ترکیه خود را برای 743اُمین سالگرد درگذشت مولانا آماده می کند

تاریخ انتشار پست : 1395-9-16 دسته : بین الملل

ترکیه از فردا، چهارشنبه سالگرد درگذشت ملّای روم را در قونیه گرامی می دارد.


به نقل از طاها پخش به نقل از خبرگزاری آناتولی، ترکیه از فردا، چهارشنبه، 743 اُمین سالگرد درگذشت عارف والا مقام، جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولانا را در قونیه برگزار می کند.

مراسم سالگرد درگذشت جلال الدین رومی هر ساله از 7 تا 17 دسامبر (16 تا 26 آذر) به مدت ده روز در قونیه برگزار می شود. این مراسم که به "شب عروس" معروف است، طبق دیدگاه صوفیان، مولانا انتظار دارد تا به ذات الهی بازگردد.

ترکیه خود را برای 743اُمین سالگرد درگذشت مولانا آماده می کند

قونیه, جلال الدین رومی, شاعر پارسی گوی, رقص سماع, محمد بلخی, شب عروس, ملای روم, مولانا, عارف ایرانی, بین الملل

مراسم امسال که با شعار "زمان وحدت" برگزار خواهد شد، با مشارکت شهروندان کشورهای سراسر دنیا شروع می شود و بعد از آن، حاضران در مراسم رقص سماع شرکت خواهند کرد.

قونیه در این مدت، شاهد برگزاری بسیاری از نمایشگاه ها در خصوص این عارف والا مقام است و مطالبی به زبان های ترکی و انگلیسی در خصوص کتاب مثنوی ارائه می شود.

"عبدالستار یارار"، مدیر بخش فرهنگی و گردشگری قونیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی تصریح کرد: در مراسم گرامیداشت درگذشت مولانا 105 فعالیت از جمله برپایی 25 نمایشگاه، 15 نشست، 9 تئاتر و دو انجمن بین المللی برگزار خواهد شد؛ همچنانکه پلاکاردهایی در این خصوص در فرودگاه های آنکارا و استانبول نصب می شود.

مولانا جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا و ملای روم از بزرگترین عرفا و شعرای ایرانی است. وی در سال 604 هجری قمری در بلخ، از شهرهای خراسان بزرگ آن زمان دیده به دنیا گشود و شهرتش به رومی به سبب طول اقامت و وفاتش در شهر قونیه بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :