سفر وزیر دفاع آمریکا به ژاپن برای تقویت روابط نظامی دو کشور

تاریخ انتشار پست : 1395-9-16 دسته : بین الملل

اشتون کارتر به منظور تقویت روابط نظامی ژاپن و آمریکا به این کشور سفر کرد.


سفر وزیر دفاع آمریکا به ژاپن برای تقویت روابط نظامی دو کشور

بین الملل, وزیر دفاع آمریکا, اشتون کارتر, سفر اشتون کارتر به ژاپن, آمریکا, شینزو آبه, اتحاد بلند مدت آمریکا و ژاپن, دونالد ترامپ

به نقل از طاها پخش به نقل از سی ان ان، اشتون کارتر –وزیر دفاع آمریکا- روز دوشنبه به ژاپن سفر کرد. وی در حالی ژاپن را به عنوان مقصد یکی از آخرین سفرهای خارجی خود انتخاب کرد که نگرانی گسترده ای در خصوص سیاست های دونالد ترامپ –رئیس جمهور منتخب آمریکا- در رابطه با اتحاد واشینگتن و توکیو و همچنین تهدید کره شمالی وجود دارد.

کارتر در مسیر رفتن به پایگاه هوایی یاکوتا به خبرنگاران گفت: «اتحاد ما با ژاپن هیچ وقت تا این اندازه قوی نبوده است.» وی همچنین با ابراز رضایت از همکاری ژاپن برای پایداری این اتحاد اعلام کرد: «این یک خیابان دوطرفه است. ما امنیت یکدیگر را تقویت می کنیم.»

کارتر بعد از ورود به ژاپن با 50 هزار نیروی آمریکایی مستقر در این کشور دیدار کرد. وی سه شنبه با همتای ژاپنی خود و شینزو آبه –نخست وزیر این کشور- نیز دیدار می کند. شینزو آبه اولین نفر از سران کشورهای دنیا بود که بعد از پیروزی غافلگیرانه ترامپ در انتخابات با وی ملاقات کرد. آبه و ترامپ درباره آنچه در این جلسه بین آنها گذشت سکوت کردند. با این حال، آبه بعد از دیدار با ترامپ به خبرنگاران گفت: «ترامپ رئیس جمهوری است که می توانم به او اعتماد کنم.»

البته دونالد ترامپ در کمپین انتخاباتی خود ارزش اتحاد با ژاپن را زیر سوال برد و اعلام کرد این کشور باید هزینه بیشتری را برای استقرار نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور بپردازد. وی در کمپین خود در فلوریدا گفت: «می دانید ما از ژاپن حفاظت می کنیم؛ اما اگر کسی به ما حمله کند ژاپن در قبال ما وظیفه ای ندارد. این در حالیست که اگر کسی به ژاپن حمله کند ما وارد جنگ جهانی سوم می شویم.»

مقامات آمریکایی با اشاره به اینکه ژاپن هزینه 1.6 میلیارد دلاری برای استقرار این نیروها می پردازد، همکاری این کشور در اتحاد با آمریکا را کافی دانستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :