ترس از بیماری HIV بزرگترین چالش در زمینه شناسایی بیماران

تاریخ انتشار پست : 1395-9-17 دسته :

کارشناس مسئول ایدز و بیماری های آمیزشی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ترس از بیماری HIV بزرگترین چالش در زمینه شناسایی بیماران مبتلا به HIV است.

ترس از بیماری HIV بزرگترین چالش در زمینه شناسایی بیماران

کرمانشاه, فراورده های خونی, بیماری ایدز, راه های انتقال

به نقل از طاها پخش از طاها پخش ؛علی کماسی گفت:متاسفانه ترس جامعه از این بیماری موحب شده تا بیماران تمایلی به ابراز بیماری خود نداشته باشند.

کماسی عدم شناخت صحیح مردم از این بیماری و راه های انتقال آن را مهم ترین عامل ترس از بیماری عنوان کرد و افزود: این بیماری تنها از طریق استفاده از خون و فرآورده های خونی آلوده، ارتباط جنسی و ازمادر به جنین در هنگام بارداری، زایمان و شیردهی قابل انتقال است.

وی تصریح کرد: ویروس HIV تنها در خون و مایعات بدن زنده است و در یک قطره خون آلوده در خارج از بدن تنها شش ساعت زنده می ماند.این ویروس به هیچ عنوان ویژگی انتقال از طریق اشک، بزاق، عرق، ادرار و مدفوع را نداشته و همچنین به هیچ عنوان از طریق آب و غذای مشترک، روبوسی، شنا و نیش حشرات نیز قابل انتقال نیست.

این مسئول یادآور شد: یک زمان طلایی برای افراد آلوده به ویروس وجود دارد بصورتی که اگر افراد تا 72 ساعت پس از احتمال آلودگی به ویروس به پایگاه های بهداشتی مراجعه کرده و دارو دریافت کنند، تا 98 درصد احتمال ابتلا به ویروس در آنها کاهش می یابد.

کماسی تصریح کرد: در حال حاضر آزمایش HIV بصورت رایگان و محرمانه تنها ظرف مدت 20 دقیقه انجام شده و نتیجه هم در همان زمان به بیمار اعلام می شود.

وی با اشاره به کشف واکسن ایدز، گفت: در حال حاضر این واکسن در بخشی از قاره آفریقا و کشور تایلند آزمایش شده که نتایج آن در سال های آتی اعلام خواهد شد و امیدهای فراوانی برای نتیجه بخش بودن آن وجود دارد.

این مسئول با بیان اینکه بیماران آلوده به HIV با شناسایی و درمان به موقع می توانند زندگی عادی داشته باشند، گفت: درصورت درمان، این بیماران می توانند حتی تشکیل خانواده داده و صاحب فرزند شوند. تاکنون 60 مادر آلوده به HIV در استان از طریق شناسایی و درمان به موقع توانسته اند صاحب فرزندانی سالم شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :