واکنش فیس بوکی بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان به اتفاقات اخیر

تاریخ انتشار پست : 1395-9-4 دسته :

بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان با انتشار مطلبی در صفحات فیس بوکشان به اتفاقات اخیر در تیم ملی و فدراسیون فوتبال افغانستان واکنش نشان دادند.


واکنش فیس بوکی بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان به اتفاقات اخیر

سرمربی تیم ملی, تیم ملی فوتبال افغانستان, واکنش فیس بوکی, اسلام الدین امیری, حوزه افغانستان
به نقل از خبرنگار طاها پخش ، برکناری مصطفی مهرزاد از سمت سرپرستی تیم ملی فوتبال افغانستان، قطع همکاری فدراسیون فوتبال با پیتر شگرت در آستانه دیدار با تاجیکستان، ورود اسلام الدین امیری به ترکیب تیم ملی بدون خواست سرمربی و دخالت فدراسیون فوتبال در تیم ملی فوتبال افغانستان از مهم ترین دلایل اعتراض این بازیکنان به اوضاع کنونی فوتبال افغانستان است.

آنان همچنین در اظهار نظر جنجالی مدعی شده اند که اسلام الدین امیری نیز در اردوی تاجیکستان در مقابل ۲۷ تن از بازیکنان تیم اعتراف کرده است که در واگذاری نتایج بازی های تیم ملی فوتبال افغانستان در بدل پول دست داشته است. این بازیکنان از فدراسیون فوتبال افغانستان نیز خواسته اند تا از این بازیکنان و تیم ملی حمایت کند و به اوضاع نا به سامان فوتبال افغانستان پایان دهد. این در حالی است که فدراسیون فوتبال افغانستان در این زمینه خاموشی اختیار کرده است.

متنی که به صورت مشترک و هم زمان این بازیکنان در صفحات فیس بوک شان منتشر کرده اند قرار ذیل است:

افغانهای نهایت محترم ، دوست داشتنی ، علاقه مندان و حمایتگران عزیز تیم ملی فوتبال افغانستان اسلام العلیکم و رحمته الله و برکاته !

بزرگواران کرام !

درجریان حرج و مرج و حوادث ناگوار که در فدراسیون فوتبال افغانستان به وقوع پیوسته، ما منحیث یک گروه متحد از بازیکنان تیم ملی فوتبال لازم دیدیم که صدای خود را در ارتباط به جریانات اخیر که قبل از مسابقه تاجیکستان صورت گرفته بلند نماییم. زیرا کاسه صبر ما لبریز شده است و دیگر این وضعیت قابل تحمل نیست. ما عضویت تیم ملی را بخاطر تصاحب پول، خودخواهی ، شهرت کاذب و یا حسادت کسب نکرده ایم و از هیچ یک کاندید در انتخابات قریب الوقوع در ریاست فدراسیون فوتبال افغانستان نیز حمایت نمی کنیم.

ما در تیم ملی صرف بخاطر حفظ وقار کشور محبوب خود سهم میگیریم و در ضمن میخواهیم با بدست آوردن افتخارات به مردم جنگزده خود شادی و امید ایجاد نمایم. ما با به تن کردن پیراهن تیم ملی میهن عزیزمان احساس غرور میکنیم، زیرا ما از ارزش همه جانبه این افتخار آگاه هستیم. برای ما ورزشکاران این باعظمت ترین افتخار است که از وطن عزیز خود نماینده گی میکنیم.

چند روز قبل از سفر تاجیکستان ما مطلع شدیم که به مدیر یا سرپرست خیلی کار آگاه ما مصطفی مهرزاد گفته شده است که به زودی از وظیفه محوله اش سبک دوش و شخص دیگرې جای او را اشغال خواهد کرد. همچنان چند ساعت قبل از پرواز نیز به ما ابلاغ شد که سرمربی تی ملی پیتر شگرت نیز از وظیفه اش سبک دوش شده است .

این تصامیم باعث شده است که بازیکنان تیم ملی احساس تعجب ، شوک ، عصبانیت ، غصه و خسته گی نموده که مایه حیرت شدید همه گردید در ضمن افکار گوناگونی در ذهن ما خطور کرده است.

به باور ما در فدراسیون فوتبال افغانستان بدون مبالغه، شخصی تخصصی تر از مصطفی مهرزاد وجود ندارد. چرا که او به شکل خسته گی ناپذیر و با قلبی مربان و صادقانه کار میکند. او چرا باید از وظیفه برکنار شود ؟ آقای مهرزاد از بهترین مدیرهاییست که ما تا حال داشته ایم.

همچنان باید پرسیده شود که چرا پس از یکسال پیشرفت و موفقیت های لازم، مربی ما از وظیفه اخراج شده است؟

ما چگونه بدون مربی در مسابقه دوستانه مقابل تاجیکستان باید بازی میکردیم؟

بر علاوه شامل نمودن اسلام امیری در لیست بازیکنان در دیدار تاجیکستان، نشان دهنده نفوذ و نقش موصوف در اخراج مربی ما از تیم ملی بود.

اگر چنین باشد، آیا یک بازیکن میتوان بزرگتر و بالاتر از منافع ملی یک کشور باشد؟

ایا پس از این همه درام و اتفاق ما باید به تاجیکستان میرفتیم؟

با تمام این همه مسائل که در مغز ما خطور میکرد، مسله عدم اشتراک در مسابقه تاجیکستان هرگز انتخاب یا گزینه ما نبود و این موضوع در آینده هم گزینه ما نخواهد بود.

زیرا عدم اشتراک در مسابقه را دو سال پیش هفت بازیکن سابق تیم ملی انجام دادند که منجر به شکست تیم ملی شد. ما هیچگاهی و ابدا چنین خیانتی به کشور محبوب خود انجام نخواهیم داد و نیز برادران خود را در میدان مبارزه ورزشی تنها نخواهیم گذاشت.

بنا بر در نظر داشت این همه حرج و مرج و درامه، منحیث ورزشکارانی ملسکی تصمیم گرفتیم که به تاجیکستان جهت انجام مسابقه برویم و آنچه که در توان داریم برای کشور محبوب و کسب نتیجه عالی انجام دهیم.

ما مانند اشخاص مسلکی و مدنی قبل از مسابقه مقابل تاجیکستان با مربی موقت و ریس فدراسیون فوتبال افغانستان صحبت کردیم و در مورد مسائل یاد شده و مسله شمولیت نام اسلام امیری در لیست بازیکنان، نگرانی و ناراحتی شدید خویش را اظهار نمودیم. ما به صراحت به رئیس فدراسیون عرض کردیم که ما منحیث شروع گران مسابقه تیم ملی، نمیتوانیم بپذیریم تا با اسلام امیری در تیم بازی کنیم.

ما برای آنها اظهار داشتیم که یکی از دلایل که مربی خارجی ما از وظیفه برکنار شده است، مسله عدم قبولی اسلام امیری در لیست تیم ملی از طرف فدراسیون فوتبال بوده است.

آقای پیتر شگرت به صراحت در صفحه فیسبوک خود در تاریخ ١١ نوامبر ګفته است: من منحیث سر مربی تیم ملی فوتبال افغانستان به او ( اسلام امیری ) باور ندارم و این هیچگاه برایم قابل قبول نبود که فدراسیون او را دوباره به تیم دعوت کرده است، زیرا به عقیده من اسلام امیری قادر نیست که به تیم ما ممد و یا مثمر واقع گرد. من منحیث سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان نمیخواهم مشکلات قبلی را با امدن اسلام امیری دوباره به تیم موفق ملی بر گردانم.

پیتر شگرت در مورد تاریخچه عمل کردهای اسلام امیری آگاهی کامل دارد. اسلام امیری با تصامیم عجولانه قبلی خود، سعی کرده است که فضای بین بازیکان را متشنج و تیم ملی فوتبال افغانستان را به ور شکستی مواجه کند.

متاسفانه فدراسیون فوتبال تصمیم آقای شگرت را نپذیرفت و با یک قضاوت کاملا احساساتی و غیر عادلانه مربی را از وظیفه اش بر کنار کرد. آیا یک مربی حق ندارد تا بازیکن را برای تیم خود انتخاب نماید؟

شگرت نمیخواست بکسی موقع دهد تا باز مثل دو سال قبل همانند دوران مربی گری اسکلزیچ تیم ملی ما را از هم به پاشد.

ما منحیث بازیکنان در طول دو سال گذشته زحمات خیلی زیادی را متحمل شدیم تا دوباره تیم ملی خود را به پای ایستاد کنیم. پس از آن همه تلاش های بی پایان و کسب موفقیتها، چرا برای فردی مجال آن دهیم که تیم ملی کشور را دوباره تخریب کند.

البته شکر خدا که ریس صاحب فدراسیون فوتبال و مربی موقت در تاجیکتسان به موافقه رسیدند که نام اسلام امیری را از لیست دیدار مقابل تاجیکستان حذف کنند.

در شب پس از آنکه مسابقه تمام شد و تیم ملی غذای شب را میل میکردند، مربی موقت تیم ما اعلام نمود که چند لحظه پس ما نشستی خواهیم داشت و این آخرین شانس صحبت ما با مقامات قبل از پرواز بازیکنان بطرف خانه هایشان بود. مقصد و یا منظور این نشست این بود که ما در مورد تمام معضلات که در روز گذشته اتفاق افتاده بود جر و بحث نموده و هر مشکلی که در بین تیم ما و دیگران موجود بود را یتا حد ممکن حل نماییم.

درین نشست در مورد اینکه چرا ما علیه موجودیت اسلام امیری در تیم ملی متفقانه احتجاج نمودیم و به چه دلیل مسله (سازش مسابقه ) را پیشکش نمودیم، هرکس آزادانه صحبت نمود. درضمن به اسلام امیری گوش زد شد که یکی از علت اعتراض علیه او دسیسه (سازش واگداری مسابقه) است. در اورپا و سایر کشور های مترقی جهان اگر بازیکنی در توطعه دسیسه سازش مسابقه دخیل و به اثبات رسد، برای مرتکب جزای خیلی سنگین، محکومیت به زندان واعاده پول اخذ شده صادر میشود.

با این حال در این قضیه چگونه و چرا ما حیات مسلکی ورزشی خویش را به خاطر یک شخص سست عنصر به مخاطره اندازیم. وقتیکه که اسلام امیری رشته سخن را بدست گرفت،. بدون هیچ نوع فشاری در مقابل انوش بازداشت مربی موقت تیم ملی و بیست و هفت (۲۷) تن اعضای تیم ملی اعتراف و اقرار کرد که وی مرتکب این عمل (سازش واگذاری مسابقه) در بدل پول شده و علت این کا را سن پایین و حالت بد پولی اش در آن زمان که ۱۵ ساله بوده ابراز داشت.

امیری همچنان بیان داشت که منحیث یک نوجوان قادر نبود که در مقابل بزرگ های تیم که قبلا معامله راپذیرفته بودند چیزی بگوید. ما بحیث بازیکنان که مدافع وقار مملکت محبوب و ملت نجیب خود میباشیم با قاطعیت هرچه تمام، مقابل هر کسیکه چنین اشخاصی را حمایت میکند صف ارایی میکنیم.

در طول بیش از یک سال تحت مربیگری اقای پیتر شگرت، ما هیچګونه معضلی نداشته و تیم ما در حال بهتر و حرفوی شدن بود، چرا با عجله این شخص فوق الذکر بالای تیم و سرمربی تیم تحمیل شد.

به یقین این کار موجب هرج ومرج دوباره در تیم ملی میشود. با در نظر داشت منافع تیم ملی فوتبال، بر ما لازم و حتی فرض است تا در آینده نیز سخت مجادله نماییم که تیم را از تخریب چنین اشخاص و همچو فیصله ها در امان داشته باشیم.

آگر کسی تصور مینماید که یک فرد به فدراسیون فوتبال با ارزشتر از سر بلندی ملت است در آن صورت نمیتوان در پهلوی شان قرار گیریم و یا از آنها حمایت کنیم.

ما انتظار آنرا داریم که فدراسیون فوتبال به همکاری خود با ما ادامه داده و از حق و حقیقت پشتبانی کند و اجازه ندهد که شخصی، چیزی و زهری باعث مسمومیت و منتن شدن چیز های خوب گردد.

مشکور و ممنون آنیم که فدراسیون فتبال افغانستان ما را در تاجیکستان پشتیبانی نمود، توقع میرود که کماکان به حمایت مثبت خود ادامه دهد، زیرا ما مسابقات مهمی در سال ۲۰۱۷ در پیش داریم .

ما انشا الله برای حفظ منافع کشور و سربلندی ملت عزیز مبارزه و از حیثیت و وقار فدراسیون فوتبال افغانستان نیز دفاع خواهیم نمود. آرزو داریم که همه ملت نجیب افغان ما را در مبارزه علیه فساد، غداری ، وطن فروشی و حسادت تنها نگذارند و برای شکوفانی وطن ابایی مان با ما به ایستند. ما همیشه درین راه از خداوند عزوجل طالب معاونت میباشیم.

جاوید باد افغانستان ! سر بلند و شاد کام باد ملت بجان برابر ما ! با احترامات فایقه فرزندان شما اعضای تیم ملی فتبال افغانستان !

(حسن امین، میلاد سالم، زبیر امیری، کنشکا طاهر، اباسین علی خیل، مسیح سیغانی، آرش هاتفی، نور الله امیری و اویس عزیزی )

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :