محمود صادقی به لاریجانی نامه نوشت

تاریخ انتشار پست : 1395-9-14 دسته : سیاسی

نماینده مردم تهران در مجلس در نامه ای به علی لاریجانی خواستار حفظ شأن، منزلت، اقتدار و استقلال مجلس شد.


خبرگزاری ایلنا: محمود صادقی در نامه ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح اتفاق های روزهای گذشته درخصوص تلاش ماموران برای جلب شبانه و شکایت های دادستانی تهران و نماینده کاشان، خواستار تقبیح صریح اقدام های صورت گرفته به منظور حفظ شأن، منزلت، اقتدار و استقلال مجلس شد.

لاریجانی, صادقیدر متن این نامه آمده:

بسم الله الرحمن الرحیم

تِلْکَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یُریدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَ لا فَساداً وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقینَ

آن خانه آخرت را برای کسانی قرار داده ایم که اراده برتری جویی و فساد در زمین ندارند و سرانجام از آن پرهیزکاران است

آیه ۲۸ از سوره مبارکه قصص

 جناب آقای دکتر علی لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت،

چنانکه استحضار دارید، اینجانب در تاریخ هفتم آذر ۱۳۹۵ مقارن با بیست و هفتم صفر ۱۴۱۳ هنگام بازگشت از مراسم عزاداری رحلت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله) و شهادت سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام)  ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه هنگام ورود به منزل با چند نفر که در تاریکی کمین کرده و خود را مأمور دادسرا معرفی می کردند، مواجه شدم که قصد دستگیر اینجانب را داشتند. وقتی دلیل را جویا شدم، گفتند حکم جلب سیار مرا دارند و باید با آنها به دادسرا بروم. باتوجه به موازین قانونی و اینکه چنین حکمی ناقض اصل ۸۶ قانون اساسی و در مغایرت آشکار با نصوص قانونی دیگر، ازجمله ماده ۷۷ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و ماده ۹ قانون نظارت بررفتار نمایندگان و مواد ۱۷۹ و ۱۸۰ آیین دادرسی کیفری بود، از مأموران برای ادای توضیح درباره اتهام و دلیل صدور حکم دعوت به ورود به منزل کردم ولی آنها درصدد برآمدند، مرا به زور دستگیر کنند.

اینجانب برای صیانت از حریم قانون و دفاع از ساحت مجلس و خانه ملت که ثمره خون شهدا و مبازران از صدر مشروطیت تا انقلاب اسلامی از تن دادن به این ظلم آشکار خودداری کردم و وارد منزل شدم. مأموران اعزامی همراه با دو دستگاه اتومبیل مقابل منزل توقف کردند. بعد از اطلاع همکاران گرامی، با پیگیری بعضی از نمایندگان محترم، به ویژه جناب آقای دکتر علی مطهری نایب رییس محترم مجلس شورای اسلامی و تدابیر جناب آقای دکتر محمدرضا عارف، بعد از چند ساعت، ظاهراً با دستور دادستانی مأموران محل را ترک کردند. با انتشار خبر تعرض مأموران به حریم خانه ملت، موجی از نگرانی و اعتراض و التهاب در اقشار متفاوت به وجود آمد و عده ای از مردم شریف نیز جهت اعلام حمایت از منتخب خود در محل حاضر شدند که برادرم به درخواست اینجانب آنها را دعوت به خویشتنداری و هوشیاری دربرابر سوءاستفاده های احتمالی بدخواهان کرد و خود نیز با ارسال پیام مردم را به آرامش فراخواندم.

بعد از روز تعطیل بیست و هشتم صفر، هیأت رییسه فراکسیون امید با تشکیل جلسه فوق العاده در روز سه شنبه ۹ آذر در محل مجلس شورای اسلامی و شور و مشورت، بر پیگیری موضوع از طریق مجاری قانونی، یعنی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تأکید کردند. اینجانب نیز در همین راستا با معرفی وکیل خود به دادسرای فرهنگ و رسانه خواستار لغو حکم غیرقانونی جلب و انجام مراتب احضار خود به شیوه قانونی شدم. همچنین بعدازظهر آن روز خود نیز بادرنظرگرفتن مصالح نظام به منظور حفظ آرامش وکاستن از التهاب که به سرعت در سطح جامعه درحال گسترش بود و نیز برای اطلاع از مفاد شکایات شکات خصوصی که دادستان تهران به آنها اشاره کرده بود، به دادسرا مراجعه کردم که بازپرس شعبه چهارم با استفاده از این فرصت، مبادرت به تفهیم اتهام به اینجانب کرد.

اینجانب ضمن رعایت احترام مقام قضایی بر حق قانونی خود اصرار ورزیدم و با رد اتهامات مطروحه خواهان ارجاع شکایات به مجلس و رسیدگی به ترتیب قانونی مقرر در قانون نظارت بر رفتار نمایندگان شدم. لازم به ذکر است که یکی از شکایات از جانب چند نفر بود که خود را از دانشجویان بورسیه معرفی کرده و با استناد به گفتگو اینجانب با خبرگزاری فارس مورخ ۴ خرداد ۹۵، سه روز پیش از افتتاح مجلس دهم، به اتهام نشراکاذیب طرح شده بود.

اینجانب در پاسخ متذکر شدم که قبلاً نیز در تیرماه بعد از اطلاع غیررسمی از این شکایت به شعبه چهارم دادسرا مراجعه کرده و ضمن پاسخگویی به اینکه اظهاراتم صرفا نظر حقوقی درباره عدم رعایت قانون در اعطای بورس توسط مسئولان وقت وزارت علوم بوده و متوجه بورسیه ها نبوده است، خواستار اعلام مراتب به مجلس و طی مراحل قانونی شده بودم. شکایت دیگر از جانب جناب آقای دکتر ساداتی نژاد نماینده محترم کاشان درباره گفتگو اواخر مهرماه اینجانب درباره خودکشی دانشجوی دانشگاه کاشان بود که پاسخ دادم گفتگو من در رد برخی از ادعاهای ایشان در گفتگو با خبرگزاری مهر بوده که طی آن ایشان ضمن رسانه ای کردن بخشی از مفاد نقل از محرمانه درباره علل خودکشی دانشجوی دانشگاه کاشان، پیش از نهایی شدن آن در کارگروه مربوط و پیش از ارائه آن به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، ادعاها و استنتاج های سوگیرانه ای را مطرح کرده بود. شکایت دیگر ازجانب دادستان محترم تهران در مورد انتقاد اینجانب از عدم رعایت صحیح مقررات آیین دادرسی کیفری در رسیدگی به اتهام آقای یاشار سلطانی دایر بر افشای املاک واگذار شده توسط شهرداری تهران مطرح شده بود، که اجمالاً پاسخ دادم اظهارات اینجانب صرفا تذکار ضرورت رعایت موازین دادرسی منصفانه از سوی مرجع قضایی بوده است. شکایت دیگر نیز ازجانب دادستان محترم تهران به جهت تذکر مورخ ۲۴ آبان اینجانب به وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی در صحن علنی مجلس درباره حساب های سپرده قوه قضاییه طرح شده بود.

در مذاکره با دادستان محترم تهران محرز شد که منشأ اصلی حکم جلب شبانه اینجانب همین تذکر بوده است. در پاسخ به این شکایت نیز اظهار داشتم که بنده به اقتضای حقوق مقرر در اصل ۸۴ قانون اساسی دراین باره اظهارنظر کرده ام. ظاهرا دادستان محترم تهران تذکر اینجانب را متضمن تهمت تلقی کرده بودند.

به هرحال ضمن دفاع در برابر این اتهام نیز بر پیگیری آن از مجرا و مسیر قانون تأکید ورزیدم. در پایان جلسه با دادستان محترم تهران که با حضور جناب آقای دکتر محمدرضا تابش، نماینده محترم اردکان در محل دادسرای کارکنان دولت برگزار شد، دادستان با تحسین حضور اینجانب در دادسرا  تأکید داشتند، در خبر رسمی قوه قضاییه تصریح خواهد شد که اینجانب داوطلبانه در دادسرا حاضر شده و به تحقیقات پاسخ داده ام، که متأسفانه به این وعده وفا نشد و خبر به گونه ای دیگر منتشر شد و واکنش معترضانه برخی و سوءبرداشت و سوءاستفاده رسانه ای برخی دیگر را موجب شد.

علی ای حال، با عنایت به اینکه اقدام دادسرا در جلب اینجانب، برخلاف نص صریح اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی و ماده ۷۷ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و تبصره ۱ و ۲ ماده ۹ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان و در مغایرت آشکار با مواد ۱۷۹ و ۱۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری بوده، از حضرتعالی انتظار می رفت به اقتضای سوگند شرعی که وفق اصل شصت و هفتم قانون اساسی به عنوان نماینده مردم در پاسداری از اصول قانون اساسی ادا کرده اید و دراجرای سوگندی که وفق ماده ۱۸ قانون آیین نامه داخلی در مقام ریاست مجلس شورای اسلامی برای اجرای مفاد آیین نامه خورده اید و نیز در اجرای وظیفه مقرر در بند ۱۱ ماده ۲۴ آیین نامه دایر بر حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان به عهده گرفته اید، اهتمام بیشتری برای پیشگیری از وقوع این تعرض آشکار به ساحت مجلس شورای اسلامی و تقبیح این اقدام بعد از وقوع آن مبذول می داشتید.

اینجانب مراتب سپاسگزاری خود را از همکاران گرامی خود نمایندگان محترم ملت در مجلس شورای اسلامی و نیز بعضی از نمایندگان شریف ادوار پیشین مجلس و نیز از اقشار متفاوت مردم و احزاب و تشکل ها و صنوف، بویژه جامعه حقوقی و دانشگاهی، که با صدور بیانیه و انجام گفتگو و حضور در منزل حقیر این اقدام ساختارشکنانه را تقبیح کردند، ابراز می دارم و از حضرتعالی و اعضای محترم هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی انتظار دارم، ضمن تقبیح صریح این اقدام برای حفظ شأن و منزلت و اقتدار و استقلال مجلس تدابیر لازم اتخاذ بفرمایید.

علی الله توکلت و الیه انیب

محمود صادقی

نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی

۱۳ آذر ۱۳۹۵

منبع: برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :