پشت پا زدن «داچ شل» به سیاست های ترامپ با سرمایه گذاری در ایران

تاریخ انتشار پست : 1395-9-18 دسته : بین الملل

روزنامه فایننشال تایمز امضای قرارداد موقت نفتی و گازی بین ایران و شرکت شل را نشانه آن دانست که تردید درباره سیاست های آمریکا مانع ورود شرکت های نفتی به ایران نشده است.


پشت پا زدن «داچ شل» به سیاست های ترامپ با سرمایه گذاری در ایران

قرارداد نفتی ایران, نفت ایران, بین الملل, ورود شرکت های نفتی به ایران, شرکت نفنی داچ شل, ایران و آمریکا

به نقل از طاها پخش ؛ روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در پایگاه اینترنتی خود و در نقل ازی به قلم منور خلج، اندرو وارد و انجلی راوال نوشت: شرکت رویال داچ شل به منظور بررسی سرمایه گذاری های احتمالی در سه میدان بزرگ نفتی و گازی ایران، با این کشور قراردادی به امضا رسانده است.

این قرارداد که موضوع آن مطالعه میدان های بزرگ نفتی آزادگان و یادآوران در جنوب غرب ایران و نیز میدان های گازی کیش در خلیج فارس است؛ اولین تعهد علنی یک شرکت نفتی غربی بزرگ مبنی بر همکاری با ایران بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا محسوب می شود.

همکاری در پروژه های نفتی و گازی ایران -- که در میان بزرگ ترین منابع دنیا قرار دارند – در سال جاری و بعد از لغو تحریم های بین المللی و در پی اجرا شدن توافق هسته ای ایران، بار دیگر برای سرمایه گذارهای خارجی آزاد شد.

این در حالی است که دونالد ترامپ در رقابت های انتخاباتی تاکید کرده بود در صورت راه یابی به کاخ سفید، توافق هسته ای ایران را پاره خواهد کرد. این ادعای وی موجب شد در این موضوع نگرانی هایی صورت گیرد. بااین وجود، امضای یادداشت تفاهم بین شرکت شل و شرکت ملی و وزارت نفت ایران در روز چهارشنبه نشان داد که دست کم برخی از شرکت های بین المللی تمایل دارند برای حضور دوباره در ایران تلاش کنند.

مقامات شرکت شل تأکید کرده اند قرارداد این شرکت به منظور بررسی زمینه های همکاری احتمالی، الزام آور نیست. با این حال، در مراسم امضای این قرارداد در تهران، هانس نای کمپ -- رئیس دپارتمان امور ایران در این شرکت هلندی- انگلیسی -- ضمن ابراز امیدواری درباره ازسرگیری همکاری های بلندمدت، گفت این قرارداد فصل جدیدی را در روابط شل با ایران شروع خواهد کرد.

همچنین، نیکلاس هاپتون -- سفیر انگلیس در ایران که در این مراسم حضور داشت -- بر حمایت کشورش از توافق هسته ای و احیای روابط تجاری با ایران تأکید کرد.

این روزنامه نوشت این قرارداد یک ماه بعد از آن به امضا رسید که یک کنسرسیوم به رهبری شرکت توتال فرانسه، به منظور توسعه فاز جدید میدان گازی پارس جنوبی یک توافق موقت با ایران امضا کرد. توافق توتال اولین تعهد یک شرکت بزرگ نفتی غربی از زمان لغو بخشی از تحریم های ایران بوده است. با این حال، لازم به ذکر است قرارداد توتال با ایران به پیش از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا باز می گردد. پیشتر و با توجه به خطراتی که در زمینه سرد شدن دوباره روابط ایران و آمریکا وجود دارد، تحلیلگران درباره این که آیا دیگر شرکت ها نیز با قبول خطر راه توتال را ادامه خواهند داد یا خیر، تردید داشتند.

با این که گروه های نفتی اروپایی برای بازگشت به ایران ابراز تمایل کرده اند، شرکت های بزرگ آمریکایی مانند "اکسون موبیل" و "شورون" تاکنون در حاشیه مانده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :