد اصلی برای دیدن این اثر این است که پیش فرضی برای آن نداشته باشند.

این اثر از جمله کارهایی است که از دیدن آن لذت می برم به خاطر آنکه زمانی که از سالن خارج می شوید تازه برای تان اتفاق هایی می افتد زیرا فلسفه هایی را زیر سئوال می برد که می توانید در مورد آن فکر کنید. البته این مساله برای من این گونه است، نمی توانم در مورد همه چنین تصوری داشته باشم.

اما توضیحات یوسف باپیری بسیار به کار من آمد. من بازی های تئاتریکال هم داشتم و عضو گروه های متفاوت نمایشی بودم. فکر می کنم خصوصیتی که برای بازیگر لازم است؛ آنست که منعطف باشد و بداند در چه فضایی قرار گرفته است. نمی گویم به آن دست پیدا کردم چون کمترین تجربه را با گروه تئاتر "تازه" داشتم و سایر بازیگران پیش از این با هم کار کرده بودند و زبان یکدیگر را بهتر می فهمیدند. تمام تلاش ام را به کار بردم تا در مدت کوتاهی به آنها ملحق شوم.

یوسف باپیری در مورد مساله "حضور" بازیگر در صحنه عقاید خاصی دارد؛ با توجه به این دیدگاه تصور نمی کنید این روند ریسک بزرگی برای سحر دولتشاهی بود که پس از نمایش "باغ آلبالو" آتیلا پسیانی به صحنه نیامده و بازی در چند فیلم سخت را پشت سر و کاندیدهای بازیگری شده بود به شمار می رفت؟ شما در این نمایش کمترین دیالوگ را دارید. شاید بحثی که در مورد "حضور" می کنیم در این اثر  بیشتر به شما بازگردد، سایر بازیگران کنش و دیالوگ بیشتری دارند. چطور با آن کنار آمدید؟

این چالش بزرگی برای بازیگر است؛ در این کار هیچ ابزاری وجود ندارد و در صحنه چیزی به مدد تو نمی آید. تو خودت هستی و بیشتر بروز پیدا می کنی، حتما بازیگری با "حضور" مداوم بر صحنه معنی پیدا می کند. سال ها به آن فکر کردم و سعی کردم که این "حضور" وجود داشته باشد؛ موضوعی که در این نمایش بیشتر به آن نیازمندیم. کما اینکه وقتی به معنای واژه ها و تعاریف سینمایی هم فکر کنید و نخواهید چنین جفت پاهایی برای خودتان بگیرید این ریسک ها معنای بیشتری پیدا می کند. بله ریسک بزرگی است چون با مخاطب بی واسطه هستید که شاید پیش از این به دیدن این نمایش ها نیامده است. اینکه چقدر حاضر است مرا قبول کند و پای من بایستد.

به خاطر آنکه من به آن نیاز دارم و این باطری من است که دارد شارژ می شود؛ مخاطب هم در دراز مدت آن را از من می پذیرد. شاید بهترآن باشد اگر تئاتری بر روی صحنه داشته باشم مولفه های نمایشی آن اثر بیشتر رعایت شده باشد با درصد ریسک پذیری کمتر؛ اما این جسارت هایی است که برایم باقی مانده و سعی می کنم آنها را انجام بدهم.

بسیار علاقمند به تجربه های نو هستم؛ اینکه از من چیزی بخواهند که تا به حال انجام نداده ام؛ مثل هر بازیگر دیگری دوست دارم از آن قالبی که از من می شناسند و وجود دارد فاصله بگیرم. در این کار دیالوگ مهم نیست آنچه اهمیت دارد آن است که نباید لحظه ای از آن منفک شوید زیرا ارتباطتان با مخاطبان قطع می شود.

شما به شکلی از بازیگری اشاره می کنید و حرف می زنید که متعارف نیست. ما نمایش هایی داریم که پس از شکل گیری روند تازه ای به دنبال آن سوار بر آن جریان می آیند و قرار است ضد موج باشند اما بیشتر آنها  ساختگی اند...

برخی کارها جریان ساز و برای افرادی جالب می شوند و عده ای آن را دنبال می کنند مانند سینمای آقای فرهادی که بسیاری مشابه آن کار می کنند اما اورژینال نیستند و واقعیت را ندارند. نمی توانیم از این بگذریم که وقتی جریانی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد تا مدت ها دنباله رو نداشته باشند. حال هستند کسانی که مسیر خودشان را باز و زبان شخصی شان را پیدا می کنند؛ همچنین افرادی که تنها کپی می کنند. معتقدم در آن کپی صرف هم جریانی وجود دارد که باید از آن عبور کرد مثل این می ماند که نمی توان بدون داشتن شناخت و تسلط بر سینمای کلاسیک کار کنید. در این میان آرتیست های کمی چه در بازیگری و چه کارگردانی این زبان را پیدا می کنند.

سحر دولتشاهی: از نمایشی که در آن بازی می کنم توقع جادو دارم


مولف بودن کلمه بزرگی است. بیشتر ما که عمری در این عرصه کار می کنیم به آن دست پیدا نمی کنیم. فکر می کنم آرزوی هر آرتیستی است که اینگونه باشد. زمانی که مولف می شوید و زبان شخصی تان را پیدا می کنید مخاطب تان را هم دیر یا زود به دست می آورید. آرزو و تلاشم این بوده که هیچ گاه خودم را تکرار نکنم.

فکر می کنم گروه تئاتر "تازه" به این سمت در حرکت است؛ آنها زبان خودشان را دارند که گاهی پیچیده و گاهی ساده تر می شود؛ گاهی تبدیل به تریولوژی و گاهی به ریشه های خود در گذشته بازمی گردد و مجددا آنها را محک می زند. به خاطر همین جسارت های گروه با آنها همراه شدم.

پرش های زیادی در کار وجود دارد و در باز ی ها هیچ ایستی نمی بینیم. لطفا در این رابطه هم صحبت کنید؟

در جایی از نمایش مونولوگی از "مرگ یزدگرد" استاد بیضایی را اجرا می کنم، در این قطعه ادای دینی به بازیگران این نمایش دارم و آن را اعلام می کنم؛ فرصت ندارم در آن غرق شوم؛ ما آن را به عنوان جنس بازی این کار قبول کرده ایم. ما خیلی مخاطب های یک دقیقه ای شده ایم، مرتب کانال عوض می کنیم و خیلی جایی باقی نمی مانیم و از کنار هم به راحتی عبور می کنیم.

شاید اگر بیست سال پیش به این شکل زندگی می کردیم ما را بستری می کردند. این مساله به روز است و خاصیت جامعه ای که در آن زندگی می کنیم. من از تغییر حالات بازیگری در سبکی که داریم دفاع می کنم. این ساختار کاملا به روز است.

بسیاری از بازیگران که ریشه و نقطه شروع آنها تئاتر است و تجربه حضور در کارهای تصویری را دارند، تئاتر را به مانند پالایش روحی و بازسازی دوباره خودشان می دانند. آیا در این شکل نمایشی هم می توان به چنین مساله ای دست یافت؟

حتما اینگونه است. من از نمایشی که در آن بازی می کنم توقع جادو دارم؛ دلم می خواهد قبل از تماشاچی این اتفاق برای خودم رخ بدهد. اگر این روند وجود نداشته باشد انگیزه مان را برای به صحنه آمدن کم می کند. خودتان می دانید که چقدر پایمردی برای اجرای یک اثر لازم است. این اتفاق در این کار برایم ایجاد شد، زیرا باعث می شود که خودم را محک بزنم که برای چی بازیگرم و قرار است چه چیزی را کشف کنم.

اعتقاد ندارم روی صحنه پرت شدم و مستند شکل گرفته است، ظرافتی در آن وجود دارد که به سینما نزدیک تر است. این  پالایش از جنس دیگری است که خودم را به لحاظ ذهنی و توانایی اجرایی در آن پیدا می کنم و محک می زنم.

شما شیوه های مختلفی را در اجرا با گروه های متنوع نمایشی تجربه کرده اید. این کار را در چه رتبه ای نسبت به آنها قرار می دهید؟

اگر بخواهم نخستین نکته ای که به ذهنم می رسد را بیان کنم تجربه تنهایی است. به نظرم بازیگر خیلی تنهاست. همه گیجی هایی که در این کار تجربه می کنیم گیجی افراد روی صحنه است نه بازیگر. گویی من همراه با تماشاچی کشف می کنم. بدون هیچ اغراقی کشف لحظات متفاوت فرق می کند و این آن جادویی است که به آن اشاره کردم.

سخن آخر:

نکته ای وجود دارد که می خواهم در اینجا مطرح کنم. ما به تئاتر بی حرمتی می کنیم. دچار فرهنگی شده ایم که مهمان هایی که به دیدن آثارمان می آیند و تصویر یادگاری می گیرند از خود تئاتر مهم تر می شوند. زمانی که تئاتر می دیدم این افتخار برای میهمانان بود که به دیدن اثری می رفتند. از سوی دیگر ما با مخاطب باهوشی روبه رو هستیم که خودشان همدیگر را آگاه می کنند.

مهم نیست نمایش "مرگ هوتن" سلیقه خیلی ها نباشد، افراد می دانند که به کجا باید بروند نه آنکه تحت تاثیر تصویر ها و فضاهای مجازی قرار بگیرند. به عنوان افراد علاقمند به تئاتر به هم کمک می کنیم و اگر کاری از دستمان برمی آید را پیشنهاد می دهیم و مخاطب باهوش ما خود تصمیم می گیرد. من خیلی وقت ها از رفتن به دیدن تئاتری خجالت می کشم زیرا حضور من پررنگ تر از آن تئاتر می شود.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :