مردم از تماس با پرندگان خودداری کنند / آنفلوآنزای جدید فقط پرندگان را می کشد

تاریخ انتشار پست : 1395-9-7 دسته : مجازی

محمد مهدی گویا اعلام کرد:ویروس آنفلوآنزای پرندگان H5N8 یکی از ویروس های نسبتا جدید آنفلوآنزاست که پرندگان را مبتلا می کند و تا به حال مورد انسانی آن دیده نشده اما نمی توان احتیاط را در این مورد از دست داد.

آنفلوآنزای جدید فقط پرندگان را می کشد/ مردم از تماس با پرندگان خودداری کنند

بیماری های واگیردار, وزارت بهداشت, آنفلوانزای پرندگان, ویروس جدید, ویروس پرندگان, سازمان دامپزشکی
به نقل از طاها پخش ؛ این ویروس از سال 2010 ابتدا در قسمت های جنوب شرق و شرق آسیا شناسایی شد. موارد ابتلای پرندگان به این ویروس نیز از کشورهای متعددی نقل از شد و چندین کشور اروپایی و آسیایی را درگیر کرد .

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: فعالیت یک ویروس آنفلوآنزای جدید به نام H5N8 که تاکنون فقط در پرندگان ایجاد بیماری کرده نه انسان، در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی با هماهنگی سازمان دامپزشکی رصد می شود.

محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت:فعالیت یک ویروس آنفلوآنزای جدید به نام H5N8 که تاکنون فقط در پرندگان ایجاد بیماری کرده نه انسان، در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی با هماهنگی سازمان دامپزشکی رصد می شود و با این سازمان ارتباط تنگاتنگ در این زمینه داریم.

وی افزود: نام ویروس آنفلوآنزای پرندگان H5N8 است و یکی از ویروس های نسبتا جدید آنفلوآنزا به شمار می آید. این ویروس از سال 2010 ابتدا در قسمت های جنوب شرق و شرق آسیا شناسایی شد. موارد ابتلای پرندگان به این ویروس نیز از کشورهای متعددی نقل از شد و چندین کشور اروپایی و آسیایی را درگیر کرد.

گویا ادامه داد: این ویروس پرندگان را مبتلا می کند و تا به حال مورد ابتلای انسانی آن دیده نشده است. اما نمی توان احتیاط را در این مورد از دست داد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: تمام اقداماتی که در مورد سایر ویروس های آنفلوآنزای پرندگان باید انجام شود، برای این بیماری نیز صورت می گیرد؛ یعنی تمام کسانی که با این پرندگان در تماس بودند تحت مراقبت قرار می گیرند، واکسینه می شوند و هرنوع علائمی از بیماری که در آنها دیده شود از نظر ابتلا به آنفلوآنزا مورد بررسی قرار می گیرند.

گویا در ادامه با بیان اینکه وزارت بهداشت با سازمان دامپزشکی در زمینه تبادل اطلاعات و اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی در ارتباط است، به مردم توصیه کرد: اگر پرنده مرده ای مشاهده شد، باید به سازمان دامپزشکی اطلاع داده شود. همچنین مردم از تماس با پرندگان تلف شده خودداری کنند.

وی در پایان یادآور شد: سازمان دامپزشکی دستورالعمل های ویژه ای را در اختیار صاحبان مرغداری ها و کسانی که با پرنده سر و کار دارند، قرار داده است.

منبع:فارس

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :