بزرگ ترین و پیشرفته ترین ناوشکن رادارگریز نیروی دریایی ارتش آمریکا ازکار افتاد

تاریخ انتشار پست : 1395-9-4 دسته : بین الملل

"یواس اس زاموالت"، بزرگ ترین و پیشرفته ترین ناوشکن رادار گریز نیروی دریایی ارتش امریکا به علت نقص فنی جدی ازکار افتاده است.

بزرگ ترین و پیشرفته ترین ناوشکن رادارگریز نیروی دریایی ارتش آمریکا ازکار افتاد

ناوشکن رادارگزیر, پنتاگون, ناو آمریکایی, ارتش آمریکا, بین الملل

به نقل از طاها پخش به نقل از پرس تی وی ؛ بزرگ ترین و پیشرفته ترین ناوشکن رادار گریز نیروی دریایی ارتش امریکا ازکار افتاده است.

زاموالت که برای ساخت و راه اندازی آن دست کم 4.4 میلیارد دلار هزینه شده است، روز دوشنبه در حین عبور از کانال پاناما به دلایل نامعلومی از کار افتاد و برای ارزیابی میزان خسارت در همان جا متوقف شد.

رایان پری، فرماندۀ نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه (3 آذر) در گفت وگو با سی ان ان گفت: « در حال تعیین جدول زمانی برای تعمیر (زاموالت) هستیم.»

وی یادآور شد این ناو که فرماندهی آن را مستقیماً دریابان نورا تایسون، فرمانده ناوگان سوم امریکا برعهده داشت تا زمان مشخص شدن دلیل نقص فنی در مقر سابق نیروی دریایی در بندر رودمان در پاناما مستقر خواهد بود.

یواس اس زاموالت در مسیر رفتن به مقر اصلی خود بندر سن دیگو در کالیفرنیا بود که دچار نقص فنی شد. این ناو قرار بود برای اجرای مأموریت در اقیانوس آرام به ناوگان سوم ارتش امریکا ملحق شود.

یواس اس زاموالت در اواخر اردیبهشت 95 به ناوگان نیروی دریایی امریکا پیوست.

پنتاگون از این ناو به عنوان یکی از پیشرفته ترین ناوهایی که تاکنون ساخته است نام برده بود.

یکی از قابلیت های این کشتی شکل زاویه دارِ بدنه آن عنوان شده که تشخیص آن در رادار در مقایسه با ناوشکن های عادی، 50 برابر سخت تر شود.

طرح اولیۀ ساخت این ناوشکن به 15 سال پیش بازمی گردد، اگرچه در طول زمان این طرح بسیار تغییر کرد و درنهایت تصمیم بر آن شد که تمرکز اصلی بر روی شکل ظاهری این ناوِ جنگی در جهت رادار گریزی آن باشد.

همچنین مقرر شد تسلیحاتی برای زاموالت در نظر گرفته شود که قادر به پرتاب راکت با دقت بالا به اهداف دوردست باشد.

افزایش هزینه های ساخت ناوشکنِ غول پیکر درنهایت موجب شد به جای ساخت 32 کشتی، گروه سازنده تنها به فکر ساخت سه ناو باشد. به نقل از دفتر محاسبات کل امریکا، انتظار می رود این طرح بالغ بر 22 میلیارد دلار هزینه در برداشته باشد.

روند کُند این پروژه و همچنین هزینه های فزاینده آن با انتقادات جدی دفتر محاسبات کل امریکا روبرو شده است.

پروژه های هنگفت دیگر نیروی دریایی ارتش امریکا ازجمله ناو هواپیمابر یواس اس جرالد فورد و شناور رزمی ساحلی نیز با انتقاداتی روبرو شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :