20 درصد دانشجویان مسواک نمی زنند / وزن نامتناسب گریبان گیر دانشجویان ایرانی

تاریخ انتشار پست : 1395-9-5 دسته : علمی آموزشی

متاسفانه امروزه دانشجویان به علت درس های سنگین از تحرک های خوبی برخوردار نبوده و همین امر سبب بروز مشکلاتی از قبیل اضافه وزن در میان این قشر تحصیل کرده شده است.

وزن نامتناسب گریبان گیر دانشجویان ایرانی/ 20 درصد دانشجویان مسواک نمی زنند

اضافه وزن دانشجویان ایرانی, کم تحرکی دانشجویان ایرانی, عدم تناسب وزن در دانشجویان کشور, متایولیسم

به نقل از خبرنگار طاها پخشطاها پخش؛ انگار این روزها تحرک بدنی جایی در برنامه دانشجویان ندارد به طوری که اگر همین چند واحد تربیت بدنی در دروس دانشگاهی نباشد، آمارهای اضافه وزن و کم تحرکی از آن چیزی که امروزه مشاهده می شود در بین دانشجویان به خصوص در میان دختران فراتر خواهد رفت.

دوران دانشجویی باید سرشار از نشاط و تحرک بدنی باشد که برنامه ریزی نامناسب مسئولان نظام آموزشی دانشجویان را وادار به حفظ مطالب درسی عمده و کاهش تحرک و فعالیت های بدنی شان کرده است.

علی هاشمیان متخصص طب فیزیکی و ورزشی با اشاره به کم تحرکی دانشجویان اظهار داشت: متأسفانه در بین دانشجویان کشور و علی الخصوص دختران کم تحرکی و کاهش فعالیت های فیزیکی در حال تبدیل به یک معضل اصلی در کشور شده است و همین مسئله سلامت روح و روان جامعه را تهدید می کند.

دانشجویان دختر در حال چاق شدن هستند

وی بیان کرد: برای برطرف شدن مشکل کم تحرکی دانشجویان توجه ویژه خانواده ها و خود آنها لازم است، زیرا اگر به این مسئله دقت لازم را نداشته باشند و سیاستمداران کشور برنامه ریزی های خوبی صورت ندهند دانشجویان دختر و پسر کشور در آینده ای نه چندان دور به اضافه وزن بالا و کم تحرکی فیزیکی دچار می شوند.

هاشمیان ادامه داد: 60 درصد از دانشجویان ما از وزن متناسب برخوردارند و در میان 40 درصدی که مشکلات وزنی دارند ، 22 درصد دختران و 16 درصد پسران دچار اضافه وزن هستند. حدود 16 درصد پسران و 11.5 درصد دختران کم وزن و لاغر ، حدود 7 درصد پسران و 4 درصد دختران چاق محسوب می شوند کم تحرکی تند مزاجی می آورد.

وی یادآور شد: تأثیرات کم تحرکی در بین دانشجویان در روح و روان آنها به صورت منفی نمایان می شود به طوری که اگر فرد فعالیت های فیزیکی مناسبی نداشته باشد دچار تنگی نفس و اضافه وزن می شود و از این رو خلق و خویش تند و مزاجش ناسازگار با دیگران شده و این مسئله برای دانشجویان کشور با توجه به مقتضیات سنی و فعالیت های علمی شان مناسب نیست.

هاشمیان عنوان کرد: بدن افراد طوری تنظیم شده است که متابولیسم آن با فعالیت های فیزیکی تنظیم می شود و اگر دانشجویان فعالیت های ورزشی مناسبی نداشته باشند تعادل این متابولیسم بر هم می خورد و آنها دچار مشکلات متعددی می شوند.

حفظی بودن بیش از حد دروس اضافه وزن آورده است

وی ادامه داد: به علت حجم بالای مطالب تئوری در دروس دانشگاه های کشور دانشجویان و علی الخصوص دختران که درس خوان تر از پسران هستند برای حفظ و مطالعه نکات درسی خود مجبور به نشستن در مکانی هستند و این مسئله در درازمدت فعالیت های فیزیکی و تحرکشان را به شدت کاهش می دهد و این مسئله اضافه وزن را به دنبال دارد.

لزوم اجرای فعالیت های بدنی جز روس اصلی دانشگاه های کشور

هاشمیان ادامه داد: برای رفع مشکلات کم تحرکی دانشجویان دختر و پسر باید فعالیت های فیزیکی را جزو برنامه های اصلی دروس دانشگاهی قرار داد و همه افراد را ملزم به اجرای دقیق فعالیت های بدنی مناسب قرار داد تا مطالب تئوری درس هایشان ضربه ای به سلامت جسم و روح و روانشان نزند و فعالیت های فیزیکی آنها کاهش پیدا نکند.

وی ابراز داشت: وقتی که حجم دروس به صورت غیراصولی بالا باشد دانشجویان به ناچار از فعالیت های فیزیکی و تفریحات سالم خود کم می کنند و به حفظ این مطالب می پردازند و این کار تحرک لازم را از دانشجویان می گیرد.

25 درصد دانشجویان دختر دچار اضافه وزن هستند

هاشمیان تأکید کرد: برای افزایش فعالیت های فیزیکی و تحرک دانشجویان باید سیاستمداران با برنامه ریزی دقیق و مناسب بتوانند جلوی این معضل آینده کشور را بگیرند زیرا که چاقی دانشجویان به خصوص دختر روز به روز در حال افزایش است و در حدود 25 درصد دانشجویان دختر دچار کم تحرکی و اضافه وزن هستند.

وی ادامه داد: داشتن برنامه ورزشی مناسب باید جزء وظایف اصلی دانشجویان دختر و پسر باشد تا کم تحرکی شان جبران شود و دچار اضافه وزن نشوند و این مسئله همت بالای مسئولان دانشگاهی و سیاست گذاران کشور را نیز می طلبد.

هاشمیان گفت: خانواده ها باید فرزندان را از همان دوران کودکی به ورزش و انجام فعالیت های فیزیکی عادت دهند تا تحرک لازم و فعالیت های مناسب فیزیکی را در دوران بزرگسالی جزء برنامه اصلی خود قرار دهند.

وی گفت: متأسفانه سیاستمداران به مقوله ورزش در بین دانشجویان دختر و پسر توجه زیادی نمی کنند و همین مسئله سبب کم تحرکی این افراد در دوران دانشگاهی و سبب اضافه وزن و چاقی بعد از پایان تحصیلاتشان می شود.

صادق غفوری متخصص داخلی با اشاره به مسواک نزدن دانشجویان دانشگاه اظهار داشت: امروزه به خاطر تغییر سبک زندگی و عادات غذایی به وجود آمده در جامعه توجه به مراقبت های بهداشتی و درمانی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد و بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین مسائل سلامت بدن محسوب می شود.

20 درصد دانشجویان مسواک نمی زنند

وی بیان کرد: در بررسی های انجام شده در پرونده های بهداشتی دانشجویان کشور متأسفانه 20 درصد از دانشجویان پسر اصلا مسواک نمی زنند که در بین افراد تحصیل کرده در حدود 30 درصد به صورت نامنظم مسواک می زنند و این مسئله سبب بروز بیماری های دهان و دندان در بین افراد تحصیل کرده می شود.

نهادینه نشدن فرهنگ مسواک زدن در بین دانشجویان

غفوری ادامه داد: دانشجویان تحصیل کرده آموزش های خوبی در زمینه مراقبت های دهان و دندان از سوی خانواده ها و سازمان های ذیربط ندیده اند و به همین علت مسواک زدن به صورت یک کار عادت در ذهن آنها ایجاد نشده است.

وی یادآور شد: مسواک زدن نوعی کار فرهنگی محسوب می شود که آمارهای پرونده های دندانپزشکی نشان می دهد که این الگو و رفتار خوب در بین دانشجویان به خوبی نهادینه نشده است و آنها مراقبت بهداشتی را به صورت دقیق و منظم در زندگی روزمره شان انجام نمی دهند.

غفوری عنوان کرد: دانشجویان امروزی که مسواک زدن را جزء برنامه اصلی خود قرار نمی دهند در آینده متأسفانه سرپرست خانوار می شوند و همین امر سبب مشکلاتی در فرهنگ سازی فرزندان این سرزمین در زمینه مسائل بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری آنها می شود.

بیماری های دهان و دندان پرهزینه است

وی ابراز داشت: متأسفانه پرهزینه ترین درمان بیماری ها مربوط به دندانپزشکی بوده که بیمه ها هیچ کدام از آنها را تحت پوشش قرار نمی دهند و مسواک نزدن هزینه های هنگفتی را به خانوار و کشور برای درمان سلامت دهان و دندان افراد جامعه تحمیل می کند.

غفوری ادامه داد: یکی از مهم ترین و ساده ترین راه های جلوگیری از بیماری های دهان و دندان مسواک زدن است که متأسفانه دانشجویان به علت بی اهمیت نشان دادن نسبت به این قضییه دچار مشکلات عدیده ای می شوند.

وی تأکید کرد: مسواک نزدن دانشجویان نشان دهنده آموزش نادرست آنها در دوران کودکی است که این کار مهم به صورت یک الگوی رفتاری در ذهن و فکرشان حک نشده است و همین امر در سنین بزرگسالی سبب بروز بیماری های متفاوت دهان و دندان در بین آنها می شود.

غفوری با اشاره به کم تحرکی دانشجویان افزود: به علت تغییر سبک زندگی و استفاده دانشجویان از غذاهای آماده و نداشتن برنامه ورزشی منظم فعالیت های فیزیکی آنها کم می شود و همین مسئله چاقی و اضافه وزن را در بین آنها به وجود می آورد.

وی گفت: دانشجویان امروزه به حجم وسیعی از اطلاعات دسترسی دارند که مسواک نزدن و اضافه وزن آنها ناشی از نهادینه نشدن یک الگوی رفتاری خوب از سوی والدین و سازمان های ذیربط است.

گفتنی است؛ متاسفانه در کشور به علت اجرای نادرست سیاست های فرهنگی مناسب و نهادینه نشدن الگوی رفتاری مفید دانشجویان از اضافه وزن و کم تحرکی رنج می برند و این مسئله معضل بزرگی در آینده گریبان گیر مسئولان کشور می شود.

نقل از از حمید جنیدی

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :